Liderlik Yetenekleri

Liderler için evet demek yeni kapılar ve yeni deneyimler demektir. Daha fazla şeye evet demenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davete evet deyin, yeni birileriyle tanışmaya evet deyin, bir şeyler öğrenmeye evet deyin

Liderlerin farklı düşünce yapıları olduğu söylenir. Peki Liderlik Nedir? Liderlik, başkalarını etkileme ve etkileme becerisidir. Liderlik öğretilebilir mi? Elbette. O zaman gelin bir lideri diğer insanlardan farklı yapan liderlik yetenekleri neymiş beraber detaylandıralım.

Evet Kelimesinin Değeri

Liderler için evet demek yeni kapılar ve yeni deneyimler demektir. Daha fazla şeye evet demenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davete evet deyin, yeni birileriyle tanışmaya evet deyin, bir şeyler öğrenmeye evet deyin. Evet, birçok yeni tecrübe ve sürprizlere anahtar niteliğinde bir kelimedir.

Hayatınızda Övgülere Yer Açın

Çoğunlukla insanlar, mutluluğu arttırmak için paranın gücüne dayanan motive ediciler kullanırlar. Çevrenizdeki insanları motive etmenin en iyi yolu maddiyat ile gerçekleşmez. Aksine bunu gerçekleştirmenin hem en kolay hem de en etkili anahtarı övgüdür. En önemli liderlik becerisi denilebilecek özelliklerden biri de bu nedenle övgüdür.

Mantık ve Duygunun Dozu

Son yıllarda toplumlar ‘’Rasyonel İnsan’’ kavramına oldukça inanmış görünüyor. Fakat en iyi lider yetenekleri arasından bir yetenek edinmek isterseniz duygulara da yer açın. İnsan mantıksal olduğu kadar duygusal bir varlıktır. Bunu özümseyin ve duygularınızı yönetmeyi öğrenin.

Joker Hakkı Sağ Koltuk

Masa başı her zaman liderlere aittir. Eğer size henüz masa başında bir yeriniz yoksa ya da yalnızca etrafı gözlemlemek istiyorsanız, liderlik becerisi olarak edinmeniz ve ilk seçmeniz gereken kurtarıcı koltuğunuz sağ koltuk olmalıdır.

Vakit Nakittir

En değerli kaybı sizce nedir? Hayır para değil, zaman kaybıdır çünkü kaybedilen para yeniden kazanılabilir ancak zaman asla geriye döndürülemez. Liderler, verimli çalışmanın ve zaman değerinin farkındalığında olan bireyleridir.

Davranışsal Sorular Sorun

Evet-hayır soruları kişileri tanımanızı bir yere kadar olanak sağlar. Eğer gerçekten kişileri aynı anda tanımak ve onların da zihinlerini açmak istiyorsanız davranışsal sorular tam size göre. Davranışsal sorular bireyin kişiliğinin gerçekliğini, motivasyonlarını ve değerlerini meydana çıkarmak için yaratılmıştır. Bu sayede de aday ve görüşmeci daha verimli bir iletişimde bulunur.

Cesurca Hedefle

Cesur hedefler gözünüzü korkutmasın. Yüksek hedefler koyanlar düşük hedef koyan meslektaşlarına göre daha hayatlarından daha mutludurlar. Büyük hedefler büyük ödülleri de beraberinde getirir. Ola ki kaybederseniz bile, bundan ders alarak yeniden o hedefe hatasız yürümeyi öğrenirsiniz. Bu sebeple bir liderlik becerisi olarak korkusuzca hedefler koyun.

Sizi Yükseltecek Şey Gelecektir Geçmiş Değil

İntikam yalnızca geçmişte yaşanlar içindir ve yeni şimdi gelecektedir. Başka insanlara değer vererek bir yere varılamaz. Bu nedenle geçmişi terk edin ve yaşamınızda yeni perspektiflere yer açın, geleceğinize odaklanın.

Lider Beden Dilini Rol Model Alın

Lider yetenekleri içinden en önemli bir başka öge ise liderlerin beden dilidir. Peki liderlerin beden dili nasıldır?

  • Daha az gülümserler ve teslimiyet duygusunda kaçınırlar,
  • Durgunluktan güç alır ve etrafı gözlemlerler,
  • Güçlü bir el sıkma eğilimiyle güçlerini karşı tarafa yansıtırlar.

İletişim Becerilerine Yatırım Yapın

Globalleşen bir dünyada yaşıyoruz öyleyse iletişim sahip olunabilecek en büyük güçtür. İletişim kabiliyetinize yatırım yapın ki birçok farklı koşulda, o koşulu da yönetebilecek ve ortamdaki bireyleri de etkileyebilecek beceriye sahip olun.

Öz Konuşma İle Pratik Yapın

Liderlik yetenekleri çoğunlukla kişinin içine dönüktür. Bunlardan biri de öz konuşmadır. Liderler kendi kendilerini eğitmek amacıyla öz konuşma yaparlar. Örneğin, çok önemli bir sunum yapacaksanız sunum öncesi pratik için ayna karşısına geçip, kendi kendinize o sunumu anlatarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kendine İnanmanın Yadsınamaz Gücü

Birçok insan dünyadaki en başarılı insanların özel yetenekli insanlar olduğuna bel bağlar. Gerçekte ise durum böyle değildir. Buna yardımcı olabilecek en önemli anahtar cümle ise ‘’Birileri bunu yaptı ise ben de yapabilirim’’ diyebilmektir. Siz müthiş olmak istiyorsanız, bunu başarmanın yolu önce kendine inanmaktan geçer. Unutmayın ki tüm bu başarılı insanlar o yollara çıkarken asla ‘’Ben başaramayacağım’’ şeklinde düşünerek o adımları atmadılar.

Bir Çocuk Kadar Meraklı Olun

Yapılan bazı araştırmalara göre sorgulayıcı kişiliğe sahip bireyler, daha meraklıdırlar ve bu sayede zihinleri daha açıktır. Bu sebeple bir liderlik becerisi olarak en az açıklamalara önem verdiğiniz kadar sorgulayıcı olmaya da önem verin ve meraklı olun.

Rehber Kişi Olun

Liderlik becerisi denilince akla gelen en önemli unsurlardan biri ise rehber olmaktır. Lider kişi yalnızca söyledikleriyle değil, davranışlarıyla da başkalarına örnek olan ve bu sayede onlara rehberlik eden etkileyici yöneticilerdir.

Görüldüğü gibi liderlik ve yönetim becerileri kazanmak kolay değil. Liderlik özellikleri konusunda eksik olduğunu ya da tamamlamanız gerektiğini düşündüğünüz bir özelliğiniz varsa İstanbul İşletme Enstitüsünden online Liderlik Eğitimi-Postmodern Liderlik dersini alın.

Yazar: İpek Yılmaz