Sağlıklı Beslenme Ve Egzersizleri

Sağlıklı beslenme yaşadığımız zamanın en önemli meselelerinden biridir. Günümüzde milyonlarca insan açlık ve yetersiz beslenmeden dolayı ölüm ve hastalıklarla savaşıyorlar. Geriye kalan insanların birçoğu ise hatalı beslenmeden dolayı “obezite” ile hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Sağlıklı beslenme yaşadığımız zamanın en önemli meselelerinden biridir. Günümüzde milyonlarca insan açlık ve yetersiz beslenmeden dolayı ölüm ve hastalıklarla savaşıyorlar. Geriye kalan insanların birçoğu ise hatalı beslenmeden dolayı “obezite” ile hayatlarını kaybedebiliyorlar. Sadece doğru besinleri tüketerek bu rahatsızlıkları en aza indirilebiliyor. Aynı zamanda doğuştan sahip olunan bazı hastalıklar, sadece doğru besinlerin tüketilmesiyle ilerlemesi engellenebiliyor.

Sağlıklı Beslenmenin Faydası

Sağlıklı beslenmenin insan sağlığı için ne derecede önemli olduğu artık daha fazla kişi tarafından biliniyor. Ama ne yazık ki önemi bilinmesine rağmen bireyler düzenli ve istikrarlı olarak uygulayamıyorlar. Bunun sebebi olarak da günümüz endüstri çağında bireylerin zamansızlığından dolayı, hazır gıdaya yönelmelerinin sebep olduğu gözüküyor. Bu durum tekrar en başa dönmemize neden oluyor. Doğru beslenmeye ek olarak hareketliliğimizi de arttırarak daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak için yapmamız gerekenleri yaşam tarzı haline getirebiliriz. Peki, bunun için neler yapmalıyız?

Kahvaltı ve Öğle Yemeği

Öncelikle diyetisyen tarafından bireylerin boyu, kilosu, cinsiyeti, yaşı, fiziksel aktivite düzeyi, kullandığı ilaçlara göre beslenme düzeni oluşturulur. Kişiye uygun besinlerin seçimi ve öğünleri oluşturmak için bir diyetisyenden yardım almak gerekmektedir. Her bireyin ihtiyaçları farklıdır. Bunun düzenini diyetisyen karar vermektedir. Bunun dışında daha düzenli ve sağlıklı beslenme için herkesin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar için bazı öneriler verilebilir.

Güne başlarken 15 dk erken kalkarak yapacağınız bir kahvaltı, işe veya okula gitmek için bindiğiniz metrodan indikten sonra alacağınız poğaçadan daha fazla enerji ve tokluk hissi verecektir. Haşlanmış yumurta, zeytin, peynir ve çay gibi evinizde bulunan besinlerle kendinize tabak oluşturup tüketmeniz, güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Şeyler Yemek

İşyerinizde veya okulunuzda öğle arası geldiğinde direkt kantine koşanlardansanız ya da sürekli aynı şeyleri yediğinizi fark ettiyseniz bunun sağlığınız için bir tehlike oluşturabileceğini fark etmişsinizdir. Peki nasıl bu durumu düzeltebiliriz? Öncelikle her gün yapamasanız bile, haftada birkaç gün kendi yiyeceğinizi bir gece önceden hazırlayıp ertesi gün için buzdolabına koymanız size yardımcı olacaktır.

Saklama kabına, bir öğünde tüketmemiz gereken 4 besin grubunu da içeren bir öğle yemeği tabağı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte kuru meyveler ara öğün için iyi bir seçenektir, bu açlık hissinizi erteleyecektir. Artık daha sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaya başladığınıza göre günlük 8-10 bardak su içmeyi unutmayın. Bunu günlük olarak uygularsanız sindirim sisteminiz daha iyi çalışmaya başlar. Ayrıca tükettiğiniz besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olarak, sindirim sisteminizin kusursuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

Hareketliliğinizi Arttırın

Her ne kadar sağlıklı beslenmiş olsanız da rutin olarak egzersiz yapmak kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği, kilo vermek veya dolaşım sisteminizin sağlığı için önemli bir adımdır. Aynı zamanda psikolojik durumu düzeltme ve uyku düzeni gibi birçok yararı vardır.

Günlük hayatın koşuşturmasıyla zaten kendimizi yorgun hissederek eve dönmüş oluyoruz. Bir an önce eve gitmek isteyebiliyoruz.

Peki ne zaman spor yapacağız? Herhangi bir spor salonuna gitmiyorsanız ya da buna zamanınız yoksa günlük 10.000 adım atmaya önem vermelisiniz. Eve veya gideceğiniz herhangi bir yere yürüyüş yolunuzu uzatarak tempolu bir şekilde yaklaşık 1 saatlik yürüyüş size günlük yapmanız gereken hareketliliği sağlamış olacaktır. Evde yapabileceğiniz basit egzersizlerle bu rutininizi bir üst adıma çıkarabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile birlikte düzenli egzersiz rutini ile daha iyi sonuç alabilirsiniz. Haftada bir gün bunları uygulamayı deneyerek başlayabilirsiniz.

Yazar: Şule Tayfur