Meditasyon Araçları

Birçok meditasyon severin kullandığı meditasyon araçlarından faydalanarak meditasyon deneyiminizi daha ileriye taşıyabilirsiniz. Kendi kişisel meditasyon deneyiminizi inşa ettiğiniz yolculuğunuzda en iyi araç maddi nesnelerden daha fazlası iç barıştır

Birçok meditasyon severin kullandığı meditasyon araçlarından faydalanarak meditasyon deneyiminizi daha ileriye taşıyabilirsiniz. Kendi kişisel meditasyon deneyiminizi inşa ettiğiniz yolculuğunuzda en iyi araç maddi nesnelerden daha fazlası iç barıştır. Ancak bir kavanoz deniz taşı, kuru fasulye, dizili boncuklar, minderler gibi birçok sıradan eşyaya da daha fazla manevi değer ve anlam yüklemeniz mümkündür.

Meditasyon pratiklerinde de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi doğru araç ve uygulamalarla donatılmak ilerlemenizi hızlandıracak ve pratiklerinizin verimliliğini arttıracaktır. İşte meditasyon sürecimizi destekleyecek meditasyon araçlarından bazılarının listesi.

Malalar

Malalar özellikle mantra tekrarlı meditasyon için kullanılan tespihlerdir. Değişik boyutları taşları, boncukları ve sayıları olabilir. Bazı yogik kutsal metinlerde bir malanın sadece 9 boncuktan oluşması gerektiği söylenmiştir. Bu tür bir malada 108 kez tekrar edilecek bir mantrayı12 tur tekrarlamanız gerekir. Peki Malaların mantraya ne gibi bir desteği vardır?

Malalar tekrar sayısını saymak yerine mantranın sesine ve anlamına odaklanmanızı sağlar. Ayrıca malaları üstümüzde taşımanın meditasyonu hatırlatmak gibi bir faydası daha vardır. Günümüzde görüntüsü ve tasarımıyla yanımızda taşıyacağımız aksesuar olarak kullanabileceğimiz malalar mevcut.

Uçucu Yağ Difüzörleri

Bazen ihtiyacınız olan tek şey doğru atmosferi ve dinlendirici bir ortamı yaratabilmektir. Uçucu yağ difüzörleri uçucu yağları buhar formuna getirip dağıtan araçlardır. Uçucu yağların kaygıyı stresi azaltmak, hormonları dengelemek, sindirimi iyileştirmek, enerji frekansını yükseltmek gibi birçok bilinen faydası vardır. Birkaç damla uçucu yağ ve uçucu yağ difüzörü ile meditasyon alanınızda sakinleştirici bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Meditasyon Oturma Minderleri

Meditasyon için uzun süreler oturmak gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor. Beden rahat olmadığında da zihin üzerinde çalışmak pek mümkün olmuyor. İyi ve destekleyici bir meditasyon minderi pratiğin kalitesini arttıracağı gibi evinizde bir köşede size meditasyonu hatırlatan bir meditasyon minderinizin olması da istikrarınızı destekleyecektir.

Tibet Kaseleri

Bir Tibet Kasesi müzik aleti olarak nitelendirilmekten çok fazlasını hak ediyor! Tibet kaseleri özel tokmağını kasenin etrafında döndürerek kullanılır. Beynimizi daha huzurlu hale getirdiği bilimsel olarak ispatlanan Tibet kaselerinin ürettiği sesler meditasyona girmeye yardımcı oluyor ve derin bir gevşeme durumu uyandırıyor. Özellikle çakralar üzerinde yapılan çalışmalarda da sıklıkla kullanılır.

Meditasyon Müzikleri Çalma Listesi

Meditasyon müziği de sadece dinleme aktivitesinden çok daha fazlasıdır.  Meditasyon için bir araçtır. Meditasyon müziği özellikle rahatlatıcı beyin dalgalarını teşvik etmek ve zihni sakinleştirmek için bestelenir. Günümüzde birçok farklı türden Meditasyon müziğini kolayca bulabilir kendi listelerinizi oluşturabilirsiniz.

Zen Bahçeleri

Zen bahçeleri oluşturmak, stresi azaltmak, odağınızı geliştirmek ve bir refah duygusu geliştirmek için harika bir yoldur. Desenlerin sakinleştirici etkileri vardır ve iç gözlemi desteklerler. Zen bahçelerini ince kum, taş, birtakım bitkiler ve bir tırmık yardımıyla oluşturabilirsiniz. Zen bahçelerinde yuvarlak, sarmal, dalgalı şekilde tırmık yardımıyla taranan kumlar denizi temsil ederler. Ayrıca Zen bahçesinde bir obje kullanarak odaklanmayı da destekleyebilirsiniz.

Meditasyon Uygulamaları

Meditasyon pratiklerinde gerek sesli uygulamalarla gerekse Mala, Tibet kasesi, çalma listeleri gibi yardımcı meditasyon araçlarının işlevlerini dijital olarak bizlere sunan birçok uygulama mümkündür. Bu uygulamaların en büyük avantajı taşınabilir olmaları ve birçok farklı deneyime kolayca ulaşma imkanı vermeleridir.

Meditasyon Cihazları

Birçok Meditasyon uygulamasının yanında günümüzde meditasyon için teknik araçlar tasarlanmıştır. Bunlardan en bilineni Muse meditasyon asistanıdır. Meditasyon yaparken, Muse sakin veya stresli olup olmadığınızı ölçer ve çaldığı sesleri değiştirmek için bu bilgiyi kullanır. Sakin olduğunuzda, huzurlu sesler duyarsınız, zihniniz yoğun olarak aktif haldeyken sizi rahatlatmayı sağlayacak sesler çalar.

Muse meditasyon asistanı tüm bu verileri kaydeder ve bu verileri daha sonra nasıl ilerlediğinizi göstermek için kullanır. Meditasyon içinde teknolojiyi kullanmak isteyenler için gerçekten ilginç bir araç. Siz de bu meditasyon araçlarından biri ya da birkaçını pratiklerinize dahil ederek deneyiminizi bir ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Yazar: Çağla Bayar