Pazartesi Sendromu Nedir? Ofis Sendromu Nasıl Atlatılır?

Pazartesi Sendromu Nedir? Ofis Sendromu Nasıl Atlatılır?
Photo by Johnson Wang / Unsplash

Pazartesiler önemlidir. Her ne kadar pazartesi sendromu etkisi altında olsa da...

Haftanın ilk çalışma günü olan Pazartesi günleri motivasyonlu olmanın zor bir şey olduğunu herkes bilir. Dünyadaki en pozitif, en iyimser insanlar bile işe dönmeyi zorlaştıran bir hafta sonunun bitmesinin halsizliğini yaşarlar. Ne zaman Pazartesi hüznü kapıyı çaldığında "bugünü öylesine geçiririm ve yarın kaldığım yerden devam ederim" demek kolaydır. Fakat amaçlarımıza ulaşmak için başarılı olmak istiyorsak bu devamlılık gerektirir ve bu istemesekte çaba harcamayı gerektirir.

Pazartesi sendromu için tavsiyeler.

Alışkanlık edinme ve özgüven oluşturma.

Pazartesi sendromu yaşamadan Pazartesi gününe motive olmaya çalışırken öğrendiğim şeylerden biri de alışkanlık edinmenin gücüdür. Hepimiz başarıya giden yolun kötü alışkanlıkları yıkma ve yeni iyi alışkanlıklar edinmek olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, hiçbir zaman daha büyüklerine sürükleyecek küçük başarılar deneyimlemek için gerekli olan basit alışkanlıkları edinmenin gücünü bilemedim.

Sonuç olarak, her Pazartesi günü kendimi moda sokmak için uyguladığım altı motive edici rutin oluşturdum. İşte onlar:

Pozitif düşüncelerle kendinizi kontrol altında tutun.

Benim için bir Pazartesi sendromu günü negatif bir gündür. Pazartesi sendromu benim için içten içe negatif cümleler kurduğum gündür. Bununla bir şekilde savaşmam gerektiğini anladım ve güne motive edici alıntıları gözden geçirerek başlamaya karar verdim. Pinterest’te bunun için büyük bir dosyam vardır. Ve o gün için anlamlı olan bir tanesinde dururum. Daha sonra bana bu alıntının doğru gelmesini sağlayan deneyimlerim hakkında düşünürüm. Son olarak kendime bu alıntıdaki mesajı kendim için nasıl kullanabileceğimi sorarım. İşte bu yaptığım şeyler o gün içersinde pozitif düşünmeme ve pazartesi sendromu yaşamadan ( Diğer adıyla ofis sendromu ) işi bitirmemi sağlar.

Şınav çekmek.

Amaçlarım ne kadar büyük olursa fiziksel olarak o kadar çok hazırlıklı olmam gerektiğini farkettim. Sabah sabah şınav çekmek herkes için kolay olmayabilir. Çünkü bu da ofis sendromu gibi ayrı bir motivasyon gerektirir. Pazartesi sendromu ve ofis sendromu için şınav çekmeye motive olmak zordur ve Pazartesi sendromu günü bunu uygulamak 10 kat daha  zor gelebilir. Bu yüzden bazı Pazartesi sendromu günleri "biraz yapmak hiç yapmamaktan iyidir" derim ve sonra 10 şınav çekerim. Bitirdiğimde kendime bunu tamamlamanın günümden bir dakikadan daha az aldığını hatırlatır ve on tane daha çekerim. Bu beni güçlü hissettirir, kendime getirir ve genel olarak gün içinde tam bir idman çalışması yapmam için heveslendirir.

İltifat edin.

Birisine hak edilmiş bir iltifatı söylemeye zaman ayırmak bana iyi hissettirir. Herhangi birine bana ilham verdiğini belirtmeyi seviyorum. Ayrıca onlarında bir Pazartesi sendromu gününde bana iltifat etme olasılığı var. Kim kendi Pazartesi sendromu bunalımıyla uğraşırken hoş bir not almaktan hoşlanmaz ki?

Listemdeki bir "Iyyy görevini" tamamlarım.

Yapmaktan nefret ettiğim ama yapmak zorunda olduğum şeylerin bir listesine sahibim. Kendimi hepsini bir anda yapmaya zorlamaktansa bir tanesini seçerim ve onu hallederim. Daha sonra kendime tembellik yapmadığımı ve önemli bir şeyi tamamladığımı hatırlatmak için küçük bir ödül veririm (10 dakika sosyal medya gibi). Ofis sendromu için gerçekten önemli bir aktivite...

8 Bardak Limonlu Su İçin.

Pazartesi sendromu ya da ofis sendromu ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Hepimiz çok su içmenin ne kadar önemli olduğunu duymuşuzdur.  Ben bana iyi gelecek bir şeyi yaptığımda kendimle gurur duyarım. Ben suyuma taze limon suyu koyarım. Bu beni daha sağlıklı yapan turunçgillerle alakalı bir şey. Sizde deneyin.

Kahkaha atın.

Pazartesi sendromu günleri her zaman iyi bir kahkahaya vakit ayırırım. Eğlenceli gösterilerden, kliplerden vs. Oluşmuş bir dosyam var. Onu açarım. Çok eğlendiğim videoları Pazar gecesi yayınladığında izlemektense onu Pazartesi sabahına, ihtiyacım olduğu ana saklarım. İyi, uzun ve derin bir kahkaha bana enerji verir ve pozitif bakış açımı sürdürür. Bu yüzden Pazartesi sendromu günleri planlanmış dozda kahkaha atmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Pazartesi günleri motive edici bir listeye sahip olmak güvenimi toplamama, üretkenlik ve başarı açısından zor haftalar için kendimi ayarlamama yardımcı olmuştur.

Pazartesi günleri kendi motive edici listenizi belirlemeniz ve oluşturmanız için sizi teşvik ediyorum. Ve diğer okuyucuların Pazartesi sendromu bunalımlarıyla nasıl başa çıktıklarını aşağıda yorumlarda görmeyi çok isterim!

Pazartesi günü işe gitmek istemediğinizde en büyük bahaneniz nedir?

  • Çok hastayım
  • Evi su bastı
  • Çocuk hastalandı
  • Arabam bozuldu
  • Ayağım burkuldu
  • Beni uzaylılar kaçırdı 😀

Pazartesi sendromunu aşmak için ne yapmak gerekir?

Pazartesi sendromunu aşmak için; pozitif düşüncelerle kendinizi kontrol altında tutun. İltifat edin. Kahkaha atın. 8 bardak limonlu su için.

Pozitif düşüncelerin pazartesi sendromuna etkisi nedir?

Kendime alıntıdaki mesajı kendim için nasıl kullanabileceğimi sorarım. İşte bu yaptığım şeyler o gün içersinde pozitif düşünmeme ve pazartesi sendromu yaşamadan (Diğer adıyla ofis sendromu) işi bitirmemi sağlar.

Kahkaha atmak pazartesi sendromunu yenmeye yardımcı mıdır?

Pazartesi sendromu günleri her zaman iyi bir kahkahaya vakit ayırırım. İyi, uzun ve derin bir kahkaha bana enerji verir ve pozitif bakış açımı sürdürür. Bu yüzden Pazartesi sendromu günleri planlanmış dozda kahkaha atmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum.