Online Veya Uzaktan Eğitim Sistemi

Uzaktan eğitim veya online eğitim diye adlandırdığımız sistemler sayesinde bilginin dünya üzerinde yayılımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Geleneksel eğitimden oldukça farklı olan bu sistemin birçok avantajı vardır.

Dijital dünyanın gelişimi günümüzde hızla artmaktadır. Bu gelişim eğitim alanını da yakından ilgilendirmektedir. Uzaktan eğitim veya online eğitim diye adlandırdığımız sistemler sayesinde bilginin dünya üzerinde yayılımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Geleneksel eğitimden oldukça farklı olan bu sistemin birçok avantajı vardır. Eğitim alacak öğrencinin öncelikli kriteri eğitim veren kişinin alanında uzman olması ve bilgiyi karşı tarafa aktarma konusunda profesyonel olmasıdır.

Ne yazık ki her zaman yaşadığımız bölgede bu niteliklere sahip öğreticiyi bulabilme imkânımız olmuyor. Online eğitim ise tüm dünyadaki profesyonel kişilerden eğitim almamıza olanak sağlamaktadır. Seçeneği artırarak daha kaliteli eğitimlerle karşılaşıyoruz.

Online Eğitim Sektörü

Online eğitimler sektöründe hem öğrenci hem de eğitmen olarak bulunabilirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz çeşitli konular hakkında diğer insanlara anlatıp öğretebilecek bilgi birikimine sahipseniz, dijital dünyanın imkânlarını kullanarak kendi eğitim programınızı oluşturabilirsiniz.  Çevrenize duyurarak başlayabilir ve sizi takip eden eğitimlerinizi alan kitleler oluşturabilirsiniz. İlerleyen süreçte bu işten para kazanabilirsiniz. 2020 yılının sonunda uzaktan eğitim sektörünün dünya çapında 325 milyar dolarlık iş hacmine ve Türkiye’de 2 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Online Eğitmenliğe Nasıl Başlamalıyım?

İlk planınız kendinize şu soruyu sormak olsun “Ben hangi konuda uzmanım ve ne anlatacağım?”. Bu soruya cevap verdiğinizde ikinci aşama hangi konuları anlatacağınızı nerelere ağırlık vereceğinizi belirlemek, kısacası ders çizelgesi oluşturmaktır. Online eğitim günümüzde videolu içeriklerle ön plana çıkmaktadır. Başlarda tek ihtiyacınız olan sizin görüntünüzün ve sesinizin net bir şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlayacak kamera ve mikrofon. Telefonunuzu da kullanarak bu işe giriş yapabilirsiniz.

Eğitim vermeye bugün başlayabilirsiniz. İlk videolarda mükemmeliyetçi davranmayıp deneme yanılma yoluyla öğrenebilir, öğrencilerinizden aldığınız geri dönüşleri değerlendirerek kendinize yol haritası çizebilirsiniz. Elinizde oluşan bu içerikleri YouTube aracılığı ile paylaşabilirsiniz. YouTube hem sizin videolarınızı izletebilmeniz için imkân sağlayıp, hem de sizi tanımayan insanların önüne çıkararak reklamınızı yapmış olacaktır. Bu süre zarfında sosyal medya ağlarını etkili bir şekilde kullanarak insanlara ulaşabilir, kendinizi tanıtabilir, yaptığınız eğitimle ilgili bilgiler verebilir ve insanların aklında kalan soruları yanıtlayabilirsiniz.

Öğrencilerinize ders materyalleri, günlük ödevler, podcastler, e-kitaplar vererek eğitiminizin içeriğini zenginleştirebilir ve eğitimin başarı yüzdesini arttırmak konusunda yardımcı olabilirsiniz. Videolarınızın zamanla izlenme sayıları arttıkça sizi takip edip öğrenciniz olan birçok insan olduğunda kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekecektir. Yaptığınız işi daha kaliteli üretmek çevrenizden ve öğrencilerinizden beğeni ve takdir toplayacaktır. Farklı talepler doğrultusunda eğitiminize ekstra özellikler katabilirsiniz.

Canlı Dersler

Online eğitimlerin canlı olması bu özelliklerden birisi olabilir. Canlı eğitimlerde soru sormak ve cevap almak öğrencilerle iletişimde olmak aradaki bağı arttırıp daha iyi bir performans almasını sağlayacaktır. Canlı dersleriniz için bilgisayar ve internet bağlantınızın olması yeterli olacaktır. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz ders içeriğinin bulunduğu sunumu açıp ekran paylaşımı yapabilirsiniz. İnsanlara online eğitimler vererek bilgi birikiminizi paylaşarak, yol göstererek destek olabilir hayatlarına dokunabilirsiniz. Öğrencilerinize her alanda fayda sağlayabilirsiniz. Herkesin başka birinden öğreneceği bir şey vardır.

Yazar: Nedim NAKAŞ