Poliresin Malzeme Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Poliresin malzeme nedir, nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap arayanlar genelde el sanatları ürünleri üretirken bu malzemeyle tanışmaktadır. Ucuz, etkili ama bir o kadar da çok bilinmeyen bu malzeme birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Poliresin malzeme nedir, nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap arayanlar genelde el sanatları ürünleri üretirken bu malzemeyle tanışmaktadır. Ucuz, etkili ama bir o kadar da çok bilinmeyen bu malzeme birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Poliresin Nedir?

Reçinenin ana malzeme olarak kullanıldığı bir hammadde olan poliresin, sanatsal ürünlerin üretiminde tercih edilmektedir. Figürler, hayvanlar, manzara resimleri yapılırken kullanılır ve çeşitli simülasyon efektleri üretmeye yardımcı olur. Poliresinin içine kokulu taş tozu, renk verici macunlar ve reçine gibi son derece farklı özellikte gübreler eklenerek farklı şekiller alması sağlanır. Gübreleme konusunda son derece zengin bir çeşitlilik söz konusudur. Çünkü birçok el sanatı ürünü ve döküm işinde farklı formlarda gördüğümüz objelerde gerçekçi etkiler bu malzemeyle yaratılır. Bazen kalıplara dökülerek bazen de el sanatları üretmek için hammadde olarak kullanılır. (Kalıp çıkarma konusunda son yıllarda ilgi çeken bir ürün haline gelmiştir)

Poliresin Kullanım Alanları

Gerçekçi figürler ve 3 boyutlu objeler üretmek için kullanılan poliresin kullanım alanları son derece fazla olan bir hammaddedir. Taklit altın, bakır ve gümüş objeler, eskitme ürünler, kristal ve boyama el sanatı ürünleri kullanılırken bu malzeme vazgeçilmezdir. Maliyeti de düşük olduğu için son derece ekonomik olarak üretilen birçok el emeği ürünü yapımında tercih edilir.

Sanatçıların istediği şekillendirmeyi yapabilmesi için elmas etkisi sağlayan pürüzsüz ve saydam bir yüzey yaratır. Bu yüzden işlenmesi kolaydır. 3 boyutlu oyma işlerinde yaygın olarak kullanılır. Biblo ve heykelciklerin üretiminde çok iyi bir malzeme olduğundan, bu tür ürünlerin üretilmesinde vazgeçilmezdir.

Poliresin hediyelik eşya, banyo ürünleri, dekoratif ev ürünleri gibi ürünlerin üretiminde benzersiz bir tasarım ve gerçekçilik etkisi sağlar. Taklit taş, imitasyon porselen, böcek, kuş, çiçek, çimen gibi detayların üretilmesinde endüstri, inşaat, tıp, dekorasyon sektörlerinde kullanılan bir hammaddedir.

Bu hammaddeden üretilen ürünleri çevremizde sık sık görürüz. Gerçekçi sebze ve meyveler, hayvanlar, mobilyalar ve dekoratif ürünler bu malzemelerle üretilir. Minyatür heykeller ve biblolar bu malzemeyle gerçekçi bir görünüme ulaşır.

İç Tasarımda Poliresin Ürünlerin Önemi

İç mekan tasarımında mekan sahibinin kültürü ve beğenisine göre dizayn edilen anıtsal alanların yaratılmasında yine poliresin malzemeden üretilen ürünler vardır. Derin bir sanatsal duygu içeren mekanlar yaratmak için sembolik tasvirler bu malzemeyle üretilir. Mekanın doğasına ve kullanımına uygun Roma sütunları, Avrupa tarzı yataklar, antika görünümlü mobilyalar ve dekoratif malzemeler üretilebilir. Bu malzemeden üretilen ürünleri ceviz yağı ve bir pamuk yardımıyla silmek mümkün olmaktadır. Bir cevizi ikiye bölüp iç kısmıyla da temizlemek iyi etki yaratacaktır. Tüy silindir toz alma ürünleriyle temizleme sağlayabilirsiniz.

Koleksiyon Figürlerinde Poliresin Kullanımı

Son yıllarda sinema filmlerinde sık kullanılan gerçek görünümlü vinil bebekler gibi poliresin figürler de popüler hale gelmiştir. Çizgi film kahramanları ya da mitolojik objeleri üretirken bu malzeme tercih edilir. Detaylı çalışmak ve 3 boyutlu realistik etkiyi yaratmak için mükemmel bir çalışma ürünüdür. Mesela mitolojik bir tanrı figürünün vücudundaki tüm kasları ve mimikleri bu malzemenin kullanım kolaylığı sayesinde gerçekçi olarak verebilirsiniz. Şeffaf poliresin objeler de üretmek mümkün olduğundan dekoratif süsler, logo ve kurumsal ödül gibi ürünler özel olarak tasarlanabilir. Yani bir arının kanadını şeffaf ve gerçekçi olarak yapmanız mümkün olabilir.

Canlıların sağlığına olumsuz etkileri bulunmayan ve son derece mükemmel sonuçlar elde edebileceğiniz el sanatları üretimi sağlayan poliresin malzeme savunma sanayinden inşaata, tıptan dekorasyona kadar sayısız kullanım alanına sahiptir.

Yazar: Gökçe Tahmaz