Lisans Sonrası Eğitim Almalı Mıyım?

Lisans eğitimini tamamlamış olmak, gerçek anlamda eğitimin tamamlandığı anlamına gelmez. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, üniversite sayısı ile üniversite eğitim düzeyi paralellik göstermemektedir. Diğer taraftan, dört yıllık bir eğitim-dünyanın neresine giderseniz gidin-, kendi alanı ile sınırılı olsa bile, bütün bir mesleki eğitim ve donanımı sağlamak için yeterli değildir. Dolayısı ile, lisans eğitiminin ardından meslek hayatına geçildiği anda mesleki donanımda eksiklerinizi hissetmeye başlarsınız. Sürekli öğrenme ve eğitimin, hayatımızın vazgeçilmez iki olgusu olduğunun farkına varmak ve harekete geçmek bireyin kendi hayatı için atacağı önemli adımlardan biridir.

Lisans Eğitimi Çalışmak İçin Yeterli Değil Mi?

lisans sonrası eğitim almalı mıyım, online eğitim, eğitim

Elbette iş hayatına başlamak için dört yıllık bir eğitim yeterlidir. Ancak, bu eğitim daha sonra gelmek istediğiniz yer, yani kariyer planlarınız için yeterli olmayabilir. Kariyer yolculuğunda “daha iyisi” istendiği anda bu yetersizlik ile karşılaşmak bireyi hayal kırıklığına uğratır. Dolayısı ile mesleki ilerlemenizi sağlamak için, eğitimin devamlılığı önemlidir.

İhtiyacınız olmayan eğitimden kaçınarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin; rapor hazırlamak için ileri excel kullanımı eğitimi yerine yazılım eğitimi almak zaman israfı olabilir. Bu noktada, maddi olasılıklar dahilinde aşağıdaki gibi bir değerlendirme yaparak hareket etmek faydalı olacaktır.

Eğitim Seçimlerini Yaparken

lisans sonrası eğitim almalı mıyım, online eğitim, eğitim
  • Size doğrudan hedefe götürecek mesleki eğitimler,(örneğin üretim departmanında iseniz toplam kalite yönetimi)
  • Mesleğinizin ile dolaylı olarak etkileşimde bulunan eğitimler, (örneğin muhasebe departmanında iseniz İç Denetim eğitimleri)
  • Araştırmalarınız için ulaşacağınız kaynaklarınızı geliştirebilecek eğitimler (yeni bir yabancı dil eğitimi)
  • İş hayatı dışında size mutlu edeceğinizi düşündüğünüz eğitimler (tarih, aşçılık, ahşap boyama, v.s.)

Alacağınız eğitimler gelişiminiz için çok önemlidir. Ve eğitimlerin kaliteli ve güzel içerikler sunuyor olması gerekir. Direkt olan bir eğitime katılmak istemiyorsanız online eğitimler de tercih edebilirsiniz. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü güvenilir bir kaynaktır. Burada katılacağınız online eğitimlerin sonunda sertifika alabilir, kariyerinize ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki alınan her eğitim, bireyi bir sonraki adım için hazırlar. Tabi ki bazı süreçlerin zaman aldığını unutmamak gerekir. Yani alınan eğitim ile mesleki yükselme arasında doğrusal bir ilişki olmayabilir. Mesleğiniz ile ilgili olmasa da, etrafınızda konuşulan konularda bilgi sahibi olmak bile, en kötü ihtimal ile bilginize saygı duyulmasını sağlayacaktır. Bireyin kendi donanımını geliştirmesi, sadece kariyerindeki basamakları yükselmesine olumlu katkı sağlamaz. Bunun yanı sıra, özgüven ve özsaygının artmasını ve bireyin kendini daha güvenli ve huzurlu hissetmesine de katkı sağlar.