Referans Kontrolü Yapılır mı? İşveren Referansınızı Kontrol Eder mi?

​​​​​​İş başvurusu yaptıktan sonra referanslarınız kontrol edilir mi? Bu sorunun cevabı evet! Genellikle yapılır. Eğer yakın zamanda iş görüşmelerine gittiyseniz ve sonuç olumlu olma yolunda ilerliyorsa özgeçmişinize yazdığınız referanslar işveren tarafından kontrol edilecektir. Buna ek olarak, birçok kurum iş deneyiminiz ve son işinizde gösterdiğiniz performansınızla ilgili önceki işvereninizi arayarak bilgi alacaktır. Onları referans yazmasanız bile aranarak bilgi alabilirler.

Referans kontrolü yapılır mı?

İşverenlerin referansları görmezden geldiği veya önemli olmadığını düşündüğü günler geride kaldı.

Yapabileceğiniz en iyi şey buna karşı hazırlıklı olmaktır. İşveren referans listesi ister diye beklemeyin. Bir iş görüşmesi sonra referanslarınızın kontrol edilmesi ve aranması ihtimali çok yüksek olduğunu unutmayın.

Kamu yararına çalışan ve Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren Society for Human Resource Management (SHRM) anketine göre, her on insan kaynakları profesyonelinden sekizi düzenli olarak profesyonel (%89), idari (%85), yönetimsel (%84), ve teknik (%81) pozisyonlar için referans kontrolleri yürüttüklerini söyledi. Ancak part-time, geçici veya dönemsel pozisyonlar için referans kontrolü daha az yapılıyor. Ankete katılan işverenler referans kontrolü yaparken işe giriş çıkış tarihi, işe alıma uygun olup olmadığı görüşü ve istihdam edip etmeme gibi bazı bilgiler üzerinde yoğunlaştıklarını söylediler.

Referans kontrolü yaparken kim aranır?

Referans kontrolü yaparken genellikle üç madde üzerinde durulur. Bu sebeple referans listenizi hazırlarken bu kişileri mutlaka ekleyin. Referans listenize doğru insanları yazmazsanız işe alım sürecinin istediğiniz gibi sonuçlanmamasına sebep olabilirsiniz.

Doğru kişileri seçin ve onları mutlaka bilgilendirin. Sizin eski işyerinizde çalıştığınızı, o iş yerindeki pozisyonunuzu ve işten ayrılma sebeplerinizi karşılıklı onaylayarak netleştirin. Sizi başka bir nedenden dolayı işten ayrılmış olarak bilebilir ve iş başvurusu yaptığınız şirkete karşı yalancı durumuna düşebilirsiniz.

Referans kontrolü için verdiğiniz listede bulunan kişiler sizin performansınız hakkında bilgi sahibi olmalı ve sorulabilecek diğer sorularla ilgili cevap verebilecek kadar bilgisi olmalı. Bu yüzden referans olarak yazdığınız kişilere belli aralıklarla hatırlatmalar göndererek onların bilgilerini güncel tutun.

Referanslara ek olarak, sizden son çalıştığınız iş yerindeki ilk yöneticinizle ilgili iletişim bilgisi de istenebilir.

Ayrıca, eski çalıştığınız iş yerindeki yöneticileriniz dışında olan kişileri referans olarak kullanabilirsiniz. İş arkadaşları, müşteriler ve bayiler; bunların hepsi iyi birer referanstır.

Referans kontrolü yaparken ne sorulur?

İş başvurusu yaptığınız pozisyona uyum sağlayıp sağlayamayacağınızdan tutun da güvenilir bir çalışan olup olmadığınıza kadar her şey sorulabilir. Referanslarınıza ne çeşit bir işe başvurduğunuzu, işvereninin ne sorabileceğini anlatın ve de onlardan olası bir referans kontrolü aramasında ne cevap vereceklerini sorun. Eğer referans olarak verdiğiniz kişi olumlu cevap vermeyecek gibi duruyorsa ya da isteksizse onu hemen listeden silin.

Asla yalan söylemeyin!

Eğer iş geçmişiniz hakkında yapmadığınız görevleri, almadığınız sorumlulukları ve olmayan şeyleri yazacaksanız, yazmayın!

Yalanınızın ortaya çıkma riski çok yüksek. Yukarıda belirtilen SHMR anketi, referans kontrolü yapan insan kaynakları profesyonellerinin %53’ünün iş başvurusunda bulunan kişilerin yanlış bilgiler verdiğini ortaya koyuyor.