Nasıl Üretken Olunur?

Kendinize zaman ayırmak/iç sesinizle baş başa kalmak hangi konuya yeteneğinizin olup olmadığı ve neye duyarlı olduğunuzu ortaya çıkarır. İnsanların daha çok üretken olamamasının nedeni kendilerine zaman vermemeleridir

Üretken olmak zamanınızı iyi kullanmaktan geçer. Zaman yönetimi kavramı geliştikçe işte ve kişisel hayatımızda daha verimli oluruz. Kendinize doğru mekan ve zaman yaratıp yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. En önemlisi ise pozitif ve üretken olmak. İstediğimiz işi severek yaparsak olumlu enerjimizle daha verimli olabiliriz.

Çoklu İşleri Bırakın

Genelde çoğumuz aynı anda birden fazla iş yapan insanlara hayranlıkla bakarız onları daha akıllı ve becerikli buluruz fakat bu çoklu işler peşinde koşturmak bizi hem fiziki hem de zihinsel olarak yorar. Üretken olmak ya da olmamak sizin elinizde. Bir işi, belirli bir zamanda yapmak bizi daha verimli kılar, üretken olmamızı sağlar.

Örneğin, bir okulda bütün öğrenciler her derste aynı derecede başarılı değil. Daha fazla zaman ayırdıkları ve verimli çalıştıkları derslerde daha iyi neticelere ulaşırlar. Başarılı hedefler için odak noktamızı o an yaptığımız işe yoğunlaştırmalıyız.

Yarının Planını Yapın

Üretken olmak için en güzel yollardan biri de sonraki günün planını yapıp o gün ne vardı, ne olacak düşünceleriyle kendimizi meşgul etmemek. Planlı ve düzenli olmak aklımızı kurcalamaz ve bizi doğrudan asıl hedeflerimizle baş başa bırakır. Kişisel gelişim kitaplarında da sık sık geçen planlı olmak, hayatın ritminde kaybolmamızı sağlar.

Gece uyumadan önce 5-10 dakika yarının planını yapmak sabahtan akşama kadar kısaca yapılması gerekenleri sıralamak hayatımızı hızlandırır. Başucunuzda küçük bir not defteri bulundurabilirsiniz. Gün sonunda neleri yapıp yapmadığınıza bakıp motive olabilirsiniz. Çevrenizde üretken olan insanlara dikkat edince kadar planlı ve düzenli hareket ettiklerini şimdi daha iyi anlayabilirsiniz.

Pozitif Olun

Pozitif olmak sizi daha verimli kılar. İyi enerji iyi fikirleri de getirir. Araştırmalara göre mutlu insanların daha çok üretken olduklarına ulaşılır. Hayatınızda sorunlar olsa da bardağın dolu tarafından bakmaya çalışın. Mutsuz olduğumuzda hemen karamsarlığa düşeriz. Oysa o yoldan çıkmak ve mutlu olmak bizim elimizde. Çalıştığınız ortamda olumsuz düşüncelere yer vermeyin.

Bu gibi durumlarda fiziki ortamınızı değiştirin varsa bir terasa ya da kısa süreli dışarı çıkın ve temiz hava alın. Çalıştığınız ortamı size güzel anılarınızı hatırlatacak objeler yerleştirin. Üretken olmanızı arttıracak en önemli faktör aslında sizin düşünceleriniz. Düşüncelerimizle kendimizi mutsuz edebiliriz o yüzden özgüvenli olup iç çatışmalarınızın sizi yönlendirmeyeceğinden emin olun.

Spor Yapın

Egzersiz yapmak konsantrasyon eksikliğini giderir, yaratıcılığı geliştirir ve hızlı öğrenmeyi geliştirerek üretken olmanızı arttırır. Profesyonel sporcu olmanıza gerek yok. Çalışma aralarınızda ya da evinizde 10- 15 dakikalık egzersizler bile sizi bulunduğunuz ortamdan alıp götürecektir çünkü, o anda odaklandığınız egzersiz sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak sakinleştirecektir. İşiniz bittiğinde kendinizi rahatlamış hissedersiniz. Aynı zamanda düzenli spor yaptığınızda kendinizi daha enerjik hisseder ve daha üretici olursunuz.

Tatile Çıkın

Her zaman uzun uzun tatil yapamıyoruz fakat küçük hafta sonu seyahatlerinden kimseye zarar gelmez. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak ufkumuzu açar ve hayal gücümüzü güçlendirir. Bu da doğrudan üretken olmamızı sağlar. Tatil planınızı önceden hazırlayın. Her hafta tatiliniz için kenara para ayırın. Böylece kendinizi ödüllendirerek üretkenliğinize katkı sağlayacaksınız.

Kendinize zaman ayırmak/iç sesinizle baş başa kalmak hangi konuya yeteneğinizin olup olmadığı ve neye duyarlı olduğunuzu ortaya çıkarır. İnsanların daha çok üretken olamamasının nedeni kendilerine zaman vermemeleridir. Hayatın koşuşturmasında kendimize fiziksel ve zihinsel olarak daha çok zaman verirsek kalıplaşmış düşünceleri terk edersek daha başarılı ve üreten insanlar olabiliriz.

Yazar: İpek Yeşiltepe