Ofisin Yıldızı Olmak

İş yerinde popüler olmak

Son zamanlarda çok konuşulan bir konuya değinmek istiyorum. Ofisin yıldızı olmayı herkes arzu etmez mi? Ancak bazıları bunu çok kolay başarır, bazıları ise daha çekimser kalır. Çekimserlik ister isteyerek, ister karakterden dolayı olsun, çekimser kalmak da bir anlamda önem taşır.

Ofisin yıldızı olursanız;

  1. Popülarite ve tanınırlık artacak,
  2. Herkes zaman zaman da olsa sizi konuşacak,
  3. Sizi başarılı bulacaklar ve her davette adınız geçecek,

Ancak;

Çoğu işi size yaptırmak isteyecekler, hele bir de çalışkan ve yetenekliyseniz sizden iyi eleman olmayacak çünkü aynı maaşa iki ya da üç eleman yerine tek eleman çalıştıracaklar,

  1. Olur olmaz işlere koşmanızı isteyecekler,
  2. Yapamadığınız iş olsa bile mutlaka onun altından kalkabileceğinizi düşünecekler.
  3. Burada ofis yıldızlığından kastım, yönetici olmak değil, bir nevi joker eleman olmaktır.
  4. Mevcut pozisyonun ne olursa olsun ekstra iş yükün varsa ve bunu başarı ile yapıyorsan sevilirsin.

Çok az insan ekstra iş yükü olmadan ofis yıldızı olur ki onlara biz lider özeliği taşıyor deriz. İşte bu noktada çekimser kalan arkadaşlar olabilir. Bu arkadaşlar gerçekten daha önceki şirketlerinde “ofis yıldızı”dır. Bu yüzden artık hiçbir şeye bulaşmak istemez çünkü bulaştıkça iş yükü geleceğini bilir. Bunların haricinde karakter olarak karışmayanlar vardır ki bunlar da doğuştan memurdur ve etliye sütlüye karışmaz.

İlla ki “Ofisin Yıldızı” ben olmak istiyorum diyorsanız ve liderlik vasfınız da yoksa kendinizi göstermek de istiyorsanız, size verilen işleri dozunda yaparsanız ve insanlara “Hayır” demeyi bilirseniz, kendinizi kullandırmadan ofisin yıldızı olabilirsiniz. Aksi halde ofis yıldızı olmak mümkün değildir.

Ofis Yıldızı Nedir?

Bazı insanlar ekstra iş yükü olmadan ofis yıldızı olur ki onlara biz lider özeliği taşıyor deriz. İşte bu noktada çekimser kalan arkadaşlar olabilir. Bu arkadaşlar gerçekten daha önceki şirketlerinde “ofis yıldızı”dır.

Ofis Yıldızı Olmak Ne Kazandırır?

Ofisin yıldızı olursanız; popülarite ve tanınırlık artacak, herkes zaman zaman da olsa sizi konuşacak ve bizi başarılı bulacaklar ve her davette adınız geçecek.

Ofis Yıldızı Olmanın Dezavantajları Nedir?

Çoğu işi size yaptırmak isteyecekler, hele bir de çalışkan ve yetenekliyseniz sizden iyi eleman olmayacak çünkü aynı maaşa iki ya da üç eleman yerine tek eleman çalıştıracaklar.