Modern Çağın Öne Çıkan Meslekleri

Değişen paradigmalarla birlikte alışılmış meslekler de değişmeye başladı. Yeni oluşan ilgi alanları, daha önce kullanmadığımız ürünleri ve hizmetleri kullanmaya başlamamız yeni meslekleri de beraberinde getirdi. Modern çağa ayak uydurabilmek için bu yeni meslekleri de öğrenmeye ve bu yeni mesleklerde uzmanlaşmaya başladık.

Gelişen Meslekler Neler?

Cep telefonları hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Hayatımızın her alanında bulunan cep telefonlarını oyun oynamaktan adım saymaya kadar bir çok alanda kullanmaya başladık. Telefonlarımızı kişiselleştirebilmemiz ve amacımızı yönelik kullanabilmemiz için bir çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar ihtiyaca göre şekillenebiliyor. Mobil uygulamaları oluşturmak ve geliştirmek de günümüzün gelişen meslekleri arasında.

uygulama geliştirme, aplikasyon geliştirme, telefon uygulamaları

Her şeyin ulaşılabilir olması rekabet piyasasını da kızıştırdı. Markalar, şirketler rekabet piyasasında var olabilmek için farklı eğilimlere yöneldi. Bu eğilimlerden birisi de pazar araştırması. Pazarı tanımak ve arzı oluşturabilmek için çalışmalara başlandı. Bu noktada öne çıkan yeni bir meslek ise “Pazar Araştırma Analisti”.

Artık kullandığımız kahve makinesinden telefona kadar hersey bilgisayarlaştı. Bilgisayarların bu kadar çok hayatımızda var olmasıyla yeni bir meslek de günlük hayatımıza entegre oldu “Bilgisayar Sistem Analisti.” Bilgisayar sistem analistleri hayatımızın her yerinde var olan bilgisayar mantığında çalışan bütün makinelerden sorumludur.

Günümüzde öne çıkan mesleklerden bir diğeri aktüerya. Aktüerya nedir? Aktüerya;  insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. Aktüerya bilimcileri bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturmak üzere eğitilirler. Bu eğitimle birlikte aktüerya uzmanları insan hayatında öngörülemeyen olaylar için hasarı minimuma indirmeye çalışır.

yapay zeka uzmanlığı, yapay zeka

Son olarak ele alacağımız meslek “Yapay Zeka Uzmanlığı”. İnsan gücünün yerini yapay zekaya bırakması işverenler için büyük bir avantaj oldu. Maliyetin azalması ve daha hızlı çalışması açısından yapay zeka insana karşı tercih edilmeye başladı. Bu durumda ortaya çıkan bir gereklilik ise yapay zekanın geliştirilmesi oldu. Modern dünyada yapay zekanın bir çok şeyin yerini alacağı düşünürlerse yapay zeka uzmanlığı önü açık mesleklerden.

Sonuç olarak, değişen dünya normları ve gereklilikleri bazı mesleklerin sonunu getirse de bazı yeni meslek oluşumlarına sebeb oldu. Sizde bu dünya da gelişen mesleklerden birini tercih ederek zamana ayak uydurabilir iş dünyasındaki rekabetin henüz çok fazla artmadığı alanlarda bulunabilirsiniz.