Pazartesi Stresi Cumartesi Gününden Başlar

Artan rekabet iş hayatında baskı ve stresi arttırıyor bu da pazartesi sendromunun habercisi. Sanki hafta cumartesinden pazartesine atlayan bir döngüye giriyor.

Pazartesi sendromu sosyete şımarıklığıdır. Ekmeğinin peşinde olanlar için pazartesi, Besmeledir.” der Cahit Zarifoğlu. Günümüzde ise uzmanlar tarafından kanıtlanmış literatürde yer alan yadsınamaz bir gerçek. Hatta üzerine kitaplar, şarkılar yazılmış. Artan rekabet iş hayatında baskı ve stresi arttırıyor bu da pazartesi sendromunun habercisi.  Sanki hafta cumartesinden pazartesine atlayan bir döngüye giriyor.

Pazartesi Sendromu Nedir?

Yoğun geçen bir haftanın sonunda kısa süren hafta sonu tatilinin çok fazla yetmemesinden kaynaklanır. Pazar gecesi sendromu olarak da bilinir. Pazar gününden itibaren yarın iş var telaşesidir. Öyle midir? Aslında bu cumartesinden başlar. Düşünelim. Mesainin son günü işten çıktınız ve hafta sonunu nasıl değerlendireceksiniz? Hem kısa tatili değerlendirmeli hem de enerjinizi tüketmemelisiniz. Pazartesi iş var. Pazartesi sendromunuz cumartesiden yakanıza yapıştı. Pazartesi cumartesinden başladı.

Belirtileri

Eğer sürekli bir uyku halindeyseniz, yorgunsanız, karar vermekte, uyum göstermekte güçlük çekiyorsanız, olumsuz düşünceler yakanızı bırakmıyorsa tebrik ederim pazartesi sendromuna yakalanmış bulunmaktasınız. Hemen korkmayın bir bardak çayınızı alın, arkanıza yaslanın ve bundan kurtulmak için size derlendiğim yöntemleri hayata geçirmeye başlayın.

Önleme Yöntemleri

  • Öncelikle bir iş programı oluşturun. Programı tam olarak uygulayın ve cuma günü yapmanız gereken işi bir sonraki pazartesi gününe bırakmayın.
  • Bolca güneşlenin; bu vücudunuzu hormon salgılamaya teşvik eder ve depresyonun olumsuz etkisini yatıştırır.
  • Egzersiz yapmak iyi bir yoldur; vücudunuza ve hislerinize konsantre olmanıza ve tüm sorunlarınızı geçici olarak bir tarafa bırakmanıza yardımcı olur.Dinç bir zihin, sağlıklı bir vücutta bulunur.
  • Pazar akşamı uyurken hafif müzik dinleyin.
  • Pazartesi gününü sabırsızlıkla bekleyeceğiniz maddeler listeleyin.
  • Pazartesi sabahı şirketinize veya okulunuza biraz erken giderek bir haftalık işinizi organize edin.
  • Çok fazla kahve içerek pazartesi sendromuna direnmeye çalışmayın, çünkü semptomlar daha da kötüleşebilir.
  • Mükemmel bir makyaj ve yeni kıyafetler beş dakika içinde neşelenmenize yardımcı olabilir, bu arada güçlü bir ağız gargarası kullanmak da aynı etkiye sahiptir.
  • Görüldüğü üzere çözüm kaliteli bir yaşam. Unutmayın hiçbir şey size serçe parmağınızı sehpaya çarpmanın acısından büyük değildir.
Yazar: Ayşe Yıldırım