Potansiyelini Fark Et

Kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. İlk önceliğin kendi potansiyelinin farkına varmak olmalı. Neler yapmaktan hoşlanırsın? En iyi olduğunu düşündüğün konular nelerdir?

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir kavramdır kişisel gelişim. Kim istemez ki dediğini duyar gibiyim. "Kendimi geliştirme kararı aldım da nereden başlamalıyım?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşıması işine kişisel gelişim diyoruz. Bu tanımı biraz özelleştirirsek özel veya iş yaşamında rakiplerinden bir adım öne çıkabilmek için bilgi birikimini ve donanımını artırmak diyebiliriz.

Rakiplerden Bir Adım Önde Olmak

Kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. İlk önceliğin kendi potansiyelinin farkına varmak olmalı. Neler yapmaktan hoşlanırsın? En iyi olduğunu düşündüğün konular nelerdir? Hangi alanlarda yetenekli olduğunu düşünüyorsun? Hayatındaki hedeflerin, değerlerin ideallerin ve korkuların nelerdir? Hangi zaman aralıklarında kişisel gelişimim için ne kadar zaman ayırabilirsin?

Tüm bu sorulara verdiğin cevaplar Sokrates'in de söylediği gibi hayatını gözden geçirmeni sağlayarak; yaşamaya değer bir hayatın içerisine çekilmene neden olacak. Yalnız kendini bir bakıma daha iyi tanımak için hazırladığın bu cevapları mutlaka saklamalısın. "Hangi konuda kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim."

Evet, işte bu cümle artık senin gitmek istediğin yola attığın ilk adım olacak.

Sosyal Medya Ve İnternet Bir Avantaj

Sosyal medya ve internet aracılığıyla bilgiye o kadar hızla ulaşıyoruz ki. Şimdi bu avantajı kullanma zamanı. "Hangi eğitim hangi alanlarda gerekli, bir eğitimin öncesinde veya devamında hangi donanıma sahip olmalıyım?" gibi sorular senin edinmen gereken bilgi ve donanım hakkında bir strateji geliştirmeni sağlayacak. Günümüz dünyasında kendini geliştirebilmene fırsat veren o kadar çok alan var ki?

Sanki tüm paydaşlar seni çağırıyor değil mi? Belediyeler, halk eğitim merkezleri, yaşam boyu öğrenme enstitüleri, eğitim siteleri ve daha niceleri. Sadece kulak vermelisin bu çağrıya. Gerek yüz yüze gerek online eğitimler seni bulunduğun konumdan daha üst seviyeye taşımak için seni bekliyor.

Cevapları Gözden Geçirmek

"Kendimi geliştirmek istediğim alandaki potansiyelimi biraz abartmışım. Aslında bana uygun değilmiş!" Aklından böyle bir cümle geçtiği an sakın paniğe kapılma. İlk aşamamızda cevaplarını saklamanı yazmıştım hatırlıyorsun değil mi? Tamam işte bu cevaplar senin yeniden harekete geçmeni sağlayacak. Cevaplarını gözden geçir, nerede abartılı cevaplar verdiğini veya farkında olmadan çevrenin sana empoze etmeye çalıştığı özellikleri yazmış olduğunu objektif bir şekilde gözden geçir. Belki daha objektif davranabilmesi için en samimi olduğun bir arkadaşına bu analizi birlikte yapmayı teklif edebilirsin.

Yeni cevaplar verdiğini veya bazı cevapların değiştiğini sen de göreceksin. Ama değişeceğini biliyordun peki neden en başta bu kadar objektif olmamı söylemedin diyebilirsin. Haklısın ancak ilk seferde hiçbir zaman gerçekçi olamıyoruz. Her şeye yeniden mi başlayacağım diye söylenir gibisin ancak unutmamalısın her güne hiç bıkmadan usanmadan yeni bir güne uyanıyoruz. O halde sakın vazgeçme! Çevrendeki rakiplerini elemek istiyorsan ilk rakibin kendin olmalısın. Kendini sürekli yenile ve geliştir. Unutma doğru zamanda yapacağın doğru bir hamle çevrendeki tüm duvarları yok edecektir.

Yazar: Fadile Sarsu