Sendromsuz Pazartesiler

Tüm haftayı ofise tıkılıp geçirenler hafta sonu da eve tıkılmak yerine doğada geçirin. Sevdiğimiz insanlarla seveceğimiz ortamlarda bulunmak elbette herkese iyi gelecektir.

Kısaca hafta sonu tatilinin tadını yeni bir haftanın başlayacak olması ve o haftanın getireceği yeni sorumlulukları, yorgunlukları, erken kalkmaları, uykusuz sabahları düşünerek geçirmek. Pazar günü etkisini huzursuzluk ve gerginlik olarak belli eder ve bunun sonucunda tüm hafta yorgunluk, uykusuzluk, olumsuz düşünceler, işe gitmeme isteği gibi pek çok sıkıntı kendini gösterir ve daha haftanın ilk gününde “Bu hafta nasıl bitecek? Hemen hafta sonu gelse.” diye düşünerek yeni bir hafta sonunu iple çekersiniz.

Nereden Geliyor Bu Sendrom?

Aslına bakarsanız çocukluğumuza dayanır. Çocukluğunuzu bir düşünün. Cumartesi günü bittiğinde sendrom etkisini gösterir ve Pazar banyosu derken yeni bir okul haftası başlayacak olması fikri, yeni ödevler, sınavlar, ne zaman yaz tatili gelecek düşüncesi ile kendini iyice belli eder. Hafta sonunu ödevler ve sınava çalışmalar olarak geçtiğini düşünürsek, her haftanın yeni bir yük getirme fikri bizi elbette ki sendroma sürükler ve bu da iş hayatında devam eder.

Aslında öğrenci olmak ya da çalışmakla da pek ilgisi yok. Aynı hisler tüm haftayı evde geçirenler için de geçerli elbette. Yeni bir hafta ve aynı şeylerin tekrarlanacak olması fikri yani monotonluk da işin içinde tabi ki.

Sendromdan Nasıl Kurtulabiliriz?

Öncelikle hafta sonunu hem ruhen hem de bedenen bizi dinlendirecek şekilde geçirmek en akıllıcası olacaktır. Mesela;

  • Uyku saatlerini alışılanın dışına çok çıkmamak
  • Düzensiz beslenmemek
  • Aşırı alkol tüketmemek
  • Aşırı kalabalıktan ve gürültüden uzak durmak
  • Trafiğe girmemek
  • Teknolojiden uzak durmak

gibi birkaç noktaya dikkat edersek yeni bir haftaya yorgun olarak başlamamış oluruz. Örneğin hafta sonu vaktimizi doğada geçirerek (piknik, sahilde yürüyüş gibi) enerji depolayabiliriz. Tüm haftayı ofise tıkılıp geçirenler hafta sonu da eve tıkılmak yerine doğada geçirin. Sevdiğimiz insanlarla seveceğimiz ortamlarda bulunmak elbette herkese iyi gelecektir. Ayrıca ruhun gıdası olan müzikten de kendinizi mahrum bırakmayın. Hafta sonunu yeterince enerji dolup, ruhen ve bedenen dinlenerek geçirip yeni bir haftaya pozitif başlayabilirsiniz.

Sendrom Devam Ediyor

Evet hafta sonu harika geçti inanılmaz iyi geldi ama yarın iş var diyor olabilirsiniz. Bu demektir ki işinizden ya da iş arkadaşlarınızla vakit geçirmekten hoşnut değilsiniz. Bunun için de yapmanız gereken sevdiğiniz işi yapmak ya da yaptığınız işi sevmek. Yaptığınız işi severseniz zaten iş arkadaşlarınız o kadar da gözünüze batmayacaktır.

İş arkadaşlarınızla iş çıkışı yapacağınız birkaç aktivite sizin iş içinde olan ilişkinize de olumlu yansıyacaktır. Ayrıca çıkışta yapacağınız programı düşünerek gün boyu kendinizi motive edebilirsiniz. Hayata umutla ve pozitif bakın. İşinizde geçirdiğiniz vakitte eğlenmeyi bilin. Yeni insanlar tanıyacağınızdan mutlu olun ve bir şeyler başarıyor olmaktan keyif alın.Tüm bunlara uyduğunuzda gelsin pazartesiler gitsin hafta sonları. Yeter ki yaşamayı bilin.

Yazar: Özge Büyüktaş