Özgür Olmak İçin Kişisel Gelişim Şart

Kişisel gelişim yolculuğu tam anlamıyla nefes alma mücadelesidir. Bir yetenek işi değil bütünümüze duyduğumuz saygıdır.

Kişisel gelişim yolculuğu tam anlamıyla nefes alma mücadelesidir. Bir yetenek işi değil bütünümüze duyduğumuz saygıdır. Potansiyelimizi tam olarak kullanabilmektir, daha doğru bir ifadeyle kullanabilme yolunda attığımız adımlardır. Kendimizi sevebilme meselesidir. Kendimize doğru çıktığımız yolculukta göreceğiz ki ön yargılarımız, korkularımız ve toplumsal yargılardan kaynaklı üzerimize yapışan baskılar var. İşte tam da burada anlamamız gereken dış etkenlerin ne kadar anlamsız olduğu, önemli olanın kendimiz, özümüz olduğudur. Kişisel gelişim için neler yapmamız gerektiğinden ziyade neler yapmamamız gerektiği konusunu tam kavrayabildiğimiz an kendimize yolculuğumuz başlamış olur.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalı?

  • Başkalarının doğrularıyla yaşamamalıyız. Evet dostlarımızın, arkadaşlarımızın, ailemizin düşünceleri önemli ama unutmayın en önemli biziz. Herkesi mutlu etmeye çalışmak beyhude bir çabadan başka bir şey değildir.
  • Kendimizi hayata kapatmamalıyız.
  • Özgüven eksikliği duymamalıyız.
  • Kendimize olan saygımızı asla yitirmemeliyiz. Unutmayın biz kendimize saygı duymazsak kimse bize saygı duymaz, kendimizle olan barışımız kişisel gelişim için temel taşlardandır.
  • Hayal kurmaktan vazgeçmemeliyiz. Hayallerimizden korkmamalıyız. Naçizane tavsiyedir; plan yapın, planlarınızı yazın. Örneğin beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz, nasıl bir gelecek istiyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz yazın. Bir yerden başlamamız gerektiğini farkına varın.
  • Hep başkalarına vakit ayırmayın. Biraz da kendinize vakit ayırın. Yapmaktan hoşlandığınız, keyif aldığınız uğraşlar edinin. Bisiklet sürmeyi mi seviyorsunuz çıkın her sabah bisiklet sürün, yürüyüş yapın. Bu aktivitelerinizi belirli bir düzene koyun, düzenli yapılan uğraşlar kendinizi unutmadığınızın ispatıdır. Örneğin; kişisel gelişim adına belki yoga belki bir spor belki bir sanat dalı sizin kendinize olan saygınızı güçlendirir, içsel yolculuğunuzu kuvvetlendirir.
  • Mükemmeliyetçi olmayın devamlı kendinizi eleştirip yetersiz bulmaktan vazgeçin. Unutmayın ki her şeyi herkesin çok iyi yapabilmesi mümkün değildir. Bazı insanlar çok iyi araba kullanır bazısı ise bisiklet bile kullanamaz. Yapamadığımız şeylere hayıflanıp kendimizin önünde durmak yerine yapabildiğimiz şeyler üzerine odaklanıp o yönde kendimizi geliştirmek daha mantıklı değil mi sizce de? Hadi daha fazla özgür olmak adına kişisel gelişim için bunu başarabilirsiniz. Bu anlamda tek yapmamız gereken şey kendimize odaklanıp kendimizi keşfetmek.
  • Çaresiz hissedin evet doğru duydunuz. Bazen kendimizi çaresiz hissetmek o kadar da kötü olmayabilir. Bir düşünün en çaresiz hissettiğimiz anlarda bir çıkış yolu bulmaz mıyız ve bunun için kendimizi zorlamaz mıyız? Kendinizi zorlayın ve sınırlarınızı aşın.

Kişisel Gelişim İçin Kitap Okumak

Kişisel gelişim için kitap okumak olmazsa olmazdır. Her yeni bir kitap yeni dünyalara açılan kapıdır. Bilimsel olarak faydaları kanıtlanmıştır; stresi azaltır, anlama yetisi oluşturur, kelime dağarcığımızı geliştirir, bilgi hazinemizi artırır. Zekamızı ve hafızamızı geliştirir, daha iyi anlarız, etrafımızda ki insanlarla daha iyi iletişim kurarız.

Kişisel gelişim kitapları okumak bunun yanında belki konusunda uzman bir koçla çalışmak kendimize olan yolculuğumuzda bize yol gösterici olacaktır. Kendimizi geliştirmek istediğimiz yönlerde özel yöntemlerle yapılan çalışmalar kişisel gelişimimiz açısından oldukça faydalı ve yol gösterici olacaktır.

Sevmediğimiz Yönleri Terk Etmek

Eminim hepimizin sevmediği yönlerimiz vardır. Önemli olan bu özelliklerimizi farkında olup onları kabul edip terk etmemiz gerektiğidir. Bu da kendimizi tanımaktan geçer, ne kadar kendimizi dinler ve tanırsak öz gelişim adına doğru adımlar atabiliriz.

Nefes Teknikleri

Nefes teknikleri kişisel gelişim çalışmalarında insanın içsel yolculuğunda kendini bulması, keşfetmesi adına yapılan çok önemli hatta en önemli yolculuklardan biridir. Nefes zihnimizle bedenimiz arasında bir bağdır. Nefes ile zihin doğru bir orantıda çalışır. Nefesimiz ne kadar sakinse zihnimiz de o kadar sakindir. Nefesimizi kontrol altına alabildiğimiz an zihnimizi ve aynı zamanda duygularımızı da kontrol altına almış oluruz. Böylece uzun ve sakin yaşamın kapılarını aralamış oluruz. Paylaşın sevdiklerinizin de haberi olsun.

Yazar: Yeşim Ege Yalçın