Nasıl Başarılı Olabilirsiniz? Nasıl Hatırlanacaksınız?

İnternet sitelerinde başarı hakkında birçok şey bulabilirsiniz. Popüler olan blog sitelerine bakın ve insanları başarılı yapan "faktörler" hakkında yüzlerce yazı bulacaksınız. Bunlar insanların kariyerlerinde daha çok şeyi başarmaları için oluşan yeni anlayışlar veya düşünce olarak kabul edilir. Bu düşünce ne kadar yeni? Aşağıdaki alıntıyı düşünelim: Başarılı insanların arkalarına yaslanıp her şeyin onlara gelmesini beklemezler. Onlar dışarı çıktılar ve bir şeyleri gerçekleştirdiler. Eğer alıntıyı tanıyamadıysanız hatırlatayım: Leonardo Da Vinci söylemiştir.

Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Da Vinci 1452 yılında Floransa’ya yakın Vinci’de doğmuştur ve kendisi gelmiş geçmiş en önemli düşünürlerden biridir. Sadece mükemmel bir mühendis ve matematikçi değil aynı zamanda da üstün bir sanatçıydı ve Mona Lisa tablosu dünyanın en çok tanınmış sanat eserlerinden biridir. Dolayısıyla kendinize sormalısınız, eğer başarılı olmak için YAPMAK zorunda olduğumuz şeyi 600 yıldan fazla bir süredir biliyorsak neden yapmıyoruz? Cevap çok açık ve net. Değişim zordur ve insanlar değişmeyi isteseler de aslında nasıl değişeceklerini bilmezler. Marshall Goldsmith’ in dediği gibi "biz üstün plancılar ve beceriksiz uygulayıcılarız." Burada birkaç zorluk var: Anlamak ve uygulamak arasında bir fark vardır. Değişmemiz gerektiğini biliriz ama yapmayız. Problemleri bir çeşit sihirli değnekle çözebileceğimiz varsayımı vardır. Gerçekte olan ise problemimizi bir diğeriyle değiştiririz. Goldsmith buna mükemmel bir örnek veriyor- ikramiye kazanan kişiler mahallesindeki ucuz ev, eski arkadaşlar problemini yeni mahalledeki pahalı ev ve olmayan arkadaşlarla değiştiriyor. Biz kendimize işe yarayacak kaliteli amaçlar koymayız. Eğer marjinal bir "şey" için amaçlarınızı belirlerseniz onları marjinal bir motivasyonla kovalarsınız. Ayrıca gerçekten fark yaratacak amaçlar belirlemek yerine biz "daha çok arkadaş görün" gibi düzensiz amaçlar ediniriz. Bu marjinal amaçların marjinal çabayı getirdiği denklemi tamamlıyor.

Hepimiz marjinal çabanın uzun vadeli başarıya ulaştırmayacağını biliriz. Bu yüzden eğer bir CEO, CIO, girişimci, başarılı bir insan olmak istiyorsanız; arkanıza yaslanıp bunun olmasını mı bekleyeceksiniz yoksa sizi oraya götürecek amaçlar için çaba mı harcayacaksınız? Eğer öyle değilse muhtemelen sizin için realist olma vakti gelmiş demektir. Ya kendinize net amaçlar koyun ve onlar için bir şeyler yapın ya da size amaçlarınızda yardımcı olacak ve onlara ulaşmada kendinizi sorumlu tutmanıza yardım edebilecek bir koç desteği veya yardımı arayın. 2015’te bütün dünya Leonardo Da Vinci’nin kim olduğunu biliyor. O değişimi kucakladı. Seçme şansınız var. Ya değişimi kucaklarsınız ki tarih kitaplarında 600 yıl sonra dahi hatırlanmanızı sağlayacak şans var; ya da birçok insanın yaptığı gibi... hiçbir şey yapmazsınız. Eğer başarılı olmak istiyorsanız Da Vinci’nin söylediği gibi yapın, dışarı çıkın ve bir şeyleri gerçekleştirin. Ya #birşeyebaşlayın ya da #birşeyi değiştirin. İkisini de yapmazsanız o zaman bilinçli bir şekilde hiçbir şey yapmamayı seçtiğinizi kabul edin.

Son olarak hayatınızda istediğiniz hiçbir şey olmadığında bunun öyle olmasına karar verdiğiniz için olduğunu hatırlayın. Eğer siz bir şeyleri gerçekleştirmezseniz, bir şeyler sizi gerçekleştiremez. Belki şansınız yaver gider ve başarı yolunuza çıkar, çoğu insan realisttir ve bunun nadiren olduğunu bilir. İyi haberler ise durumunuz ne olursa olsun değişmek için hala vakit var ve bu geleceği de seçebilirsiniz. Birçok insan bir şey yapmamaya devam ettikçe dünya BİR ŞEYLER YAPAN insanlar tarafından tanımlanıyor. Eğer siz nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, belki de #birliktebirşeyler başarabiliriz?