Lise Seçiminde Doğru Karar Verme

Okulun ders dışı etkinliklerde nelere önem verdiği size çok şey katacaktır. Sanata, müziğe, şiire, tiyatroya ne kadar değer veriyor bu konuda öğrencilerine katkıda bulunmak adına neler yapıyor bunlara lütfen bakın.

Hayatımızda bazı anlar vardır ki o an basit bir seçim gibi görünür gözümüze. Fakat yıllar geçtiğinde seçimle birlikte gelen onlarca kararın gerisine baktığımızda daha net farkına varırız. Yapılan bu flashback ile ne kadar da önemli bir dönüm noktası olduğunu görürüz.

Lise Tercihleri

Lise tercihi de bunlarından biri olsa gerek. İlerlemek istediğimiz yola hizmet edebilecek tercihlerde bulunmak bizlere yeni kapıları daha kolay açacağını düşünürüm ben hep. Elbette hayatımızın tek ve geri dönüşü olmayan bir seçimi değil fakat zamanı ve elimizdeki koşulları ne kadar verimli değerlendirirsek kanımca o kadar doyumlu bir yaşam bizi bekler ve anı yaşayabiliriz diye düşünüyorum.

Nitelikli okullar arasından seçim yapacağınız şu dönemde o minik umut dolu gözlerinizdeki endişeyi anlayabiliyorum. Bu bakımdan sizlere bir nebze olsun ışık olacak şeyler paylaşacağım. Öncelikle kendinizi önce tebrik edin zorlu bir seneyi geride bıraktınız. Şimdi yine ileri bakma zamanı.

İleriye Bakma Zamanı

Yüzdelik dilim diye bir şey var bildiğiniz üzere ve yüzdelik dilimlerimize göre tercihlerinizi sıralayacaksınız. En genel tercih listesini bu şekilde düzenleyenleri gördüm. Kısmen doğru gibi görünse de okulları gidip görmenizi tavsiye ediyorum öncelikle. Bir iki saat zaman geçirin okulun size hissettirdiği şey o şey neyse bunu tanımlamak çok değerli. Üniversite başarısı bir okulun kimliği gibidir. Her öğrenci ve velinin iyi bir lise seçmedeki amacı iyi bir üniversiteye yerleşmektir.

Okulun bu süreci destekleme adına yaptığı çalışmalar, etütler, sınavlar, bunların veliye geri bildirimi, her seviyede öğrenciyi kazanma konusunda okulun rehberlik birimi işbirliğiyle izlediği eğitim politikaları, üniversite hazırlık sürecinde öğrencinin yarıştan kopması, motivasyonunun düşmesi gibi beklenmedik sorunlar noktasındaki çözüm yöntemleri önemlidir.

En güzel yıllarınızın dört senesini burada geçireceksiniz aileden çok oradaki insanlarla haşır neşir olacaksınız. Hatta yıllar sonra görüşeceğiniz insanların kalitesini dostluk bağlarınızın kuvvetli veya zayıf olmasını bu yıllar belirleyecek. Tabi ki eğitimi ve öğretimi de çok önemli diyeceksiniz. Ama zaten bu konu hakkında dilimler fikir veriyor.

Etkinlikler Ve Ulaşım

Okulun ders dışı etkinliklerde nelere önem verdiği size çok şey katacaktır. Sanata, müziğe, şiire, tiyatroya ne kadar değer veriyor bu konuda öğrencilerine katkıda bulunmak adına neler yapıyor bunlara lütfen bakın. Diğer önemli konu ulaşım. Bu her zaman ilk sıralarda yerini alır. Çünkü seçeceğiniz en iyi okul evinize yakın olan okuldur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve evine uzak mesafede okul seçen bir öğrencinin okuluna saatler süren bir yolculuk sonrası varması, okul sonrasında ise yine saatler süren bir yolculuk sonrası evine yorgun düşmüş şekilde gelmesi, ödev ve tekrar yapacak hatta dinlenecek vakti bulamaması telafi edilebilir bir kayıp değildir.

Şehir dışı tercih yapmayacak olanlar muhtemelen ailesiyle yaşayacak. Gidiş gelişler zorlu olursa yoğun lise hayatı boyunca yorgun hisseder istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Şehir dışını çok fark yaratacak okullar için tercih etmeniz daha mantıklı çünkü o yıllarda aileden uzak yaşamak her yiğidin harcı da olmayabilir. Ayrıca böyle bir şeye gerek var mı bilemiyorum. Zaten liseden sonra ailenizle vakit geçirecek pek zaman bulamıyorsunuz. Mutlu tercihleriniz olsun.

Yazar: Pınar Aykurt