Önderlik Ve Liderlik

Önderlik ve liderlik belirli hedefler için var olan yeteneklerini göstererek toplumda söz sahibi olan ender kişilerdir. Toplumu aynı çatı altında toplayabilir ve bireylerin faaliyete geçmesini sağlayabilir.

Önderlik ve liderlik belirli hedefler için var olan yeteneklerini göstererek toplumda söz sahibi olan ender kişilerdir.  Toplumu aynı çatı altında toplayabilir ve bireylerin faaliyete geçmesini sağlayabilir. Önder insanlar yaşadığı çevrede kendini gösterir ve kitleleri peşinden sürükleyebilir.

Liderlik rolüne talip olmak demek her sabah şüphe ile uyanmak demektir. Bütün bunları gerçekleştirmek için atılması gereken adımları, zihniyeti, tavrını ve cesareti liderliğe yakışır şekilde yansıtmak gerekir. Yıllardan beri üzerine araştırmalar yapılan ve arama motorlarında milyonlarca sonuçla karşılaşılan bu kavram çok kez analiz edilmiştir.

İnsanları Kopyalama Örnek Al

Karşınızda size örnek olan kişinin her hareketini kopyalamak sizi başarıya götürmez. Hayat böyle ilerlemez. O zaman her başarılı olan kişinin yaptıklarını yapalım ve başarılı olalım. Bu kadar basit olsaydı herkes bu kurallara uyar ve başarılı olurdu.  Çeşitli tavırlarda Dünya’da her kesimden insan bulunur. Hepsinin gittiği yol aynı değil aynı da olmamalı da zaten.

Herkesin farklı tecrübeleri farklı yetiştirilme tarzları, farklı entelektüel seviyesi, farklı sosyal çevresi, farklı ekonomik durumu vardır. Liderleri kopyalamak yerine örnek almalı ve onların bukalemun gibi davrandıklarını unutmamak gerekir. Farklı şartlarda çok çeşitli rollere büründükleri görülür.

Lider Olma Şansımızı Arttırmaya Yardımcı Olacak Yollar

Makul bir önder olabilmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar, takipçiler için değerli olan-iyi ve kötü yönlerini ortaya çıkaran, okumayı ve konuyu belli bir kalıpta şekillendirme yeteneğini geliştiren, nerede, ne zaman ve nasıl ödün vereceğinin farkında olan, takipçilerin ihtiyaç duyduğu iletişim kanallarını öğrenmiş olan-kişisel nitelikleri geliştiren bize fayda sağlayacak yollardandır.

Lider Tavrı Nasıl Olmalı?

Lider her durumda dengede kalabilmeyi başarmaktır. Olanı görmek, olması gereken için de planını yapması gerekir.  Her zaman çevresine güven veren tavırda olmalıdır. İster bir şirketin başkanı ister temizlikçisi olsun herhangi bir görevde özgürlükten karşılıklı bağlılığa geçtiğiniz anda liderlik modelini üstlenirsiniz. O yüzden tavrınız çok önemli.

Liderin Atması Gereken Adımlar

Liderlik Ve Yönetim Becerileri için öncelik hiyerarşi dışı olmaktır. Karşılıklı bağın güçlü olması önemlidir. Kendinizi bilin ve gösterin. Kişisel riskler alın. Yazdığınız içeriği iyi kontrol edin ve tekrar okuyun. Eski yöntemleri kullanabilirsiniz ama yeniliğe de açık olun. Özgünlüğü hiçbir zaman elden bırakmayın. Çevreyle mesafenizi yönetin. Özenle iletişim kurduğun takdirde doğru mesajı doğru iletişim şekliyle hedefe ulaştırırsın. İyi bir lider olmak için saygı kazanmalısın. Akıllı lider bir yol belirler, bu yolun değişeceğini tahmin eder. Taraf tutmaz çünkü taraf tutmaktan daha zor işleri vardır. O tarafları bir araya getirmesi gerekir.

Lider Zihniyeti

Liderin zihniyeti bolluk zihniyeti olmalıdır. Bolluk zihniyeti herkese yetecek kadar bir şeyler olduğu paradigmasıdır. Kıtlık zihniyetine sahip olan insanlar ise bolluk zihniyetine karşıdır. Paylaşımcı değillerdir dost ve ortaklarının başarısına sevinmekte zorluk çekerler. Birisi şans eseri bir şey kazandığında ya da başarıya ulaştığında kendilerinden bir şey alınmış gibi tavır sergilerler. Bu kıtlık zihniyetine sahip insanların kendilerine ait değer yargılarının kaynağı kıyaslanmadır. Sadece bir kişi bir numara olabilir düşüncesi yaygındır. Başkalarının kendisinin istediği gibi olmasını ister. Bu zihniyete sahip insanlar lider olamaz. Olması gereken ise itibarın, şöhretin, kazancın ve doğru karar alımının benimsenmesiyle ortaya çıkan bolluk zihniyetidir. Olanaklara, seçeneklere, alternatiflere ve yaratıcılığa yol açar.

Korkakların İşi Değil!

Liderlik zeka ve farkındalık gerektirir ancak ikisini bulmak zordur. Güven için güçlü bir ego gerekir. Hem becerikli hem de kurnaz olunmalıdır. Diğerlerinin çoğunlukla gizlemeyi tercih ettiği endişelerle yüzleşmek zorundadır ama insanların liderlerinden isteyeceği en son şey budur.  Korkakların işi değildir. Herkes lider olsa o zaman kim takip ederdi?

Yazar: Çağdaş Tosun