Mülakat Tavsiyeleri

İnsan kaynakları müdürünü etkilemek için dış görünüşüne özen göstermelisin. İlk bakış önemli. İş görüşmesine gittiğin sektöre göre giyinmen en doğrusu.

Kariyer merdivenlerini tırmanmaya yeni başlamış bir aday olan sana biraz yardımcı olabilirim. Bu yazıya mülakatta ilk dikkat çeken detaylarla başlayabiliriz. Mülakat tavsiyeleri arasında kıyafet seçimi, kişisel bakım, beden dili ilk görüşme için çok önemli.

Kıyafet seçimi

İnsan kaynakları müdürünü etkilemek için dış görünüşüne özen göstermelisin. İlk bakış önemli. İş görüşmesine gittiğin sektöre göre giyinmen en doğrusu.

  • Hukuk departmanı ve şirketler için daha resmi giyinilmeli.
  • Devlet kurumları, mühendislik firmaları için rahat ve şık giyim tercih edilmeli.
  • İnşaat, çevre düzenlemesi gibi iş tercihlerinde ise daha rahat giyim tercih edilmeli.
  • Moda tasarım, grafik tasarım, müzik şirketleri veya reklam şirketleri için ise yaratıcı giyinmek önemli.

Kişisel Bakım

Tamam kıyafet seçimi önemlidir ama gelelim kişisel bakıma. Özenli ve düzenli biri olduğun imajını karşı tarafa göstermek için saçın ellerin ve dişlerin en önemli noktalar. Hazırlanmadan önce bir duş almak seni rahatlatacaktır. Sonrasında dikkat çekecek şeylerden biri de şüphesiz samimi bir gülüş. Bunun içinde diş temizliği önemli. Mülakata hazırlanırken fiziksel hazırlık oldukça önemlidir.

Beden Dili

Mülakatlara giderken bir panik hali ve güvensizlik duygusu her insanda olabilir. Ama bunu karşı tarafa yansıtmamak önemli. Bunun için yapılabilecek birkaç önerim var. Öncelikle kendinden emin bir şekilde sırtımızı sandalyeye yaslayarak dik oturmalıyız. Bu özgüvenimizin olduğunu gösterir. Sonrasında karşımızdaki kişiye konuyla ilgili olduğumuzu belli etmek adına direk gözlerine değil de yüzüne bakarak konuşmamız daha iyi olur.

Direk gözlerine baktığımızda hem heyecanlı olduğumuzu belli ederiz hem de saatlerce gözlerine bakmak hoş olmayabilir. Aynı zamanda ara sıra onaylamak manasında başınızı sallamakta karşınızdakini keyifle dinlediğiniz manasına gelir.  Konuşurken ellerimizi mümkün olduğunca hareket ettirmeye çalışılmalıyız çünkü gergin olduğumuzda ellerimizi saklama ihtiyacı hissederiz. Kısacası mülakata hazırlanırken fiziksel hazırlık kadar beden dili de oldukça önemlidir.

Yazar: Şeyma Öktem