Motive Olabilmenin Yolları

Eğer bir şey yapmak için motivasyonunu arttırmaya çalışıyorsan koşmak için yataktan erken çıkmak gibi sürekli tekrarlanan rutini kırmak ve yeni görevlerle tanışmak motivasyon kıvılcımını sürdürmek için etkili bir yol olabilir

İnsanların motive olmalarına yardımcı olmak için birçok teori ve öneri var fakat sizi şaşırtabilecek bazı psikolojik unsurlar motivasyonunuzu etkileyebilir. Başarıyı hayal etmenin geri tepebileceğini biliyor muydunuz? Veya insanları bir şeyler yapmaya teşvik etmenin insanları daha az motive ettiğini? İşte motivasyonunuzu şaşırtıcı şekilde etkileyebilecek gerçekler ve etkili bir motivasyon için ipuçları.

Teşvikleri Dikkatli Kullanın

Eğer biri bir şey yapmaktan zaten keyif alıyorsa, onları yaptıkları davranış için ödüllendirmek onu daha iyi yapmalarını sağlar değil mi? Birçok durum da aslında cevap hayır. Araştırmacılar bir şey yapmaktan zaten keyif alan içten motivasyonlu insanları ödüllendirmenin aslında geri tepebileceğini buldular. Çünkü içten motivasyon bireylerin içinde ortaya çıkar. Onlar aslında sadece keyif almak için yaparlar.

Örneğin, çocuklar zaten yapmaya istekli oldukları bir şey için ödüllendirildiklerinde o davranışı yapmak için gelecekteki istekleri azalır. Psikologlar bunu aşırı güçlendirme etkisi olarak adlandırır. Teşvik yapılmaya istekli olunmayan bir eylemde etkili olabilir fakat bazı durumlarda ödüllendirilmeye aşırı bağlılık sonunda motivasyonu düşürebilir. Peki ne yapmalı?

Dışsal ödüllendirmeler idareli kullanılmalı. Eğer bireyler bir aktiviteye doğrudan ilgi duymuyorsa ödüllendirme etkili olabilir. Dışsal ödüllendirmeyi ilk öğrenme periyotlarında deneyin ama öğrenci bu aktiviteyi yapmaya ilgi duymaya başladığında dışsal ödüllendirmeyi bırakın

Zorluklarla Tanış

Bir görevle karşılaştığında hangisini daha motive edici buluyorsun? Yapılması kolay binlerce defa yaptığın ve muhtemelen uyurken bile yapabileceğin şeyleri mi? Yoksa içinde yeni olasılıkların olabileceği ama yeni bir şey öğrenmeyi veya mevcut yeteneklerini geliştirmeyi gerektiren bir şeyi mi? Çoğu insan için ilk seçenek daha kolay fakat ikinci seçenek daha zorlu ama daha ilginç ve motive edici gelebilir.

Eğer bir şey yapmak için motivasyonunu arttırmaya çalışıyorsan koşmak için yataktan erken çıkmak gibi sürekli tekrarlanan rutini kırmak ve yeni görevlerle tanışmak motivasyon kıvılcımını sürdürmek için etkili bir yol olabilir. Kendinle yarış. Zamanını iyi şekilde değerlendirmeye veya genellikle yaptığınızdan biraz daha ileri gitmeye odaklan. Hedefinin ne olduğu önemli değil. Aşamalı olarak zorlukları yoke etme becerilerini geliştirmene yardımcı olabilir. Daha motive hisset ve seni başarıya götürecek bir adım at.

Başarıyı Hayal Etme

En ortak eğilimlerden biri motive olmak için başarıyı hayal etmek ama araştırmacılar bunun aslında zarar verici olabileceğini gösterdi. Sorun şu ki insanların sıklıkla hedeflerine ulaştıklarını hayal ediyorlar ancak bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için kullanacakları tüm çabayı tüketiyor bu yüzden hayal kurmakla çabalamak arasında uygun dengeyi kurmak gerekiyor.

Yazar: Kübra Özyazgan