Pazartesi Sendromu Mutluluğa Dönüşsün

Pazartesi Sendromu Mutluluğa Dönüşsün
Photo by SJ . / Unsplash

Her pazartesi aynı sendromu yaşamaktan sıkıldınız mı? Hafta içi her gün saat 6’da uyanmaktan bıktınız mı? Trafik ve insan kalabalıklarından mı yoruldunuz? O halde istifa edin! Bu sizin için daha ürkütücü gelirdi sanırım. Her şey zihinde başlayıp zihinde bitiyor. Pazartesi sendromunu gözünüzde fazla büyütmemek, diğer günler gibi pazartesinin de gayet olağan, hatta yeni ve temiz bir sayfa olduğunu düşünürsek işimiz daha da kolaylaşabilir. O halde pazartesi sendromu aslında nedir, nasıl aşılır, pazartesi sendromu mutluluğa nasıl dönüşür?

Pazartesi Sendromu Nedir?

İş hayatında olan olmayan, hatta okula giden herkesin dilinde pazartesi sendromu… Peki pazartesi sendromu nedir? Hafta sonu tatiliniz mükemmel geçmiş, dilediğiniz kadar uyumuş ya da gezmiş, dinlenmiş olabilirsiniz. Ancak pazar gecesine geldiğinizde bir sıkıntı oturur içinize. İşe gitme konusunda isteksizlik, sorumluluklarınızı ve yetiştirmeniz gereken işleri düşündükçe psikolojik bir sıkıntıya düşersiniz. Bunca rahatlık ve dinlenmenin ardından pazartesi kim uyanacak şimdi sabahın köründe değil mi ama? Kim çekecek trafiği, insanları, yoğun mesaileri… Düşündükçe içiniz sıkıldı değil mi yine? Bunun sonu gelmez arkadaşlar… Biz iyisi mi bunun pazartesi sendromu nedenlerini ve üstesinden nasıl gelebileceğimizi konuşalım.

Neden Pazartesi Sendromu Yaşarız?

Pazartesi pek çok insan için adeta bir kabustur. Pazartesi günleri yorgunluk, uykusuzluk, huzursuzluk gibi semptomlar görülebilir. Ancak pazartesi sendromunun sebeplerini anlar ve iyi analiz edebilirsek; bunların yaşanmasının önüne geçebilir, bu sendromun üstesinden gelebiliriz.

Pazartesi sendromunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz ki sevmediğiniz bir işte çalışıyor olmanız olabilir. Ya da çalışma şartlarından son derece rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz. Patronunuz ile, çalışma arkadaşlarınız ile anlaşamıyor, iletişim konusunda kopukluklar yaşıyor olabilirsiniz. Üretkenliğinizi yok eden sizi körelttiğini düşündüğünüz işiniz mutsuzluğa ve strese sebep olabilir.

Pazartesi sendromu yaşamanın sebeplerinden bir diğeri, yoğun mesai altında çalışmaktır. Ya da öğrenciyseniz sınav stresiniz, yoğun dersleriniz olabilir. Her iki durumda da sorumluluklarınızı biriktirmeden, zamanı etkin kullanarak işlerinizi yetiştirmeniz önemli bir noktadır. Zaman Yönetimi hayatınızın her alanında size kolaylık sağlayacak. Dış etkenler olduğu gibi iç etkenler de pazartesi sendromu yaşamada etkili. Peki, pazartesi sendromunu aşmak için çözüm nedir, neler yapmalıyız

Pazartesi Sendromu Nasıl Aşılır?

Her şeyden önce söylemek istediğim şey, kendinizi sevin. Kendinizi sevmek ve kendiniz ile barışık olmak için ne gerekiyorsa yapın. Belki bir kişisel farkındalık, belki yeni bir hobi, belki daha fazla sosyal aktivite ya da yabancı dil öğrenmek gibi yeni uğraşlar edinin. Ben anahtarı çocukluk fotoğraflarıma bakmakla, içimdeki masum çocuğu kaybetmemek ile buldum. Kendinizi bulun ve sizi nelerin mutlu ettiğini keşfedin.

  • Güne kocaman bir gülümseme ile başlayın.
  • Pazar günü kendinizi fazla yormamaya çalışın. Açık havada yürüyüş yapmak gibi rahatlatıcı aktiviteler yapabilirsiniz. Pazartesi gününü düşünüp strese girmeyin ve anı yaşayın.
  • Hafta sonları uyku rutininizi fazla değiştirmemeye özen gösterin. Pazar akşamı saat 23.00 öncesinde uyumaya çalışın ve uykunuzu en güzel şekilde alın. Uykum gelmiyor diyenlerdenseniz; uyumadan 1-2 saat önce sıcak bir banyo, rahatlatıcı bir müzik yardımcı olacaktır.
  • Pazartesi günleri her zamankinden 15 dakika erken uyanarak hafif egzersizler ile güne başlamak tahmin ettiğinizden daha iyi hissettirecek. Egzersizlerinizi yaparken enerjinizi artıracak müzikler dinleyebilirsiniz. Genel anlamda daha pozitif, mutlu ve enerjik hissetmek için de spor yapmayı rutinleriniz arasına ekleyin. Etkisini ilk haftadan hissedeceğinizin garantisini verebilirim. Yeter ki düzenli ve doğru şekilde yapın.
  • Günün en güzel ve önemli öğünü kahvaltıyı atlamayın. Hafif de olsa kahvaltı yapmanız gün içerisinde modunuzu daha yüksek tutmanıza yardımcı olacak.
  • Kendinizi içerisinde en iyi hissettiğiniz kıyafetlerinizi giyin ve haftaya güzel bir başlangıç yapın.
  • Güne iyi bir planla başlayın. Gün içerisinde neler yapacağınızı, hafta içerisinde bitirmeniz gereken işleri ajandanıza yazın, not edin. Güne ve haftaya planlama ile başlamak hem iyi bir gün hem de daha iyi bir hafta geçirmenize yardımcı olur. Bu da motivasyonunuzu artırır.
  • Sevdiğiniz işi yapın. Eğer şartlar el vermiyorsa ve çalışıp para kazanmak zorundaysanız yaptığınız işi sevmeye çalışın. İş arkadaşlarınız ile diyaloglarınızı, sosyal ilişkilerinizi güçlendirin.
  • İş Hayatı ile ilgili sertifikalı online eğitimlerden faydalanarak alanınızda uzmanlaşmak daha iyi bir kariyere ulaşmanıza ve çevrenizden daha iyi geri dönüşler almanıza yardımcı olur. Böylece, yaptığınız işten daha çok keyif alabilir, işinizi sevebilirsiniz.

Hayat, yalnızca yaptığımız işten ibaret değildir. Kişisel gelişim imkanları, ailemiz, sevdiklerimiz ve zaman bize sunulmuş bir armağandır. Her anı dolu dolu ve tadını çıkararak yaşayın. Hayat mutsuz olmak ve stresle yaşamak için çok kısa...