Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeli?

Bildiğiniz gibi evcil hayvan sahiplenmek, sadece güzel anlar yaşamak değil, aynı zamanda bir canın sağlıklı ve mutlu yaşamasını sağlamaktır. Günlük ihtiyaçlarının karşılanması için dostlarımıza destek olmalı ve bunları bir düzene oturtmalı.

Evcil hayvan sahiplenmek için birçok neden arasında onların koşulsuz sevgi vermeleri yeterli olsa da hala kararsız mısınız?  Günümüz yoğun temposunda yaşanan stres yüksekliği, gelecek kaygısı, sosyalleşememe belirli yaş gruplarını farklı şekillerde ele geçirmiş durumda. Yoğun tempoda kaybolan kişiler, kendilerine ve çevrelerine ayırabilecekleri az zaman ile daha verimli ve pozitif hayat yaşayabileceklerini ya farkında değiller ya da üşeniyorlar.

Çocuklarda ise bilgisayar, televizyon vb. elektronik aletler doğru kullanılmadığında iletişim bozukluklarına neden olabiliyor. Bunların her biri farklı hobiler, ilgi alanları ile giderilebilir olsa da karşılıksız sevgilerini paylaşan evcil hayvan sahiplenmek ilaç gibi gelebileceği araştırmalar ve gözlemlerle kanıtlanmış durumda.

Sorumluluk Alma Zamanı

Bu fayda aslına bakarsanız çocuklar için oldukça etkili. Bunun yanı sıra bu madde, hayatını düzene sokmak isteyen kişilere de destek olabilir. Bildiğiniz gibi evcil hayvan sahiplenmek, sadece güzel anlar yaşamak değil, aynı zamanda bir canın sağlıklı ve mutlu yaşamasını sağlamaktır. Günlük ihtiyaçlarının karşılanması için dostlarımıza destek olmalı ve bunları bir düzene oturtmalı. Örneğin köpeğiniz olduğunda günde en az 2 kere ihtiyaç için evden çıkmalı, kediniz varsa kumu ile ilgilenmelisiniz.

Eğlenceli Arkadaşlık Hikâyeleri

Yoğun yaşam temposunun bir getirisi de ne yazık ki; yalnızlık. Birçok kişinin şikâyeti olan bu durumun arkasında kişilerin yoğun çalışma tempoları, uzak çalışma mesafeleri ve birçok neden daha yatması. Aslında bu durum evcil hayvan sahiplenmek ile tam tersine çevrilebilir, dostunuz ile harika vakitler geçirebilirsiniz. Oyun oynarken, vakit geçirirken komik halleriyle bol eğlence sizleri bekliyor.

Zinde Kalırken Sosyalleş

Daha öncede bahsettiğimiz gibi evcil hayvan sahiplenmek, onun ihtiyaçlarının da karşılanmasını gerektirmektedir. Özellikle köpek sahiplenecek olanların, bu ihtiyaçları köpeği için yerine getirmesi yalnızca köpeği için değil, sizlerin de düzenli yürüyüşlere çıkmanıza bu esnada da farklı köpek sahipleri ile tanışmanıza sebep olur. Hem sağlıklı yaşamak hem sosyalleşmek hem de açık havadan faydalanmak daha ne kadar kolay olabilir ki?

Stres Ve Alerjilere Karşı Harika Çözüm

Yapılan birçok bilimsel araştırmanın sonuçları evcil hayvan sahiplenmek bir yana, sosyal medyada onların videolarının izlenmesinin stresi oldukça azalttığını göstermiş. Bunu sanal ortamda bu denli başaran kedi ve köpekler ile ev arkadaşı olduğunuzu bir düşünsenize? Özellikle stresli anlarında onlarla vakit geçirmek ve yumuşacık tüylerini sevmek, stres durumunu minimalize etmeyi destekliyor.

Çocuklar ile yapılan araştırmalar ise; kedi ve köpek ile büyüyen çocuklarda alerji olma oranının azaldığı gözlemlenirken, astımlı çocukların kedi ve köpeklerle kaldıkları süre zarfında astım krizi geçirme oranında düşüşler gözlemlenmiştir. Ayrıca yine evcil hayvanlarla büyüyen çocukların, evcil hayvanlarla büyümeyenlere oranla, bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu kaydedilmiştir.

Bunların yanı sıra, evcil hayvan sahiplenmek, son dönemlerde sık rastlanan Alzheimer hastalığına da iyi geldiği evcil hayvan sahibi olan yaşlıların çok daha az kriz geçirdikleri gözlemlenmiştir.

Mutluluk Depoları

Evde bir patili dostun olması her ruhsal durumda size destek sağlar. Oyun oynarken ve oyun oynamak için yapacaklarının yanı sıra siz rahatsızlandığınızda ya da üzgünken yanınıza sokulup destek olması da cabası. Konuşamaz olsalar da kendilerini ifade etmek yöntemlerini çözdükçe gizli bir iletişim sağlamanız bile size oldukça sevimli gelecek durumlardan.

Yani, evcil hayvan sahiplenmek birçok sorumluluğu yanında getiriyor olsa da onlarla paylaşılan her an ve fark etmeden bize kattıkları faydalar kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel ve özeldir.

Yazar: Gökçem Türkan