Satış Uzmanları ve Satış Profesyonelleri! Bu Mektup Size!

“İnanmak’’ onu eyleme dökmeden yapıldığında işe yaramaz. Basit bir noktaya değinmek istiyorum: eğer bir satış profesyoneli olduğunuzu iddia ediyorsanız, bunun bir anlamı olmalı. Yani hayatınızda bir fark olmalı. Gününüz stres ve endişeyle mi dolu? O zaman mutlu olun! Çünkü işler zorlaştığında, sabrınızın, becerinizin ve de inancınızın artması için bir sebep olacak. Eğer ne yapmak gerekir veya ne okumak gerekir diye soruyorsanız bununla ilgili yüzlerce kitap var.

Bilgi sahibi olmak için önünüzde duran birçok kitap olduğuna eminim. Ama kitaba soru sormayın. Soru sorarsanız cevap beklemeyin. Çünkü cevaplar sizde... Moda olduğu için okuyor olanlar sürekli kitaplara soru sorarlar ve cevap alamazlar. Eğer moda olduğu için okuyorsanız zihniniz fırtınadaki bir deniz gibi çalkantılı olur.

Deneyim kitapları okuyun. Satış yapmanın sanatında ve biliminde ustalaşmış olan insanların deneyimlerini takip edin. Başarılı bir satış insanı vazgeçmeyen veya yanlış bir şey yapmayan insandır. Ancak kolayca dikkati dağılır çünkü kendisinden önceki ustaların kurallarını takip etmenin verdiği bollukla ödüllendirilir. Doğru şeyi yapmak için zor olan yolu tercih etmeniz gerekir. Kolay yolu seçtiyseniz muhtemelen yanlış şeyi yapıyorsunuzdur.

Yanlış şeyi yapmak düşüncelerinizin ve dileklerinizin istediğidir. Bu düşünceler hareketlidir ve muhtemel müşterilerden, müşterilerden ve yönetimden ceza olarak dönerler. Reddedin. Bu yüzden yanlış yöne sapmayın. Çoğu insan satış tekniğine inanır, ama inanmak yalnızca tek bir şeydir. Başarıyla sonuçlanmayan inanç gerçek inanç değildir.

Satış Profesyonelinin İnancı

İşte gerçek inancın bir örneği. Elbert Hubbard tipik bir satış profesyoneliydi ama satış profesyoneli unvanı yoktu. 1894 yılında, 35 yaşında çok başarılı bir sabun satışı kariyerinden sonra emekli oldu. Daha sonra dergi yayıncısı, kitap, mobilya ve diğer ürünlerin pazarlamacısı olarak başarıyı yakaladı. Hubbard Amerikan rüyasının ihtimaline inandı ve bu felsefeyi diğerleriyle paylaştı. Kendi inancını belirtmek için aşağıdakileri yazdı: “Kendime inanıyorum. Sattığım ürünlere inanıyorum. Uğruna çalıştığım firmaya inanıyorum.’’ "İş arkadaşlarıma ve yardımcılara inanıyorum. Amerikan iş yöntemlerine inanıyorum. Üreticilere, yaratıcılara, imalatçılara, dağıtıcılara ve işi olan ve onu yapan her endüstriyel çalışana inanıyorum.

Gerçeğin bir mülk olduğuna inanıyorum. İyi neşeye ve de sağlığa inanıyorum, başarının ilk gereğinin dolara erişmek olmadığı veya avantaj sağlamak olmadığı gerçeğini biliyorum, ödül otomatik olarak ve de doğal olarak gelir.  Güneşe, temiz havaya, ıspanağa, elma suyuna, kahkaha atmaya, tereyağına, bebeklere ve şifona inanıyorum ve her zaman İngilizce dilindeki en güzel kelimenin yeterlilik olduğunu hatırlıyorum. Satış yaparken kendime inanıyorum, arkadaş yapıyorum. Ve o kişiyle öyle bir ayrılmam gerektiğine inanıyorum ki, beni gördüklerinde mutlu olsunlar, böylece ben de olurum. İşte ellere, düşüncede beyinlere ve de aşkta kalplere inanıyorum.’’

Elde ettiğiniz bütün varlık ve de unvan sizden önce satış yapanlardan gelir. Onlar kendilerine inandılar ve bunu ödediler... Şimdi bilgeliği avantaja çevirmek için sıra sizde.

Sizce satış nedir?

Aşağıdaki seçeneklerden birini işaretleyin ve diğerlerinin ne düşündüğünü öğrenin.

İnsanları anlama sanatıdır.

İkna etmektir.

Şirketi ayakta tutmaktır.

Ekonomiye katkı sağlamaktır.

Eğlencedir.