Özgeçmişiniz Kapıları Açıyor mu?

İş başvurusu için gönderdiğiniz özgeçmiş işe alım uzmanları, insan kaynakları uzmanları ve işe alım yöneticileri tarafından sürekli olarak görmezden mi geliniyor? Eğer mülakatlara davet edilmiyorsanız hazırladığınız özgeçmiş üzerinde daha fazla vakit harcamalısınız. Hazırladığınız özgeçmiş diğer kişilerin üzerinde ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek zorundasınız.

Günümüzün iş dünyasında rekabet avantajının gerekli olduğunu göz önünde bulundurursak, özgeçmişinizin başarılarınızı göstermesi ve de ölçülebilir olması gerekir. Yarış halinde olduğumuz bir iş dünyasında bu çok önemlidir. Master öğrencilerinin özgeçmişlerini incelerken bir alışkanlık ortaya çıktı. Aldığı görevleri ve yetenekleri ve de ölçülebilir olan sonuçların altını çizerek ilerliyoruz... Örneğin, herhangi bir kişinin o bir pozisyon için ne yaptığı mutlaka ölçülmelidir. Örneğin müşteri ilişkilerini sağlam tutmak için müşteri ziyaretleri yapmak ölçülebilir bir şey değildir.

Özgeçmişiniz ne kadar iyi?

Çünkü bir müşteri temsilcisinin zaten böyle bir pozisyonda bunları yapıyor olması gerekir. Ölçülebilir şeyleri özgeçmiş ve cv nize koymalısınız. Bununla birlikte eğer birisi performans değerlendirme sonucunu belirtmek gibi belirli başarıları öne çıkararak kendini farklı gösterebilirse; bu işe alım yöneticilerine spesifik pozisyonlar için düşünmelerine yol açar. Bu da adayın yeteneklerine bir göz atmak için fırsat verir. Bir kişi kendisinin insan olarak nasıl biri olduğunu özgeçmiş üzerinde öne çıkarabilir. Bu tamamen bazı pozisyonlar için kendinizi ideal aday yapmakla alakalıdır.

Eğer bunu belirtirseniz herhangi bir kurumda iş bulma şansınız fazlasıyla artar. Bu gerçek dışı ve de hazır bir cevap gibi gelebilir. Alternatif olarak bunun yerine ön yazı mektubunuzda sizi siz yapan bir hikaye ile nasıl biri olduğunuzu paylaşın. Daha sonra da özgeçmişinizde öne çıkardığınız pozisyon için sizi eşsiz bir şekilde kalifiye yapan noktaları ön yazınızla alakalı olacak şekilde ilişkilendirin ve de daha sonra pozisyon ile alakalı olan başarılarınızı belirtin. "Kabul edilebilirlik" iş gücünde önemli bir kriterdir, özellikle takım dinamiklerinin başarı için gerekli olduğunu düşünürsek...

Kim olduğunuzu açıklamayı düşünün ki işe alım uzmanı sizin kim olduğunuza dair ve de takımlarına nasıl uyum sağlayacağınıza dair bir fikre kavuşsun. Hangi konularda iyi olduğunuz ve gelişmeniz için gereken fırsatları gösterebilecek ve de size bir görüş sunabilecek olanlara 360 değerlendirme formu gönderdiğinizi düşünün. Onların düşüncelerini isteyerek özgeçmişinizi paylaşın, böylece hem özgeçmişinizi hem de ön yazı mektubunuzu düzenlerken birçok tarafsız bilgiye ve görüşe sahip olacaksınız. Sonra mı? Sizi bekleyen şirkette çalışana kadar bu şekilde devam edin.