Liderlerin Zaman Yönetimi Teknikleri

Yaklaşık bir yıl kadar önce çayıma şeker koymayı bıraktım. Bunun bir kısmı sağlık nedenlerinden dolayıydı. Şeker sağlığa zararlıdır. Ama bu kararı almamın arkasında başka bir şey vardı. Starbucks’ta şekersiz lattem için defalarca sıra beklemek, iki tane küp şeker için peçete ve şeker bulunan bölüme defalarca gitmek ve bunun için ekstra saniyeler harcamak derken ekstra saniyeler çok olmaya başladı. Neden o şekerden vazgeçip biraz vakit kazanmayayım ki? Dedim kendime... O yüzden şekersiz çay ve kahve ile yaşayabileceğime karar verdim ve karşılık olarak hayatımdan birkaç saniyeyi geri kazandım (ayrıca biraz da kalori). Kulağa çok minimal gelebilir ama daha sonra zaman kazandıran bir alışkanlık haline geldi. Görünüşe göre garip alışkanlıkları olan tek ben değilmişim. 7/24 yaşamın var olduğu dünyada, çok meşgul olan insanlardan bazılarının kendilerine göre zaman kazandıran numaraları var ve benimle bunları paylaştılar. İşte size vakit kazandıracak olan favorilerim.

Liderlerin Zaman Yönetimi

Lavaboya toplantılar arasında gidin.

Bazen gün geçip bitmek bilmediğinde kendimizi sakinleştirecek bir dakikaya sahip olamadığımız ve bizi daha az verimli yapan peş peşe toplantılara saplanırız. Kimse sizi tuvalette rahatsız edemez ve kimse size neden oraya gittiğinizi sormaz, bu yüzden gidebildiğiniz kadar gidin.

Mailleri topluca cevaplayın.

Bir süre önce ünlü bir CEO'nun maillerini nasıl yönettiğini okumuştum. Cevaplaması gereken maillerini "dünün gelen kutusu" içine atıyor ve onları bir sonraki sabah aynı anda cevaplıyor, böylece öğlene kadar hepsini bitiriyor ve günün geri kalanında işine odaklanabiliyor. Bu yöntemi çaldım ve biraz değiştirdim. Acil olmayan maillerime bir yıldız koydum ve günün sonunda hepsini bir kerede cevaplıyorum. Bu sayede hiçbir şeyi kaçırmadığımı biliyorum ve aynı zamanda her bir işi birlikte halletmeye çalışmaktansa her bir işe kendimi %100 verebiliyorum.

Arabanızı elbise dolabınız veya ofisiniz gibi kullanın.

İstanbulun kırsal yerlerinde yaşayan (tam olarak neresi olduğunu bilmiyorum. Şile olabilir) büyük bir şirketin CFO su şehir merkezindeki işyerine gitmek için günün en erken saatinde kalkar. Çoğumuz gibi spor salonunda spor yapar (gerçekten çoğumuz mu?) ve söylediğine göre vakit kazanmak için kıyafetini arabasında değiştirir. Umarım arabasının camları film kaplıdır. Araba, sürseniz de götürülüyor olsanız da, ayakkabı veya eşya değiştirmek için, telefonunuzu şarj etmek veya arama yapmak için veya yapılması gereken bir şeyi yapmak için güzel bir sığınaktır. Harika bir kullanım çıkarılabilecek olan boş zamandır. Spor kıyafetlerini giymek adına zaman bulmak için diğerleri işi bir adım ileriye götürüyor- başka bir CEO sabah kıyafetini değiştirmemek için genel olarak spor kıyafetleriyle yattığını söylüyor. Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ama Facebook sahibi Mark Zuckerberg hergün ne giyeceğini düşünmemek için aynı kıyafetten birden fazla edinmiş. Merak ediyorum, siz nasıl zaman kazanıyorsunuz?

Liderlerin Zaman Yönetimi Nasıldır?

Lavaboya toplantılar arasında gidin. Mailleri topluca cevaplayın. Arabanızı elbise dolabınız veya ofisiniz gibi kullanın.

Mailleri Topluca Cevaplamak Ne Sağlar?

Acil olmayan maillerime bir yıldız koydum ve günün sonunda hepsini bir kerede cevaplıyorum. Bu sayede hiçbir şeyi kaçırmadığımı biliyorum ve aynı zamanda her bir işi birlikte halletmeye çalışmaktansa her bir işe kendimi %100 verebiliyorum.

Araba Hangi Kolaylıkları Sağlar?

Araba, sürseniz de götürülüyor olsanız da ayakkabı veya eşya değiştirmek için, telefonunuzu şarj etmek veya arama yapmak için veya yapılması gereken bir şeyi yapmak için güzel bir sığınaktır. Harika bir kullanım çıkarılabilecek olan boş zamandır.