Ne İstediğini Bilmek Gerek

Hedef sadece ilerideki iş, eğitim, yaşam tarzı gibi şeyler üzerine konulmaz. Bugünden itibaren hayat sürdürülebilirliği için de hedef koymuş olabiliriz. Hedef koyabilmek için bizlerin ne istediği önemlidir. İnsan önce kendini bilmelidir.

"Bugün yaptığınız şey tüm yarınınızı iyileştirip geliştirebilir." (Ralph Marston)

Bu güzel sözden de anladığımızı yorumlayacak olursak, yarınını planlı ve güzel bir şekilde yaşamak istiyorsan bugünden hedeflerini koymak gerektiğini gösterir. Küçük bir örnek verirsek yarın şu saatte dışarı çıkacağım demek sizin bugünden yarın için bir hedef koyduğunuzu bunun için de bir plan yaptığınızı ima eder.

Hedef sadece ilerideki iş, eğitim, yaşam tarzı gibi şeyler üzerine konulmaz. Bugünden itibaren hayat sürdürülebilirliği için de hedef koymuş olabiliriz. Hedef koyabilmek için bizlerin ne istediği önemlidir. İnsan önce kendini bilmelidir. Kendini bildikten sonra hedeflerini belirlemelidir. Bunları yaparken de ne istediğini, kendisini neyin heyecanlandıracağının analizini yapmalıdır.

Ben Ne İstiyorum?

Kişinin ne istediğini kendisinden başkası bilemez. Ama biz zamane insanlarında bir sorun yok mu sizce? Bu zamana kadar gelmiş bir bireye baktığımızda ya ailesinin istediği biri olmaya çalışmış ya da diğer insanların yorumuna göre hareket etmiştir. Aslında yapması gereken şeyi yapmıyordur birey ben ne istiyorum? Artık bu kalıplardan çıkmanın zamanı sizce de gelmedi mi? Bırakın artık elalem ne der düşüncelerini de kalbinizi ve beyninizi dinlemeye başlayın. Öyle ki kendi yaptıklarımızdan sorumlu tutulacağımız bu hayatta.

" Eğer bir şeyler sizin için önemliyse, ihtimaller yapmamanızı öneriyorsa bile siz yapmaya devam edin" (Elon Musk)

Hedeflerim Neler?

Kendinize ben ne istiyorum sorusunu sorduktan sonra artık bir şeylerin beyninizde canlandığını duyar gibiyim. Gelelim hedeflerimize. Eğer korkuyorsanız kendinize hedef koymaktan küçük hedeflerle başlamanızı sizlere öneriyorum. Bir anda sizlerden büyük hedefler koymanızı ve bu hedeflere ulaşamadığınız zaman hayal kırıklığı ile karşılaşmanızı istemiyorum. Artık küçük hedefler ile başladığınızı düşünelim.

Bazen tek bir yol da bizleri hedeflerimize ulaştırmayacak ama unutmayalım ki bir hedefin sadece bir yolu yoktur. Ağaç kökü gibi düşünürsek eğer o kökteki dalları izlediğimizde bizi ilerde bir noktanın bulacağını biliyoruzdur. Siz de öyle yapın bir hedefe farklı yollardan ulaşmayı deneyin. Başarının anahtarı o yoldan vazgeçmemek ve o yola bağlanmak ile olur.

"Eğer iyi mutlu bir hayat yaşamak istiyorsan hedeflerine bağlan, insanlara veya eşyalara değil." (Albert Einstein)

Beni Ne Heyecanlandırır?

Peki hedefleri de belirledik. Bu hedefleri belirlerken heyecanlanmadınız mı? Eğer heyecanlanmadığınız bir hedef belirlemişseniz sizden başa dönmenizi istiyorum. Zaten aslında olan hedeflerinizin sizi heyecanlandırması değil midir? Bir hedef seni ne kadar çok heyecanlandırırsa o hedefe koşmak senin için kolay olur.

Yazar: Lokman Albayrak