Özgeçmiş Dediğin Güçlü Olmalı

Mezun oldunuz veya yeni bir kariyer arayışındasınız. Heyecanlısınız. Önünüzde parlak bir gelecek ve sizi o noktaya taşıyabilecek yüzlerce fırsat var. Araştırdınız, incelediniz, yorumladınız, elediniz ve sonunda bir tanesinde karar kıldınız. O işi istiyorsunuz. Onlar da sizi bekliyor. “Ben bu iş için yaratılmışım!” demeniz lazım.

Etkili Bir Özgeçmişiniz Var Mı?

Tam bu noktada özgeçmiş yardımınıza yetişiyor. Karşınızda sizi hedeflerinize ulaştıracak olan şirket ve sizi onlara en doğru şekilde anlatacak özgeçmişiniz. Dikkatleri üzerinize çekip belki de binlerce aday arasından sıyrılmanızı sağlayacak dostunuz.

Neden sizi işe alalım?” mülakat sorusunun yazılı cevabı. Özgeçmiş iş arayışında olan herkesin ihtiyaç duyduğu olmazsa olmaz bir ilk izlenim aracıdır. Ne kadar güçlü bir özgeçmişiniz varsa atacağınız kariyer adımların sağlamlığı da o kadar fazladır. Peki, dikkat çekici özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Özgeçmişi Nasıl Doldurmak Gerek?

Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da ilk izlenim çok önemli. Karşı tarafı ne kadar etkilerseniz ilerlediğiniz yolda engelleri daha kolay aşarsınız. Özgeçmiş iletişim bilgilerinizden hobilerinize kadar çeşitli bilgiler içerir ve diyalog kurmaksızın sizi tanıtır.
Bu durumda bilgilerinizin kuvvetli olmasına özen göstermelisiniz ki tam anlamıyla sizi temsil edebilsin. Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve iş deneyimleri gibi her standart bilgi özgeçmişte yer alır. Fark yaratmak istiyorsanız önemle hazırlanmış ve güvenilir bir özgeçmiş olmalı.

Hangi Bölümler Kariyer Adımlarınızı Kolaylaştırır?

Ön yazı. Çoğu iş arayan kişinin, “deneyimlerime şunu yazmayı unutmayayım, telefon numaramı da doğru gireyim” telaşlarından sebep ihmal edilen bölümümüz. Başarılı bir özgeçmiş arkasında muhakkak güçlü bir ön yazı barındırır. Bir sayfayı geçmeyecek ölçüde kariyer hedefleriniz veya takım çalışmasına yatkınlığınız gibi konular üzerine fikirler verebileceğiniz bağımsız alanınızdır ön yazı. Şüphesiz ön yazıyla gönderilen özgeçmiş farkındalık yaratacaktır.

Deneyim Bölümü

Özgeçmişinizin diğer bir olmazsa olmazı tabii ki deneyim. Özgeçmiş deneyim bölümü nasıl yazılmalı? Başvurulan pozisyona odaklı iş deneyimlerinize yer vermeniz İK tarafından daha okunası bir özgeçmiş olacağını unutmamalıyız. Odaklandığınız kariyerin başvurulan pozisyon için değerlendirilebilir olması her zaman yararınıza olur. Bilişim departmanına başvurunuzda sizin satış deneyimlerinizi çok önemsemeyeceklerdir.

İlgi Alanları ve Hobiler Bölümü

Biz özgeçmiş hazırlarken pek önem vermesek de bazı firmaların İK departmanlarının özellikle okuduğu bölümlerden birisi de ilgi alanları ve hobiler bölümüdür. Açıkça söylenilmese bile ilgi alanları karakter analizinde belirleyici olabiliyor. Örneğin, hobisi puzzle yapmak olan birinin sabırsız ve disiplinsiz olduğundan bahsedebilir miyiz? Sanıyorum ki hepimizin buna cevapı hayır olacak.

Çünkü itiraf edelim ki hepimiz bir zaman sıkılıp o puzzle’ın başından kalktık. Bu bölüm “kitap okumak, gezmek, sinema” gibi baştan savma şeyler yazmak için yazılan bir bölüm değildir. Bu bölüme gereken önem gösterilmelidir ki, kariyerimiz ufak bir üşengeçlikten dolayı riske girmesin.

Eğitim/Sertifika Bölümü

Yüzlerce özgeçmiş arasından, sizinkini parlatacak diğer bir bölüm de alınan eğitim veya sertifika bölümü. Eğitimler ve sertifikalar bölümü mesleki ilerlemeniz, işinizi severek ve isteyerek yaptığınızı açıkça belli eden özel bölümlerdendir. İstanbul İşletme Enstitüsü verdiği ücretsiz online eğitimler sonrasında sizlere sertifika imkanı sağlıyor.

Siz iş sahibi olsanız şirketinize okulda öğrendiği bilgilerle yetinmiş fazla bilgiye ihtiyaç duymamış birini mi, yoksa kendini geliştirmiş, öğrenmeye açık veya elindekiyle yetinmeyip daha iyisini isteyen birini mi alırdınız? Sonuç olarak sağlam bir özgeçmiş püf noktalarına önem veriri. Özgeçmiş doldurmak emek ister ve kişi er ya da geç emeğinin karşılığı alır. Siz doğru bir stratejiyle inanılarak alınmış kararlarla ve nitelikli bir eğitimle var olduğunuzda aşamayacağınız engel yoktur.

Yazar: Burak Çakır