Mükemmel CV Nasıl Hazırlanır?

Mükemmel Cv bir muammadır çünkü onu "mükemmel yapan" şeylerle alakalı birçok seçenek vardır. Sorular sonsuzdur; ne kadar uzun olmalı? ne içermeli? ne içermemeli? ne kadar kişisel olmalı? hangi referansları yazmalıyım? her iş için farklı bir CV mi hazırlamalıyım, hangi yazı tipini kullanmalıyım? Mükemmel cv hazırlamak için bu gibi sorulara cevap bulmak gerekir.

Mükemmel CV nasıl hazırlanır?

Kendimiz hakkında yazmak her zaman zor olmuştur çünkü kendimize karşı çok ılımlıyızdır ve kibirli karşılanmamak için kendimizin ne kadar harika olduğunu diğerlerine anlatmayı sevmeyiz. Bununla birlikte mükemmel cv hazırlamak için benim ilk ipucum güvensizlikleri yok etmek. Bu sizin ne kadar yetenekli, özgüvenli ve istekli olduğunuzu işvereninize göstermek için bir şansınız ve utangaçlığın yeri yok! Sesli ve gururlu olun.

Ortalama olarak potansiyel bir işveren hazırladığınız mükemmel cv için yaklaşık altı-sekiz saniye zaman ayırır ve bu süre kadar inceler. Bu inceleme sonucunda sizin mülakata değip değmediğinize karar verecek. Bu sizin ilk izlenimi gerçekten iyi vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Eski Cv jargonlarını unutun, kısa ve öz olun ve açılış cümlenizde fazlaca kullanılmış klişelerden kaçının.

Zamanın bu dönemi iş arayanlar için her zaman önemlidir, işte iş aramanızda size yardım edecek birkaç mükemmel Cv ipucu:

İki sayfa kuralı.

Cv ne kadar uzun olmalı? Eğer bana bu sorunun sorulduğu her zaman bir lira verselerdi şimdi bu yazıları yazmıyordum (muhtemelen havai adalarında tatildeydim)... Bazıları bir sayfa diyor, bazısı iki, bazısı üç. Ben iki diyorum. Bence iki sayfa içerik atlamadan ihtiyacınız olan her şeyi sığdırmanıza yetecek bir miktar. Bir sayfalık CV’ler de etkileyici olabilir ama bana sanki bir şeyler eksik gibi hissettiriyorlar. Biliyorum ben kendi mükemmel cv mi bir sayfaya sığdıramam.

Tanım ile birlikte aşırı açılmadan her bilginin önemli kısımlarını belirtin. Şişirmeye gerek yok. Bir amaç belirtin, genişletin ve ilanı verilen işe deneyimlerinizle nasıl değer katacağınızı gösterin.

Eşsiz olun.

Sizden sadece bir tane var, Cv'nizi hazırlarken bunu hatırlayın. Ben renksiz ve kişisel olmayan CV’leri okumaktan bıktım. Size kaç tane köpeğiniz var, bilmek istiyorum demiyorum ama yaptığınız şeyle ilgili tutkunuzu gösterin ve bana bu işi gerçekten istediğinize inandırın. Bu sizi işi alıp almama arasındaki fark olabilir. Mükemmel cv hazırlarken lütfen özgün tasarımlar tercih edin ya da tasarlayın.

Sıkıcı ve monoton CV’ler benim ilgimi kaybeder ve sonunda "daha sonra döneriz" dosyasında birikir. Kendiniz olun ve biraz baharat katın; size garanti ederim ki işvereninizin ilgisi artacaktır.

Düzenleyin.

Bu mükemmel CV kurallarının altın kuralı. Kesinlikle toplu gönderildiği belli olan bir mükkemmel cv'yi okumaktan daha kötüsü yoktur. "iste ve yay" stratejisi kişisel olmadığı için, tembel ve çirkin olduğu için hiçbir zaman işe yaramaz.

Mükemmel CV hazırlarken başvurduğunuz işe göre ayarlamanız çok önemlidir! Hiçbir iş aynı değildir o zaman başvuru neden aynı olsun? Bir aday gerçekte rolü araştırmadığında ve mükemmel CV yi pat diye gönderdiğinde bu çok belli oluyor.

Mükemmel bir CV bana göre role değer katabileceğiniz kısa ve öz bir şekilde alakalı olan deneyimlerin ve sizin beklentilerin nasıl üzerine çıkmaya niyetli olduğunuzu göstermelidir. Bir arkadaşım bana her işverenin senin O olmanı istediğini hatırlamamı söylemişti. Bir işveren sizi CV’nizi okuyorken veya mülakat yaparken sizin harika olmanızı isterler. Doğru CV’nin o masada olmasını ve işe alım kısmının bitmesini isterler.

Mükemmel CV Hazırlamak Öğrenilir mi?

Mükemmel bir CV hazırladıktan sonra düzenlemek ve iş tanımını okumak için vakit ayırın. Size söz veriyorum ki bu size çok büyük bir avantaj sağlayacak. Daha sonraonline eğitimprogramına katılıp bir şeyler öğrenebilirsiniz :)