Mutluluk Elimizde mi?

Bütün insanların en büyük amacı mutlu bir yaşam sürmektir. Fakat yaşam mutluluk ve mutsuzlukların sonsuz kapışması şeklindedir. Kimi zaman çok mutluyken kimi zaman kederliyizdir. Ancak mutluluk ta mutsuzluk ta geçicidir.

Bütün insanların en büyük amacı mutlu bir yaşam sürmektir. Fakat yaşam mutluluk ve mutsuzlukların sonsuz kapışması şeklindedir. Kimi zaman çok mutluyken kimi zaman kederliyizdir. Ancak mutluluk ta mutsuzluk ta geçicidir.

Mutlu Olmak İçin

Mutlu olmak için ihtiyaç duyduğumuz unsurlar çok fazladır: para, şöhret, güzellik… Fakat bütün bunlara sahip olduğu halde mutlu olmayan hatta hayatına son veren birçok kişi tanırız. Ödüllerin kraliçesi Whitney Houston, güzelliğiyle ve sesiyle büyüleyen Amy Winehouse, tarzıyla müziğin mihenk taşlarından Elvis Presley ve daha niceleri… Hepsi hayatına son vermek isteyecek kadar mutsuzdular.

Bilim insanlarına göre paranın mutluluk getirmemesinin iki nedeni vardır: Bunlardan birincisi insanların inanılmaz adaptasyon yeteneği, bir diğeri ise mutluluğun seviyesinin kişiden kişiye değişiyor olması yani göreceli oluşu. Araştırmalara göre hapishanede yatan tutuklu kişiler ilk birkaç ay mutsuz olduktan sonra mutluluk seviyeleri normal insanlar kadar oluyor. Buna ‘’hedonik uyum’’denir. İnsanlar çok çabuk adaptasyon gösterirler. Sonuç olarak yaşadığımız iyi veya kötü olaylar bizi bir süreliğine mutlu ya da mutsuz ediyor ama sonrasında genlerimizce belirlenen mutluluk eşiğimize geri dönüyoruz. Dolayısıyla temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra ki para fazla mutluluk getirmiyor.

İkizlerin Mutluluk Çalışması

Minnesota Üniversitesinden bir grup araştırmacının yaptığı ‘’ikizlerin mutluluk çalışması’’ adlı çalışmada farklı şartlarda yaşayan tek ve çift yumurta ikizleri uzun yıllar incelendi. Çalışmaya göre faklı çevrelerde büyümüş olsalar da tek yumurta ikizlerinin mutluluk eşiklerinin son derece benzer olduğu keşfedildi. Öte yandan çok farklı genetiğe sahip çift yumurta ikizlerinin mutluluk eşiklerinde kayda değer farklılıklar olduğu bulundu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Steven Pinker adlı psikolog karşılaştırma yapmanın mutluluğun ölçüsünü önemli derecede belirlediğini vurguluyor. Örneğin çalışma arkadaşımız bizden daha fazla zam aldıysa kendi zam oranımıza sevinmiyoruz.

Mutluluk konusunda araştırmalar yapan önemli kişilerden Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji bölümünden Profesör Sonya Lyumbomirskiye göre mutluluğun %50’si genetik yapımız tarafından belirleniyor. Şaşırtıcı ama yalnızca %10’u yaşam koşulları (para, şöhret, sağlık, medeni hal vb.) tarafından belirleniyor. Geriye kalan %40 gibi yüksek bir oran ise kendi davranışlarımız tarafından belirleniyor. Yani mutluluğumuzdaki %40 gibi yüksek bir pay kendi elimizde. Profesöre göre bu kadar yüksek bir oran bizim kontrolümüzde ise mutluluk eşiği genetik olarak yüksek olan ve tüm yaşamını mutlu geçiren insanları örnek alarak mutluluğu yakalayabiliriz. Bu konuda çalışma yapan çeşitli bilim insanları mutlu insanları gözlemlediğinde ortak özellikler belirliyor.

Mutlu İnsanların Ortak Özellikleri

 • Aile bağlarına ve arkadaşlık ilişkilerine önem veriyorlar. Onlara önemli ölçüde zaman ayırıp onlarla geçirdikleri zamandan zevk alıyorlar.
 • Kibar ve iyi insan olmaya çalışıyorlar.
 • Affetmekten kaçınmıyorlar.
 • Yaptıkları işe ve göreve odaklanmaya çalışıyorlar.
 • Sahip oldukları şeyler sebebiyle minnettardırlar.
 • Hayatlarındaki insanlar ya da tanımadıkları insanlara yardım etmek konusunda öncüdürler.
 • Daima geleceğe olumlu bakarlar ve umutlarını taze tutarlar.
 • Geçmişte ya da gelecekte değil günümüzde yaşamayı tercih ediyorlar ve yaşadıklarından keyif almaya çalışıyorlar.
 • Düzenli egzersiz ve beslenme rutinine uymaya özen gösteriyorlar.
 • Hedef belirlediklerinde gerçekleştirmek için uğraş sarf ediyorlar.
 • Karşılaştıkları zorluklar ve stresle soğukkanlı bir tutumla mücadele ediyorlar.
 • Kendilerini çevresindeki insanlarla derinlemesine karşılaştırmaktan uzak duruyorlar.

Mutluluk konusunda çalışmalar yapan güncel bilim insanlarına göre Freud yanılıyor. Freud ‘’İnsan ne kadar az mutsuzsa o kadar mutludur.’’ demiştir. Halbuki onlara göre mutluluk bir sonuç değil süreçtir ve mutluluk eşiği yükseltilebilir. Mutlu insan olmak için mutlu insan rolü oynanabilir.

Yazar: Canan Atak