Özgeçmişiniz Bu mu?

Bu makalede özetlenen ana fikir zorunlu özgeçmiştir! Bugün yapmanız gereken ilk şey zorunlu olarak hazırladığınız ve neredeyse birçoğunun taklidi olan zorunlu özgeçmişinizi kaldırmak olmalıdır. Çünkü tüm işverenler birbirinin kopyası değildir. Bu sebeple herkesin otomatik olarak aynı özgeçmişi göndermesi doğru değildir.

Özgeçmiş hazırlarken kişisel geçmişinizi, uzmanlık alanlarınızı ve iş pozisyonlarınızı iyi betimlemeniz gerekir. İki özgeçmiş yanyana koyulduğundan ve bunlardan biri sizin özgeçmişiniz olduğundan diğerini yansıtıcı özellikler taşımamalıdır. Tamamen bağımsız ve farklı olmalıdır. Hepimiz işletme mezunu olabiliriz. Ama hepimizin farklı geçmişi, farklı düşünceleri ve bağımsız yaratıcılıkları vardır.

Bir özgeçmişte kesinlikle yapılmaması gerekenler vardır. Bunları aşağıda sırasıyla açıkladık.

Özgeçmişte yapılmaması gerekenler;

1 - Üniversite dışı eğitimlerinizi belirtin.

Üniversite eğitiminin haricinde herhangi bir eğitim ( online eğitim ) CV nizi ön plana çıkarmak için bir anahtardır. Verilmek istenen mesaj işverene eğitime önem verdiğinizi belirtmektir. İlkokuldan üniversiteye kadar sistematik bir şekilde eğitim alıyoruz. Ve sürekli eğitim dediğimiz bu eğitim metodu üniversiteden sonra son buluyor. Üniversiteden sonra eğitime ihtiyacımız yok mu ? İşte zorunlu hazırladığımız Özgeçmiş in bir başka versiyonu da zorunlu eğitimdir. Çoğu kişi zorunlu eğitimden sonra eğitim almaya pek yanaşmazlar. Eğer sürekli eğitime önem veriyor ve eğitim programlarına katılıyorsanız bunu özgeçmişinizde mutlaka belirtin.

2 - Hedefler

Hedeflerinizi maddeler halinde yazmak yerine kısa bir paragrafta belirtin. Eğer kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız ve bunu çalıştığınız insan kaynakları birimine belirtmek istiyorsanız bunu anlatmanın en kolay yolu onlara hedeflerinizi belirtmenizdir. İnsan kaynakları birimleride sizin hedefleriniz doğrultusunda kariyer planlama yapacaklardır.

3 - İlgiler

Bazı işverenler neyle ilgilendiğinizi pek umursamazlar. Ancak bu Özgeçmiş de olmazsa olmazlardandır. Eğer yaptığınız ve ilgilendiğiniz birşeyler yoksa işte o zaman burayı tamamen boş bırakın. Ama şu olmamalıdır. Ben öğrenmeyle ilgileniyorum! Öğrenmeyle ilgilenmek ya da eğitime önem veriyorum demek beklenen bir durumdur. İşvereniz sizden beklediğini artı değer yaratmak için kullanmayın.

Bir senaryo düşünün... Bir iş görüşmesinden toplam 12 adayla görüşülebilecek. Ancak 15 tane aday var. O 3 kişiyi nasıl ekarte edebiliriz? Yukarıdaki maddelerin hepsini uygulayın ve beklemeye koyulun.

Son olarak; yukarıda belirtilen tüm maddelerde yazacaklarınızın hepsi tamamen ispat edilebilir olmalıdır. Gerçekle bağdaşmayan şeyler yazmayın.