Mezunlar Başarıyı Hedef Haline Getirmeli

. Mezun olan öğrencilerin kendi bölümlerinde iş bulma olanağı her geçen gün azalırken iş verenlerinde genç ve tecrübesiz bireylere güvenmemeleri durumu ortaya çıkıyor.

Çevremize baktığımızda yeni mezun bir sürü insan görebiliyoruz. Eğitim sistemimiz öğrencilere kendi mesleklerini seçme imkanı sunmuyor. Mezun olan öğrencilerin kendi bölümlerinde iş bulma olanağı her geçen gün azalırken iş verenlerinde genç ve tecrübesiz bireylere güvenmemeleri durumu ortaya çıkıyor.

Yeni Mezun

Artık tecrübeli yeni mezun diyoruz çünkü Türkiye'de öğrencilerin ortalama üniversite hayatı ile birlikte on yedi yıllık eğitim tecrübeleri bulunuyor. Mezun olacakları senede gerçek hayatın gelecek kaygısı iyice sararken bir yandan final, vize, sektördeki durgunluk ve tecrübesizlik iyice durumları kötü noktalara getirebiliyor. 2016 yılından 2019 yılına uzanan süreçte üniversite mezunu işsiz oranında yüzde 111 artış görülüyor. 2019 yılında yeni mezun ve üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyon 34 bine ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor.

İhtiyaç analizleri yapılmadan açılan üniversiteler ülkemizin de kısıtlı kaynakları ziyan edilmiş, iyi eğitim almadan kazanılan diplomalar, mezunların üretim ve iş bulma yaşamında başarılı olmalarını da zor duruma sokmuştur. Türkiye'de son yıllarda açılan üniversitelerin sayısının artması hem de mezun sayısındaki artışların önüne geçilemezse yeni mezun insanların iş bulamama sorunu devam edecektir.

İş Hayatı

Öğrencilerin iş hayatına adım atarken sorun yaşamamaları adına kendilerini geliştirerek bir adım öne çıkmaları sağlanmalıdır. Ülkemizde eğitim konusunda zayıf olduğumuz bir diğer konu ise yabancı dil eğitimi, günümüzde yeni mezun insanların büyük eksiklikleri arasında yer alıyor. Ezberci eğitim sisteminin mağdurlarından olan yabancı dil okul çağının başlarında çocuklarımıza aşılayarak önüne gelecek fırsatları kaçırmama imkanı yaratmalıyız.

Yeni mezun insanların CV açığını iienstitu online eğitimler ile yabancı dil eğitimi alarak tamamlamaları halinde kapalı olan kapılar ardına kadar açılabilir. İş bulan yeni mezun insanlar ise girdikleri işlerden hemen ayrılabiliyor. Büyük fırsat kaçırdıklarını çok sonradan fark ettikleri için pişman olabiliyorlar. Ülke olarak bizim sadece çalışmamız gerekirken iş beğenmeme durumlarına kadar geldik. İş sektörleri son zamanlarda bu kadar durgunken girdikleri işlerden ayrılmaları ya da girdikleri işi beğenmemeleri ne kadar doğru onlar açısından da tartışılabilir.

Erken Karar Almak

Tecrübesizlikler erken karar alma ve düşünmeden hareket etme gibi durumları beraberinde getirebiliyor. Diplomalarını asıp çiftçi, çoban, kurye ve kat görevlisi olan diplomalı işsizler ile karşılaşabiliyoruz. Ülkemizde yeni mezun insanlara istihdam sağlamak yerine alım gücü bu kadar düşmüşken betonlaşarak inşaat yapmanın faydası olmayacaktır. Yapılan onca inşaat varken ülkemizde internetin olmadığı bölgeler bulunuyor.

Sınırsız kaynak ve içeriğe sahipken daha yeni mezun olmadan bilginin önünü kapatabiliyoruz. Avrupa'da eğitimin seviyesi her geçen gün artarken Türkiye'de işsizlik oranı artmaya devam ediyor. Tam zamanlı iş bulma ümidini yitiren üniversite mezunları part time iş aramaya başladı. Eğitimli gençlerin iş bulamama sorunu geleceğimiz açısından da sorunlar teşkil ediyor. İyi bir eğitim almakta artık yeterli olmadığından kendilerini geliştirerek başarıya aç ve hedefleri olan mezunlar yaratmalıyız.

Kendini Geliştirmek

Kendi sektörlerinde çalışmalarına fırsat verdikçe bahsedilen ülkenin beka sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Yeni mezun olanların kendilerini geliştirmeye açık bireyler haline getirmelidirler. Karamsar ruh hallerinden kurtulup kısa vadede planlar belirleyerek taşları yerine koyacaklardır. İş görüşmelerinden olumuz yanıtlarla dönerek kendilerine olan güveni kaybetmek yerinde orada işi neden kaybettiğinin farkına varıp açığı kapatarak daha iyi yerlere geleceklerdir.

Eğitim sistemindeki eksiklikleri bularak kendilerini geliştirip herkesten bir adım önde olup başarının onlar için yakın olacağının farkına varacaklardır. Mezun olmadan önce onlara çağımız teknoloji ve kuramlarını aşılayarak bilgi yüklemeleriyle üretime geçmesini sağlayıp diplomalı işsiz sorununa çözüm bulabiliriz. Çalışarak kapatılacak olan bu açığa kendileri de inanmalı. Karamsarlığı bir kenara bırakıp başarıyı hedef haline getirmeliler.

Yazar: Emre Diren