Özgüven Gelişimi Hakkında Her Şey

Özgüven Gelişimi Hakkında Her Şey
Photo by Darius Bashar / Unsplash

Annesi, kızma çocuğa, hevesi kırılmasın!” Bu cümlenin altında geniş bir psikolojik açılım bulunmakta. Hani diyoruz ya çoğu zaman, “kim bilir, çocukken ne yaşadı da böyle oldu” diye. İşte o ilk cümle de bununla aynı kapıya çıkıyor. Peki durum böyle iken özgüven nasıl sağlanıyor?

Özgüvenin Temelleri

Özgüven gelişimi gerçekten çocukluk ve ergenlik dönemleriyle çok ilgili. Engellenen, hor görülen, küçümsenen ve hatta çok fazla korunan çocuklar ileride özgüven eksikliği taşıyan bireylere dönüşebiliyor. Bu nedenle özgüven gelişimi konusunda çocukların ilişkide bulunduğu yakın çevresi çok önemli.

Anne, baba, ilk öğretmen, bakıcı ve benzeri kişiler son derece önemli bir yere sahip. Bu kişilerin yanlış tutumları yetişkinliğe yansıyacak sonuçlar doğurabilir. Çok fazla hırpalanan ve geri plana itilen çocuk bireye dönüşürken kendini değersiz görür. Bu şekilde nasıl özgüven gelişimi sağlanabilir ki? O halde öncelikle anne baba olmak üzere tüm yakın bireylere iş düşüyor.

Cesaret verici ve destekleyici tutumlar çocuğa özgüven kazandırır. Bunların yanı sıra iyi bir rol model olmak da oldukça faydalı. Örneğin, korkmadan yenilikler deneyen bir baba oğlunun da daha cesur olmasına ön ayak olabilir.

Kendine Güvenen Biri Olmak

Diyelim ki çocukken çok itilip kakıldık ve şimdi kendine güvensiz bir yetişkin olduk. Bunu aşmanın yolu yok mu ? Elbette ki var. Özgüven gelişimi için öncelikle bunu başarabileceğimize inanmamız gerekiyor. Bazı şeyler her zaman tamir edilebilir. Özgüven eksikliği de kesinlikle düzeltilebilir. Bunu tabi ki bir günde değiştiremeyiz ama bir yerden başlamak gerekir. Biraz çaba ve kararlılıkla kesinlikle üstesinden gelinebilir.

Nasıl Özgüven Sahibi Oluruz?

Bu sorunun yanıtı çok basit. Yavaş yavaş ve günden güne. Kalabalık içinde konuşmaktan veya karşı cinse karşı iletişimden mi korkuyoruz? O zaman önce neden öyle hissettiğimizi anlamaya çalışarak başlayabiliriz. Diksiyonumuz mu kötü? Saç kesimimiz mi özensiz? Kıyafetlerimiz mi yakışmıyor? Yoksa ergenlikten kalan sivilce izlerimize mi takılıyor aklımız?

İlk olarak neleri değiştirebileceğimizi ve neleri değiştiremeyeceğimizi mantıklıca bir tartmak gerek. Öyle ya saçımız döküldüyse ektirme imkânı da yoksa neden buna canımızı sıkalım ki? Bu sadece bizim doğamızın bir parçası. Kendimizi böyle kabul edelim.

Özgüven gelişimi konusunda başarının ilk anahtarı kendini kabul edebilmek ve sevebilmek. Ardından değiştirebileceklerimiz üzerinde çalışmaya başlayabiliriz . Beden yapımıza yakışan kıyafetler için bir dosttan yardım alabiliriz. Bazen sadece tenimize yakışan renkte giyinmeye başlamak bile tüm görüntüyü değiştirebilir. Diksiyonunuz kötüyse diksiyon dersi almayı deneyebilirsiniz. Günümüzde online diksiyon dersleri bile mevcut artık.

Bu arada birçok insan konuşacak konu bulamayıp kendine güvenemez ve susar. Siz konuşun ama boş değil. Bol bol okuyup konuşun. Okumanın özgüven gelişimi üzerinde etkisi asla küçümsenemez. Yanınızda taşıdığınız kitapla ilgili bir sohbet başlatmak hiç zor değil. İşte karşı cinsle kendine güvenerek iletişim kurmanın yolunu açtınız.

Profesyonel Yardımla Özgüven Gelişimi

Elbette ki, daha önce bahsettiğim çözümler herkes için geçerli olmayabilir. Çocuklukta veya hayatımızın başka bir evresinde yaşadıklarımız da ciddi travmalar da yaratmış olabilir. Bu gibi durumlarda özgüven eksikliğiniz hayatınızı da ciddi anlamda etkileyebilir. Kendi başınıza özgüven gelişimi konusunda ilerleme sağlayamıyor olabilirsiniz.

Bu şekilde hissediyorsanız profesyonel yardım almaktan asla çekinmeyin. Psikologlar ve psikiyatristle  bu konuda size en doğru yolu gösterebilecek uzmanlardır. Unutmayın ki belki de bir süre sonra bütün hayatınızı iyi yönde değiştirebilecek bir adım atıyorsunuz.
Biraz sabır, bolca deneme. Ön yargılarımızı kaldıralım. İçindeki özgüveni uyandır. Özgüvenli çocuk ancak bu şekilde yetişebilecek.

Etkili iletişimin sırrı özgüven. Hangi yaşta olursanız olun etkili iletişim ile özgüven geliştirilebilir ve toplum kaygısı aşılabilir. Konu ile ilgili ücretsiz online eğitimler kapsamında Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi almak özgüvenli olma açısından çok önemli.