Pazartesi Sendromuna Karşı Ne Yapmalıyız?

Pazartesi Sendromuna Karşı Ne Yapmalıyız?
Photo by Matthew Henry / Unsplash

Dinlenerek, gezerek veya hiçbir şey yapmadan geçirdiğimiz hafta sonu tatilimizin sonunun geldiğinin habercisine pazartesi sendromu denilir. Nedenini ise kısaca şöyle betimleyebiliriz: hafta sonu istediğiniz saatte uyanıp kahvaltı etmişsinizdir. Gününüzü ya hiçbir şey yapmadan ya da arkadaşlarınızla plan yapıp bir yerlere giderek geçirmişsinizdir. Lakin keyfinize göre planladığınız bu iki günden sonra gündelik hayata dönüşte uyum sağlama size zor gelebilir. Bu da kişide sendrom hissi uyandırır. Pazartesi gününe uyandıklarında huzursuz hissedip haftanın geri kalanında hafta sonunun hayalini kuracak insanlar için önerilerimiz var.

Kahvaltı Yapın

Haftanın ilk günü uyandığınızda eğer ki kötü hissediyorsanız evden yemek yemeden çıkmayın. Halk arasında “kahvaltı yapmazsan aklın çalışmaz,” sözü aslen gerçektir ve bilimsel açıklaması vardır. Gece uyurken vücudumuz çalışmaya devam ederken vücut, besin ögelerinin hepsini kullanır. Herkesin de bildiği gibi kahvaltı yapılmadığı takdir de kişi sabahları yorgun hissedebilir, algılamada sorun yaşayabilir ve dikkatsiz olabilir.

Lakin sabah kahvaltı yapmak için vaktim yok diyorsanız bunun için iki tane alternatif söyleyebiliriz. Bunlardan ilki; kahvaltınızı akşamleyin hazırlamak. Böylelikle sabah zamandan kazanırken kendinize de gelebilirsiniz. İkinci alternatif ise; bildiğiniz bir pastane veya kafeden bir sandviç, simit vb. yiyecekler tercih edebilirsiniz. Şunu da ekleyelim ki birinci alternatif her zaman daha sağlıklı ve daha bütçeye uygun bir seçimdir.

Müzik Dinleyin

Her ne kadar bir gece önce erken uyusanız da sabah erken kalkmak her zaman zor gelecektir. Özellikle uykuya düşkün olup sabahları ayılamayanlar için erken kalkmak marifetli bir iştir. Kahvaltınızı hazırlarken veya dişlerinizi fırçalarken arka fon açtığınız şarkı size biraz olsun enerji verecektir. Dikkat etmeniz gereken nokta seçtiğiniz şarkıyı her gün dinlemeyin. Çünkü bu şarkıyı monoton hale getirirseniz bir süre sonra seçtiğiniz şarkı size alarm gibi gelir ve şarkıdan soğuyabilirsiniz.

Pazartesi Sendromu Kavramını Hayatınızdan Çıkarın

Beyninize neyi söylerseniz kendinizi ona inandırırsınız. Etrafımızda ve günümüzde vazgeçilmez etken haline gelen sosyal medya da bile pazartesi sendromuna dair muhabbetler geçer veya espriler yapılır. İster istemez siz de bu akışa kendiniz bırakırsınız ve önceden pazartesilerden nefret etmeseniz bile artık nefret ettiğinizi düşünmeye başlarsınız. Bunun yerine pazartesi sendromundan kurtulmanın yollarını deneyin.

Tatilin Sonu Olarak Düşünmeyin

Neredeyse çoğumuz pazartesiyi, hafta sonunun yani tatilimizin bitişi olarak görürüz. Burada verebileceğimiz öneri yaptığınız işi, okuduğunuz bölümü veya okulunuzu sevmeniz gerektiğidir. Hafta içi yaşamınızdaki monotonluğa devam etmeyin. Kendiniz motive edecek ve sizi iyi hissettirecek aktiviteler yapın. Böylece hafta sonunu iple çekmezsiniz ve bitiminde kendinizi kötü hissetmezsiniz. Aksi takdirde tatilin bitişi sizi pazartesi sendromuna yönlendirecektir.

Pazartesi Sendromu Nedir?

Dinlenerek, gezerek veya hiçbir şey yapmadan geçirdiğimiz hafta sonu tatilimizin sonunun geldiğinin habercisine pazartesi sendromu denilir.

Pazartesi Sendromunun Nedeni Nedir?

Nedenini ise kısaca şöyle betimleyebiliriz: hafta sonu istediğiniz saatte uyanıp kahvaltı etmişsinizdir. Gününüzü ya hiçbir şey yapmadan ya da arkadaşlarınızla plan yapıp bir yerlere giderek geçirmişsinizdir. Lakin keyfinize göre planladığınız bu iki günden sonra gündelik hayata dönüşte uyum sağlama size zor gelebilir. Bu da kişide sendrom hissi uyandırır.

Pazartesi Sendromuna Karşı Ne Yapılabilir?

Haftanın ilk günü uyandığınızda eğer ki kötü hissediyorsanız evden yemek yemeden çıkmayın.Kahvaltınızı hazırlarken veya dişlerinizi fırçalarken arka fon açtığınız şarkı size biraz olsun enerji verecektir.