Özgüven Ve Kapasite

Arzu ettiklerimize, sevdiklerimize, amaçlarımıza, ulaşmak istediğimiz her şey şu anda imkânsız gibi görünen tüm hayalleri sadece özgüven ile başarabilirsiniz.

Günümüzde bireylerin en büyük sorunu hangi işte çalışmak istedikleri. Herkesin kafasında sürekli benzer sorular döner, “mühendislikte çok para var ama zevk alır mıyım?’, ”ailem doktor olmamı istiyor ama ben istemiyorum”. “Hangi meslekte mutlu olabilirim?”, “zengin olmak istiyorum ama bunu en kısa nasıl elde edebilirim acaba?” gibi.

Başarının Sırrı

Mutluluk, özgürlük, para, sevilmek, takdir edilmek, kariyer bunlar içimizde kaygı oluşturan olgulardan bazıları. Kendini kabul etmiş özgüvenli bir birey bu kaygıları içinde barındırmaz. Özgüven bir nevi köprü görevi oluşturur. Arzu ettiklerimize, sevdiklerimize, amaçlarımıza, ulaşmak istediğimiz her şey şu anda imkânsız gibi görünen tüm hayalleri sadece özgüven ile başarabilirsiniz.

İrade, istikrar, hedefin netliği ve odaklılık gibi gerçekler başarıya ulaşamayan insanların yapamadıkları şeylerden bazılarıdır. Ancak bunları hayatlarına yerleştirememelerinin nedeni, özgüven sahibi olmamalarıdır. Belli bir noktaya geldiklerinde pes ederler ve hata yaptıklarında vazgeçerler. Çünkü kendilerine inanmazlar ve özgüven sadece süslü boş bir kelime gibidir onlar için.

Kendine Güvenmek

Denizde yüzüyorsunuz ve boyunuzu aşan bir noktaya ulaştınız. İşte bu noktadaki davranış, kimliğinizi, karakterinizi ve kim olduğunuzu sizi söyler. Soğuk denize girmek ürpertir ama başarıyı suya girmekle ölçemezsiniz. Ne kadar iyi yüzdüğünüzü sığ bir yerde test edemezsiniz, sadece kendinizi kandırırsınız. Boyunuzu aşan yere gidin ve dakikalarca yüzün, kendine güvenen insanın davranışıdır bu. Kıyıya dönen kişi elbette kumdan kale yapabilir.

Adalara kadar yüzebilmek, yüzme yarışlarında birinci olmak veya dalgıç olmak için ne yapmak gerek. Meydan okumak derin yerde yüzebilmektir ancak “ben ateşe meydan okuyorum. Beni yakamazsın” deyip de hurra giremezsiniz yangının içine. Özgüvenle birlikte bilgi birikiminiz, deneyiminiz, cesaretiniz ve inancınız olması gerekir. Bunlar istikrarla birleştiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Yüzmek bir nihai amacınız olabilir ve bunu daha iyi noktaya getirebilmek için her şeyi yapabileceğinizi bilirsiniz. Çünkü sizin doğmanızın sebebi yüzmektir. Bunu keşfetmiş olmak kilit noktadır. Özgüveniniz buradan gelmekte ve daha yüksek yerlere ulaşmanızı sağlamaktadır. Bazı insanların özgüveni balon gibidir. Boş bir temel üzerine kurulur ve kısa sürede kaybolur. Eğer iyi olduğunuz bir şey olduğuna inanırsanız temel yıkılmayacaktır.

Özgüven Çaba Gerektirir

Nihai amaç ya da halk dilinde hayat amacını keşfedebilmek tıpkı âşık olmak gibidir. Sadece sen bilebilirsin yapman gereken doğru şey olduğunu. Bu uğraşı parayla etrafındaki insanlarla kişinin içinde bulunduğu durumlarla alakalı değildir. Doğduğunuz ırk, millet, cinsiyet, zorunluklarınız, mali durumunuz veya da statünüz bunlar çoğu zaman öze ulaşmaktaki direncinizi oluşturur ve en dipte bulunur hayat amacınız, mutluluk sırrınız, yaşam gücünüz ya da kapasiteniz. Dirençleriniz keşfedin ve göz ardı edin, bahane üretmeyin.

Yüzmeyi sevmeden, deneyimlemeden, sıkılmadan sürekli uğraşarak işte bu aktif durumla birlikte üst noktaya ulaşılabilir. Bu durumda kapasiteniz yüzmedir. Kendini tanımayan birey olduğu kişiyi kabul edemeyen özgüvensiz insan kapasitesini bulamaz ve kendini arzu ettiği yerlerden uzaklarda bulur.

Her daim özgüvenli bir birey olmak çaba gerektirir. Özgüveninizi ortaya çıkarın. Kendinizle yüzleşmeli farkına varmalı, odaklanmalı, araştırmalı, öğrenmeli, üretmeli ve yapabileceğinizin en iyisini yapmalısınız. Özgüveninizi bir çocuk misali sürekli beslemeli ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz. Hayatta her kapının açılmasını sağlayan maymuncuktur özgüven. Kendinize sarılın ancak boğmayın, lazım olacaksınız.

Yazar: Enes Çağrı Atahan