Nasıl Hedef Belirlemek Gerek?

Gün içerisinde birçok karar veriyoruz bazısı uzun vadeli önemli kararlar bazısı her gün yaptığımız işlerle ilgili ufak tefek şeyler değil mi? Hayatınıza yön veren kararları alırken akıllıca düşünüyor muyuz?

Gün içerisinde birçok karar veriyoruz bazısı uzun vadeli önemli kararlar bazısı her gün yaptığımız işlerle ilgili ufak tefek şeyler değil mi? Hayatınıza yön veren kararları alırken akıllıca düşünüyor muyuz?

Kararlarımız

Hedef belirleyerek mi kararlarımızı şekillendiriyoruz yoksa çoğu karar amaçsızca mı alınıyor?  Çoğumuz bulunduğu durumdan memnun değil çoğu zaman, neden başaramıyorum? Daha iyisini yapamaz mıyım? Hayatımı değiştirmek istiyorum fakat nerden başlayacağımı bilemiyorum?

Bunların hepsini ben de soruyorum kendime zaman zaman. Hatta karar da alıyorum hedeflerimi belirleyip daha sıkı çalışacağım diye ama harekete geçmek her zaman kolay olmuyor, hele de bunları sadece kafanda karar verdiysen.

Bugün hedef belirlemeyle ilgili birçok kaynağa baktığınızda çoğu birbirine benzer şeyler öğütler veriyor. Kısaca bahsedersek;

  • Hedeflerini mutlaka yaz!
  • Hedeflerinin net olarak tanımla ve neden yapacağını da kendine sor. En basiti kilo vereceğim ama neden? Zayıflamak için ve sağlığıma geri kavuşmak için gibi.
  • Hedefleriniz uygulanabilir ve iddialı olsun. Çok kolay ya da ütopik olmamalı.
  • Her hedefinizi ufak parçalara bölün, ufak hedeflerle yavaş yavaş ana hedefinize ilerleyin.
  • Zaman hedefinize ulaşmak için önemli. Hedefinizi gerçekleştirmek için kendinize belli bir zaman verin. Örneğin 1 ay içinde fotoğraf kulübüne kayıt olacağım gibi.
  • Peki hedefe ulaşmak için sürekliliği nasıl sağlayacaksınız. Bunun için de kendinizi hedefe ulaşmak için motive edecek şeyler bulun. Örneğin yakınlarınızdan destek alın ya da her ufak hedefi gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.
  • Sadece yazmakla da olmuyor gün içinde çok yoğun oluyoruz ve bazen yapmamız gereken görevlerimizi unutabiliyoruz değil mi? Bunun için de güzel bir hatırlatıcı ve planlayıcı kullanmanızı öneririm.

Pratik Yöntemler

Şimdiye kadar her yerde bulabileceğiniz genel şeylerden söz ettim. Fakat araştırırken Alexander D.Riddle'ın kendi uyguladığı daha pratik ve uygulanabilir sistemini keşfettim. Kısaca size de bundan bahsetmek istiyorum böylelikle gözünüzde daha rahat canlandırabilirsiniz.

  • İlk olarak kendine 3 hedef belirle
  • Her hedefi nasıl gerçekleştireceğinizle ilgili 3 strateji belirle. Bu hedefe ulaşmak için size yardımcı olacak.
  • Her stratejin için kendine görevler belirle.

Bunu oturup yazmak vakit alacak ama sana hedeflerine ulaşmada rehberlik edecek güzel bir yol haritası olacak. Son olarak bu hedefleri gerçekleştirmek için 3 ayın var! Tabi ki ilk başta her hedefi tamamlamak zor olabilir. Zamanla bunu kendinize göre şekillendirip kendinize ait bir sistem oluşturabilirsiniz.