Neden Erteleriz?

Neden erteleriz? Yapmak zorunda olduğumuz işleri ertelemek ne işe yarar? Neden erteleriz sorusunun cevabı evrimde saklı. Yıllar önce insanların yaşam süresi 30 olduğu zamanlarda beynimiz uzun vadeli değil kısa vadeli hedeflere yönelirdi.

Neden erteleriz? Yapmak zorunda olduğumuz işleri ertelemek ne işe yarar Neden erteleriz sorusunun cevabı evrimde saklı. Yıllar önce insanların yaşam süresi 30 olduğu zamanlarda beynimiz uzun vadeli değil kısa vadeli hedeflere yönelirdi. Bu durum günlük hayatımızda çabuk haz veren işleri öncelikli olarak yapmaya iter. Beynimizin haz kısmıyla karar alma kısmı arasındaki kavgayı haz kısmı kazanırsa o işi erteleriz bu neden erteleriz sorusunun cevabıdır. Bu nasıl engellenir?

Somutlaştırarak Düşünme

Almanya’daki bir üniversite olan Konstanz Üniversitesi, psikoloji bölümünün yaptığı bir deney bu konuda bize yardımcı olacaktır. Bilim insanları neden erteleriz sorusundan öteye geçmiş ve bu durumu nasıl düzeltebiliriz diye düşünürken bir deney yapmışlar. Üniversite öğrencilerini 2 gruba ayırmışlar,

1.grubun bir banka hesabının nasıl açılacağını bir e-postayla anlatmalarını ve bunu 3 hafta içinde teslim etmeleri istenmiş. 2.grup ise bir banka hesabını niçin açmalıyız sorusunu yine e-postayla 3 hafta için cevaplamaları istenmiş. 1. grubun çoğu görevini zamanında yerine getirirken 2.grubun yarısından çoğu zamanında yapamamış. Buradaki hedef 1.grubun somut yani nerede nasıl soruları düşünmesi gerekirken 2. grubun soyut olarak ne içini düşünmesini sağlamak. Bu deneyin sonucunda görüyoruz ki ertelemek istemediğimiz işleri somutlaştırmak bu probleme çözüm sağlayabilir.

O İş İçin Hazır Hissetmek

Neden erteleriz sorusunun cevaplarından biri de kendimizi psikolojik olarak o iş için kendimizi hazır hissetmememizdir. Örneğin bir makale yazacaksınız ama o makaleyi yazmak için yeterli bilgiye yeteneğe sahip olduğunuzu düşünmüyorsunuz, daha kötüsü yapabileceğinize inanmıyorsunuz. Yapacağınız işe kendinizi psikolojik olarak hazırlamak, kişisel özgüveninizi arttırmak ve kaygılarınızı azaltmak ertelemeyi önlemek adına size yardımcı olacaktır.

Dikkat Dağıtıcıları Uzaklaştırın

Hepimiz sosyal medya kullanıyoruz. Sosyal medya bizi ne kadar cezbetse de bütün hayatımızı sanal alemde harcamamalıyız. Bildirimleri sessize almak odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Çalıştığınız odanın kapısını kilitlemek, varsa masanızda hareket eden eşyalardan kurtulmak ve zihninizi meşgul eden işlerden kendinizi soyutlamalı eğer çok rahatsız ediyorsa önce o işleri halletmeniz size fayda sağlayacaktır.

Sadece Yap

Ünlü spor mağazası Nike’ın sloganı olan “sadece yap” çok basit ama çok etkili bir tekniktir herhangi bir işi yapmak zorundaysak eninde sonunda o işi yapacağımız için ertelemek çok saçmadır. Bu yüzden bir işe bodoslama dalmak, yapsam mı yapmasam mı diye düşünerek zaman kaybetmek yerine hemen işe koyulun.

Yazar: Göktuğ Çelimli