Mülakata Gitmeden Önce Araştırmanız Gereken 7 Şey

Aşağıdaki makale sizin mülakata hazırlanmanıza yardımcı olacak bir iş mülakat rehberidir. Bir iş mülakatı için çağırıldığınızda, doğru bir şekilde hazırlanmak mümkündür. Bu mülakat sorularını ve cevaplarını pratik yapmak, doğru mülakat kıyafetlerini giymek ve mülakatçılara mülakat sonrası birer teşekkür mektubu göndermeyi içerir. İlk izleniminizin harika olmasını sağlamak ve hedef şirket ve ürünü hakkında bilgiye sahip olmak bir yana, aynı zamanda iş için nasıl mükemmel bir uyum olduğunuzuda göstermek zorundasınız.

Mülakat Öncesi Ne Yapmalı?

Bir mülakat için nasıl giyinmeli?

Potansiyel işveren üzerinde bıraktığınız ilk izlenim en önemli olandır. İş mülakatında, kıyafetiniz siz ağzınızı açmadan önce sizin hakkınızda bilgi verir.

Mülakat soruları ve cevapları.

En yaygın mülakat sorularına güçlü bir cevap verebilmek işi kapmanın püf noktasıdır. En iyi iş adayları iş mülakatına hazırlanmak için çokça hazırlanırlar çünkü 30-60 dakika arası bir mülakatın bütün kariyerleri için ne kadar önemli olduğunu bilirler.

Mülakat çeşitleri.

İşverenlerin yürüteceği mülakat çeşitleri davranışsal mülakatları, grup mülakatlarını, telefon ve video mülakatlarını, ikinci mülakatları ve hatta bir yemek sırasında yapılan mülakatları bile içerebilir. Farklı mülakat çeşitlerini, size sorulacak olan soru örneklerini gözden geçirin ve de bunun yanında içinde bulunduğunuz duruma bakmaksızın nasıl etkin bir şekilde mülakat elde edileceği üzerine ipuçlarına da göz atmayı unutmayın. Ayrıca çıkış mülakatları, sahte mülakatlar ve resmi olmayan mülakatlar dahil olmak üzere istihdam ile alakalı diğer mülakat çeşitleri hakkında da bilgi edinin.

Mülakat ipuçları.

Mülakatta başarılı olsanız bile, mülakatçılarınızı en çok etkileyebilecek becerileriniz, başarılarınız ve mülakat cevaplarıyla alakalı dikkatli bir şekilde düşünmeye zaman ayırmak çok önemlidir. Yönetim becerileriniz? Yaratıcılığınız? Paylaşacağınız örnekler büyük ihtimal mülakata gittiğiniz her yerde birbirinden biraz daha farklı olacaktır.

Mülakat tavsiyesi.

Mülakat hazırlığı ve etiği, mülakat gafları ve mülakat sonrasını takip edin.

Başarılı bir mülakat için stratejiler.

Şirket hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi bulabildiğiniz kadar kaynaktan öğrenmek için birkaç saat harcayın. Arkadaşlarınızla ve bağlantılarınızla konuşun ve mevcut haber bültenlerini okuyun. Genel olarak, adaylar şirketin sadece websitesindeki ve sosyal medyadaki bilgilerine bakarlar ama diğerlerinin söylediklerine bakmayı göz ardı ederler. Böyle yaparak şirket hakkındaki büyük resmi kaçırırsınız.

Teşekkür mektupları.

Mülakatın iyi ya da kötü geçtiğini düşünün, her zaman teşekkür mektubu göndererek şansınızı arttırmış olursunuz. Mektubuz sizin temel olan kuvvetli yanlarınızı tekrar etmeli ve sunduğunuz değeri vurgulamalı. Aynı zamanda mülakatta dile getiremediğiniz herhangi bir önemli bilgiyi de eklemelisiniz.

Son olarak mülakata gitmeden önce cv hazırlama ve iş görüşmesine hazırlık eğitimine katılmayı da ihmal etmeyin.