Patronunuzda Büyük Bir İzlenim Bırakacak 8 Küçük Şey

Patronumuzla iyi ilişkilere sahip olmak neden önemli? Onlar sizi işe alıyorlar, işte tutuyorlar, maaşınızda onların sözü geçiyor ve kimin terfi alacağına onlar karar veriyor.

Patronunla ilişkilerinizi nasıl yürütmelisin?

Onları sevmiyor olsanız bile en azından ortak bir saygı yaratmaya çalışmak kritik önem taşır.

Aynı şekilde işte cephanenize ekleyebileceğiniz 8 şey. Daha iyi bir ifadeyle büyük bir izlenim bırakan 8 küçük şey.

1 - Gülümseyin

Hiç birinin suratsız, gözlerini deviren, somurtkan birinin etrafına olmaktan hoşlandığını gördünüz mü? Bence bu yeterli.

2 - Göz teması kurun

Bu varlık gösterisi olduğu kadar özgüven de gösterir. Patronunuz sizinle konuşurken başka bir yere bakıyorsanız sizin dinlemediğinizi düşünürler.

3 - Dinleyin

Patronunuzun ilgilendiği, öncelikleri olarak gördüğü ve kızdığı şeyler hakkında fiizksel ve zihinsel notlar alın.

4 - İşleri bitirin

Patronlar söylenileni ve ne yapacağını söylediği şeyi yapan insanları severler. Yani kilit nokta işinizi yapmak. Hiçbir şey birisini işini yapması için kovalamak kadar kötü değildir.

5 - Öncelik verin

Tamamladığınız işlerin  doğru sıralamada tamamlanan doğru işler olduğundan emin olun. Eğer çok işiniz varsa bile; patron veya takım amaçlarıyla aynı doğrultuda olmadığı sürece sizin aleyhinize olacaktır.

6 - Yardım teklif edin

Aynı toplantıya mı gidiyorsunuz? Patronunuza onun için belgelerin bir kopyasının fotokopisini çekebileceğinizi söyleyin. Slaytların ön bir izlenimini yapmayı teklif edin. Yardım edebileceğiniz bir şey mi var? Söyleyin hemen.

7 - Onları övün

Herkes şımartılmayı sever. Sizin patronunuz neyde iyi? Onlara anlatın. Bugün çok mu karizmatik görünüyorlar? Anlatın.

8 - Ezik olmayın

Bazen hayır diyebilmek önemlidir. Aslında sizin her şeye tamam dememeniz çok önemlidir. Eğer siz kendi fikirlerinize sahip olmazsanız zamanla size fikrinizi sormayı bırakırlar.

İşte bir sınav- bunların hepsini bir günde yapabilir misiniz?

Astlarını yönetmek/bir iş yürütmek/takıma liderlik yapmak; bunların hepsi zor işlerdir ve büyük sorumluluk ve baskı eşliğinde gelirler. Bazı insanlar bu işlerde harikadır ama bazıları da o role şans eseri gelip işin içinden çıkamaz hale gelirler. Sonuçta hepimiz insanız. Sonuç olarak patronların iş yükünü azaltmak, çalışma ortamını geliştirmek ve takım kültürünü pekiştirmek için yapabileceğiniz her şey  onların sizi sevmesini sağlayacaktır.

Ha bir de alternatif var- Kendi patronunuz olun. O zaman istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz!