Neden Hedefimiz Olmalı?

Hedefimiz olmadığında daireler çizmeye ve yerimizde saymaya başlıyoruz. Araştırmalar da bunu ortaya koyuyor.

Hedefi kutup yıldızı veya deniz feneri gibi düşünün. Hedefimiz olmadığında yolumuzu kaybediyoruz. O yüzden gerek iş gerek özel hayatımız gerekse finansal alanda kendimize mutlaka hedefler belirlemeliyiz. Bu hedefler hem bize yol gösterecek hem de rotamızı belirlememizi sağlayacak.

Örneğin, kendimize ev almak gibi bir hedef koyduğumuzda ve alacağımız evin fiyatını ne kadar peşinat ödeyeceğimizi ve ne kadarlık ev kredisi kullanacağımızı belirlediğimizde peşinat için para biriktirmek çok daha kolay olacaktır.

Hedef Belirleme Önemlidir

Hedefimiz olmadığında daireler çizmeye ve yerimizde saymaya başlıyoruz. Araştırmalar da bunu ortaya koyuyor. Almanya’da bulunan Max Planck Biyolojik Sibernetik Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre insanlar bir referans noktası olmadan düz bir çizgi üzerinde yürüyemiyorlar.

Araştırmacılar, GPS ile Tunus’ta Sahra Çölü’nde, Almanya’da da Bienwald Ormanı’nda saatlerce yürüyen gönüllüleri takip ettiler. Çıkan sonuca göre katılımcılar yalnızca Ay ya da Güneş’i görebildikleri zaman düz bir çizgide ilerleyebiliyor. Referans noktaları bulutlarla kapanınca, katılımcılar farkına bile varmadan çemberler çizmeye başlıyorlar. Hem de hepsi.

Hayalden Hedefe Giden Yol

Hayal içinde yaşama, hayalsiz de kalma demişler. Hayal et ve hedef belirle. Hepimizin ev, araba almak, düğün yapmak, çocuğumuza iyi bir eğitim hayatı sunmak, rahat bir emeklilik dönemi geçirmek... Kimi zaman sadece ayın sonunu getirebilmek bile hayal olabiliyor. Ama öyle ya da böyle hayalsiz yaşanmıyor. Peki bu hayalleri kim gerçekleştirecek? Elbette siz!

Hayal ile hedef arasında ince bir çizgi var. Bir şeyi hayal etmek güzel bir temennidir ama buna ulaşmak istiyorsanız, işte bu kararlılık ve plan gerektirir. Başka bir deyişle… bir hayalin somut bir hedefe dönüşmesi için plan şart. Hedefiniz belliyse, yapmanız gereken tek şey hedefe kilitlenmek ve elinizdeki oku, yayın  yardımıyla hedefe yönlendirmek. Hedefiniz belli değilse, ilk adımınız hedef belirleme olmalı.

4 Adımda Akıllı Hedef Belirleme

Şimdi birlikte bir hedef belirleme tablosu yapalım. Böylece, hedef belirleme sürecinde işiniz kolaylaşacak.

  • ODAK

Her şeyden önce hedefler yönümüzü belirler. Hedef belirleyerek yüzümüzü hangi tarafa döneceğimizi, hangi yolu takip etmemiz gerektiğini bilir ve bu sayede hedefimize odaklanabiliriz.

Hayaliniz Nedir? Örnek: Ev-araba almak, eğitim, yurtdışı tatili, düğün.

Bu hayale ulaştığınızda hayatınızda ne değişecek? Örnek: Evim olduğunda kendimi daha güvende hissedeceğim. Araba kendimi daha güçlü hissetmeme yardımcı olacak…

  • PLAN

Hedefinize ulaşmaya dönük günlük, haftalık, aylık planlama yapabilir, ona giden süreci somut bir şekilde planlayabilirsiniz. Hayalinizi hedefe çevirmek ve gerçekleşmesini sağlamak için haydi planını yapalım:

Hedefinizin Adı: Selin’in evi, kırmızı panjurlu evim, Ahmet’in arabası, Merve’nin düğünü…

Hedefiniz Net mi? Bir hedefin ulaşılabilir olması için 5N 1K (ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman, kim) sorularına net bir şekilde yanıt verebilmeli.

Hedefinizi Nerede/Nereden Satın Alacaksınız? Örnek: Hedefiniz ev ise nerede ev alacaksınız, tatilse nereye gideceksiniz, eğitimse hangi kurumdan…

Hedefinizin Maliyeti Ne Kadar? Örnek: Almak istediğim ev 250 bin lira, bunun için 12 ay içerisinde 50 bin lira peşinat biriktireceğim…

Hedefiniz Gerçekçi mi? Yaşam standartlarınız, finansal durumunuz, şartlarınız ve zamanlamanız hedefinize ulaşmanıza uygun mu? Örnek: Aylık geliriniz 3 bin liraysa, hedefiniz aylık 3 bin lira birikim gerektiriyorsa, bu hedef sizin için gerçekçi değil demektir, hedefinizi durumunuza göre şekillendirin.

Hedefinize ne kadar sürede ulaşmayı planlıyorsunuz? Örnek: 2 senede evimin peşinatını biriktireceğim.

Hedefinize ulaşmak için neler yapmayı planlıyorsunuz? Örnek: İstek harcamalarımı limitleyeceğim, ek gelir kazanacağım…

Hedefinizin olmazsa olmaz özellikleri neler? Örnek: Evim mutlaka çocuğumun okuluna yakın olmalı, tatilimi mutlaka her şey dahil bir otelde yapmalıyım, çocuğumu özel okula göndermek istiyorum…

  • EKİP

Hedef belirleme aşamasında sevdiklerinizle ortak bir hedef haline getirebilirseniz, bunun için ekip ruhuyla çalışabilir ve birlikte daha güçlü bir şekilde hedefinize doğru yürüyebilirsiniz. Hedefiniz eşinizle ya da ailecek ortak kararınızsa, herkes tüm detaylar konusunda aynı fikirde mi?

  • MOTIVASYON

Hedefinize giden yolda başardığınız her adımı kutlayıp, bunu sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Bu güç ve kararlılığınızı artıracaktır.

Hedefiniz ölçülebilir mi? Hedefinize ulaştığınızı nereden anlayacaksınız? Hedefinizi ölçülebilir yapmak için onun süresini/fiyatını belirledikten sonra, bunu küçük parçalara ayırın. Kırılma noktalarını belirleyin ki hedefinize ulaşma konusunda hangi aşamadasınız takip edebilesiniz. Örnek: 100 tl bir hedefiniz varsa ve buna 10 ayda ulaşmayı planlıyorsanız ayda 10 tl biriktirmeniz lazım. Her 3 ayda bir 30 tl biriktirdiniz mi kontrol edebilirsiniz.

Bu hedefe ulaşmak sizi gerçekten mutlu edecek mi?  Hedefinize sıkıca sarılın ve inanın ki hedefiniz de size inansın. Bunun için de kendinize küçük alt hedefler belirleyin ve bunlara ulaştıkça kendinizi ödüllendirin.

Yazar: Özge Özsoy