Sendromsuz Olmuyor mu?

Sendrom birkaç etkenle birlikte olduğu taktirde ancak bir bulgu olabilen sebeplerden her biri şeklinde tarif edilir. TDK da” belirti” olarak ifade edilir.

“Hadi ama, bugün Pazar. İş konuşmaya mı geldik?  Sendroma sokmayın beni.”

“Pazartesi neden var ki?”

“Valla şekerim sendroma girmemek için cuma günü mesaiye kaldım. Tüm işlerimi bitirdim. Hafta sonu rahatım.”

“E sen cumadan girmişsin sendroma?”

İş hayatının çarkları arasında bulunanların aşina olduğu cümleler bunlar. Sadece iş ortamının değil aslında her kesimden, her yaş grubundan, her meslekten bireylerin son zamanlarda sıkça kullandığı bir tabir. Pazartesi Sendromu. Canı sıkılan sendroma giriyor denilebilir.

Sendrom Denilince

Sendrom birkaç etkenle birlikte olduğu taktirde ancak bir bulgu olabilen sebeplerden her biri şeklinde tarif edilir. TDK da” belirti” olarak ifade edilir. Herhangi bir hastalığın belirtilerinden sadece birisi şeklinde düşünülebilir. Sendrom down sendromu ve huysuz bacak sendromu gibi ciddi sağlık problemleri için kullanılan bir terim aslında.

Pazartesi sendromu ise kim bulduysa bu başlığı ya haftanın günleriyle kafayı bozmuş, kendine böyle bir uğraş edinmiş ve haftanın her gününe özel bir terim geliştirmiş… Ya da çalıştığı iş ortamından çok sıkılmış da hafta sonunu tatlandırmak için böyle bir başlık atmış. Aklıma bu çağrışımlar geliyor ister istemez.

Pazartesi sendromu özellikle hafta sonu dinlenmeleri gereken zaman dilimini yoğun sıkıntı içerisinde yaşayan insanların içinde bulunduğu durumdur. Daha pazar gününden başlayan bir durum da denilebilir.  Fakat işe gitmeyip freelance çalışanların da yaşadığını öğrenince biraz şaşırmamak mümkün değil. Pazartesi çocuklarını okula, eşini işe uğurladıktan sonra tüm günü kendisine kalacak olan annelerin dahi yaşıyor olması pazartesi sendromunun bulaşıcı olduğunun işareti.

Pazartesi Sendromunun Sebepleri

Uzmanlar birçok başlık atmış olsalar da ben uzman değilim. Sadece gözlem ve tecrübelerimi yazmak istiyorum. Çünkü uzmanlık bireyden bireye sebepler değişeceğinden dolayı detaylı bir araştırma, analiz ve terapi gerektirir.  Bu konuda fikir paylaşmak ise meseleye bakış açılarını çeşitlendirmek için önemlidir.  Yapmak istediğim tam olarak da bu; Pazartesi Sendromuna başka hangi açıdan bakabiliriz? Pazartesi Sendromunun sebeplerini iki ana başlıkta incelemek mümkün;

Uyku düzeni olmamasından dolayı enerjik ve aktif olamadığı için sürekli kendini yorgun ve bitkin hissetmek ve bunun sonucunda da yeterince sosyal olamamak. Dolayısıyla da değişikliklere açık olamamak. Çalıştığı iş ortamını veya işini sevmemekten gelen bıkkınlık.

Birincisi ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirirken ikincisi performans düşüklüğü nedeniyle başarısızlığı getirecektir. En güzeli herkesin sevdiği işi yapması olsa da çalışmak zorunda kaldığı işi sevmeye çalışmak da iyi sonuçlar getirebilir. Esnek çalışma saatleri de olsa belki ne Pazartesi sendromu kalır ne de başka bir şey. Ülkemizde şimdilik bu konuda herhangi bir çalışma, gelişme olmasa da gelecekten ümitli olmak da iyidir.

Çözüm Önerileri

Zamanı iyi planlamak iş tanzimi yapmak ve “uyumak dışında” sevdiği bir aktiviteyi yapabilecek kadar kendine zaman ayırmak işe yarayabilir. Kendini geliştirdiğini hissettirecek aktiviteler özellikle önerimdir. Dil öğrenmek, bir sanat dalıyla uğraşmak, bir enstrüman çalmak, mutlaka her gün biraz kitap okumak bireyi iş ortamından uzaklaştıracak ve iş gününde rahat çalışmasına olanak sağlayacaktır. Çünkü pazartesi sendromu aslında haftanın her gününde etkisi devam eden bir durumdur.

Nasıl aşılabileceği kişiden kişiye değişmekle birlikte ben özellikle pazartesinin yerine kendimizi koyarak daha kolay aşabileceğimizi düşünüyorum. Düşünsenize, siz Pazartesisiniz ve etrafınızdaki herkes sizden olumsuz etkileniyor. Siz hiçbir şey yapmasanız da varlığınız çevrenizde rahatsızlık oluşturuyor, negatif enerji yayıyor.

Herkes sizden uzak kalmaya çalışıyor. Ne kadar üzücü bir durum değil mi? Kaldı ki her pazartesi bir öncekinin benzeri olabilir ama aslında aynısı, tıpkısı değil. Her pazartesinin kendine özel yanları var. Her pazartesi bir başka. Her gün için de geçerli bir durum fakat pazartesini sendromsuz geçirebilmenin önemli bir yönergesidir başka olduğu.

Zamanımızı iyi planlayabilsek, yığılmış iş kargaşası yaşamasak, kendimizle barışık olsak … Her haftanın ayrı bir yaşanası olduğunu bilerek başlasak. Yerinde sabit durmayan dünyada yaşıyorsak yerinde sabit durmayan pazartesinin neden sendromunu yaşayalım ki?  Her geçen gün bizden gidiyor. Bu geçen zamanda kendimiz için neler yapabileceğimizdir bizi biz yapan.

Yazar: Mesude Bozkurt