Obezite Cerrahisi İle Hedefe Ulaşmak

Öncelikle Obezite Cerrahisi olmak isteyen kişilerin kendilerine ideal kiloya inmek ve sağlığına kavuşmak gibi bir hedef koymaları gerekir.

Hayatımıza baktığımız zaman hedefsiz ve amaçsız bir hayatın herkesi mutsuz ve tatminsiz yaptığını görürüz. Öncelikle alınan eğitimler genel kültür ve kendi kendini yetiştirmek dahil bütün özelliklerimiz yapmak istediğimiz işlerde kendimizi yeterli hissetmeye yetmeyebiliyor. Bunun için her zaman bir hedef belirlemek ve bu konuda ciddi çaba göstermek bizler için geleceğe yatırım olacaktır.

İdeal Kiloya İnmek

Öncelikle Obezite Cerrahisi olmak isteyen kişilerin kendilerine ideal kiloya inmek ve sağlığına kavuşmak gibi bir hedef koymaları gerekir. Hedef belirleme işlemi sonrası hayatında bazı değişiklikleri yapmak konusunda deneyimli, bilgili ve bu konuda gerçek anlamda danışmanlık yapan kişilerden yardım almaları gerekmekte.

Her kilo fazlası olan kişiye bu ameliyatlar yapılamaz. Obezite Cerrahisi için bazı kriterler vardır. Öncelikle kişinin vücut kitle indeksinin 35'in üzerinde olması ve şeker, hipertansiyon, uyku apnesi gibi ek hastalıkların mevcut olması veya vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi İle Hayata Yeniden Başla

Obez bireylerin çoğunda görülen hayatı olduğu gibi kabullenme ve bu konuda bir şey yapılamaz olduğu düşüncesidir. Bu haliyle mutluymuş gibi davranmak en sık görülen psikolojik yanlışlardır. Oysa obezite bir hastalıktır ve bu tür sorunu olan kişiler için her zaman bir çözüm vardır. Obezite Cerrahisinde her ameliyatta olduğu gibi az da olsa bir risk vardır. Ancak risk oranları kabul edilebilir ölçüde çok çok az.

Bu cerrahi operasyonları düşünenlerin ilk yapması gereken bu konuda güvenebilecek doktor ve ekibini seçerek onlardan yardım almasıdır. İlk görüşmede ameliyat hakkında teknik detaylar ve riskler açıklanarak hastaya bilgi verilir. Bundan sonrası yapılması gereken bu konudaki deneyimli kişilerden deneyimleri hakkında fikir alışverişinde bulunmak çok faydalı olacaktır. Obezite Cerrahisi geçirmiş kişiler fazla kilolarının ortalama %80 i başarılı bir şekilde vermişlerdir. Bu başarıyı yakaladıktan sonra yeni bir hedef verilen kiloyu korumak olmalıdır.

Yaşam Kalitesi Değişiyor

Kilo sorunu yaşayan kişilerin hayatlarında çoğu zaman dikle getirilemeyen zorluklar yaşanır. Bunların en başında tansiyon ve şeker hastalığı gibi sorunlardır. Günlük yaşantıda ise çok fazla kişileri zorlayan durumlar ile karşılaşılır. Oturma, kalkma, eğilmede zorluklar, bacak bacak üzerine atamamak ve kişisel bakımlarını yaparken zorlanmak gibi. Oysa bu operasyonu geçiren kişilerin hastalıklarında %90-95 oranında hastalıklarında gerileme gözükür. Bununla birlikte yaşam kalitesinde oldukça artış gözlemlenmektedir. Eskiden yapamadığı birçok faaliyeti ameliyat sonrası yapabilir hale gelir. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek, spor yapabilir hale gelmek gibi.

Operasyon Sonrası Neler Olur?

Operasyon geçirmiş bireylerin hedefe ulaşmak için uyması gereken bazı zorunlu kurallar vardır. Bu kurallara uymak hedefe ulaşmada en önemli adımdır. Bunlardan hayat boyu uyulması gereken kural katı-sıvı ayrımıdır. Yani aynı anda hem yemek yeme hem de sıvı içme mümkün olmaz. Bunun sebebi ise artık hacmi küçülen bir mideye sahip olmak ve dolayısıyla küçük bir midesi olan kişinin vücudunun ihtiyacı olan besini alırken sıvı içmesi onu rahatsız edecektir. Aynı zamanda alması gereken besin miktarı sıvı içilirse alınamayacaktır, bu da besin yetersizliğine sebep olacaktır.

Katı sıvı ayrımın yanı sıra sağlıklı beslenme kuralları uygulanmalıdır. Asitli içecekler tüketmemek, hazır paketlenmiş, raf ömrü uzatılmış, katkı maddesi içeren ürünlerin kullanılmaması ve mümkün olduğu kadar doğal gıdalar ile beslenme şekli uygulanmalıdır.  Eğer sizde Obezite Cerrahisi geçirmeyi düşünüyorsanız hedefe ulaşmak için benim gibi bu operasyonu olmuş başarıya ulaşmış ve bu alanda profesyonel olarak çalışan birisinden bu önerilere kulak vermelisiniz.

Yazar: Yıldız Öntürk Eyiçalış