Ofiste Sıkılanlar İçin 7 Öneri

Yazın gelmesiyle hepimizi bir bunaltı bastı. Çoğumuz çalışmak istemiyor, tatil yapmak istiyoruz. Şanslı olanlar tatile çıkabiliyor. Kimilerimiz ise işlerle boğuşuyor. Çünkü elinden başka bir şey gelmiyor. Ofiste sıkılanlar sayısı yazın bitmesiyle daha da artacağa benziyor.

Ofiste sıkılmamak için neler yapılabilir?

Peki bu havalarda çalışırken sıkılmamak için ya da daha verimli çalışmak için ne yapmalıyız? Ofisde sıkılanlar için hazırladığım bu maddeleri uygulamanız faydalı olacaktır.

Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

İlk önce günlük işlerimizle alakalı bir liste oluşturalım. Evet! Sıkıcı gelebilir ama elimizde bir plan olursa ve bu plan dahlinde gidersek iş daha çabuk biter. Önceliğimiz en önemli işlerimiz olsun çünkü akşama üzeri kafamız dağılacak ve hata yapma payımız artacaktır.

Listenin Avantajı Ne Olabilir?

Bir listemiz olduğunda araya gereksiz işler karışmayacaktır. Ofiste sıkılanlar için en büyük kayıp motivasyon eksikliğidir. Yaptığımız işleri görmek bizi motive eder. Her yaptığımız işi listeden takip edip sildiğimizde azaldığını görerek bir an önce bitsin diye daha çok çalışacağız.

Ayrıca listenin sonuna da kendimize bir ödül koyacağız. Ödül – ceza sistemi değil, kendi kendimizi motive etmiş olacağız.

Kahve Molasına Sınırlama Getirin!

Ofiste sıkılanlar sürekli kahve ya da  sigara molasına çıkmalarıyla tanınırlar. Sürekli sigara ya da kahve içmeye çıkmak yerine kendimize hedef belirleyelim. Örneğin listeden ilk 3 işi bitirdiğimizde kahve içmeye çıkalım. Böylece hem işler hızlanmış olacak hem de hedefimiz ulaşma çabasında olduğumuz için sıkılmayacağız. Tabi bu kahve araları da 15 dakikayı geçmemeli. Çünkü hepimizin çalışmaya ihtiyacı var.

Arkadaşlarınız iş saatlerinde muhabbet etmek için gelirse onları yanımızda fazla tutmayalım. İşleri zamanında bitirdiğimizde ödülün olduğunu aklımıza getirelim ve vaktimizin ne kadar değerli olduğunu unutmmayalım.

Ayrıca her zaman dinlemediğimiz ama sevdiğimiz hafif müzikler motivasyonumuzu daha da arttıracaktır.

Kendinizi Önemseyin!

Ofiste sıkılanlar üyesi olarak kendinizi önemsiz hissedebilirsiniz ama yalnızca bir kere çalıştığınız pozisyonu düşünün... Eğer yaptığımız işi aksatırsak iş akışında mutlaka bir aksaklık oluşacaktır. Biz yapbozun bir parçasıyız ve biz olmazsak yapboz tamamlanmaz. Organizasyon bir bütündür, bütün parçalar önemlidir ve bizde çok önemliyiz. Bu düşünce işimize ve kendimize olan saygımızı arttırır ve işimizi severek yapmamızı sağlar

Maddeler Halinde Toparlayacak Olursak ;

  1. İşlerimizi önemlilik sırasına göre dizip liste hazırlamak,
  2. Listenin sonuna ödül koymak,
  3. Kahve ve sigara aralarını 15 dakikadan uzun tutmamak ve belirli sayıda iş bitirdikten sonra ara vermek,
  4. Arkadaşlarla muhabbeti uzun tutmamak,
  5. Müziğin eşlik etmesini sağlamak,
  6. Organizasyonun bir parçası olduğumuzu unutmamak,
  7. Kendimize ve yaptığımız işe saygı duymak.

Bu şekilde çalıştığınızda iş daha eğlenceli hale gelecek işkence olmaktan çıkacaktır. Güvenin bana, bunalım havasından bir nebze de olsa kurtulacaksınız!

Umarım yazımın yararı olmuştur. İyi çalışmalar :)