Sertifika Eğitimi Nedir?

Sertifika eğitimi almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken ilgi alanlarınıza karar vermek ve bu ilgi alanları çerçevesinde hem kişisel gelişiminize katkı sağlayacak hem de iş hayatında size yeni kapılar açabileceğini düşündüklerinizi seçmek olacaktır

Bir kursa ya da seminere katılıp başarıyla bitiren kişilere verilen belgeye sertifika denir. Yani sertifika bir konu hakkında sahip olduğunuz niteliği gösterir. Peki sertifika ne işe yarar? Neden önemlidir?

Sertifikanın İş Başvurularındaki Önemi

Son yıllarda iş başvuruları sırasında diplomanızın yanı sıra sahip olduğunuz sertifikaların önemi oldukça arttı. Kişi lisans eğitiminin yanında ne kadar çok sertifikaya sahipse başvurusunun olumlu değerlendirilme olasılığı bir o kadar yükseliyor. Yani seçilen herhangi bir alanda uzmanlaşmaya çalışıp alınan sertifikanın tahmin edilenden çok daha fazla önemi var.

Örneğin bir mühendis iş görüşmesi sırasında diplomasının yanı sıra almış olduğu yabancı dil veya işiyle alakalı programlarla ilgili sertifikaları da sunarsa işi alma olasılığı artar. Tabi sadece iş hayatında katkı sağlaması için değil kişinin kendi isteğiyle istediği bir konuda uzmanlaşması da sertifika programlarına başvurma sebepleri arasında yer alıyor.

Sertifika Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Sertifika eğitimleri, seçilen eğitimin çeşidine göre 1 hafta sürebileceği gibi çok daha uzun da sürebilir. Genel olarak en çok tercih edilen eğitimler dil eğitimleri olsa da blog yazarlığından stres yönetimine kadar birçok alanda eğitim alıp sertifikaya sahip olmak mümkün. Bu eğitimleri veren kurumun cinsine göre örgün eğitim ya da online eğitim olarak alınabilir.

Online Sertifika Eğitiminin Avantajları

Genellikle çalışan ve iş saatlerinde herhangi bir kursa zaman ayıramayacak kişilerin değerlendirdiği online sertifika eğitimleri birçok kişi için de yüksek fayda sağlıyor. Hem zamandan tasarruf edip hem de ev ortamında canlı dersleri izlemek mümkün. Dersin yapıldığı saatlerde herhangi bir işi olanlar ya da dersi yeterince anlamadığını düşünenler sonrasında dersin videosunu izleyerek eğitimini kesintisiz bitirebilir. Bu eğitimi veren kurumlardan biri olan İstanbul İşletme Enstitüsü birçok eğitim seçeneğiyle tavsiye edilecekler arasında en iyisi olma hakkını kazanıyor. Tüm ödevleri ve sınavları online eğitimler şeklinde sunuyor ve hatta sertifikanızı da evinize postalıyor.

Faydasını Gördüğüm Sertifika Programları

Sertifikanın öneminin anlamak için bu şekilde eğitim almış birinin tecrübeleri mutlaka yol gösterici olacaktır. Ben de bugüne kadar örgün ve online olmak üzere birçok sertifika programına katıldım. En son katıldığım sertifika programı ise İstanbul İşletme Enstitüsü nün online eğitimlerinden bazıları oldu. Blog yazarlığı konusunda kendimi geliştirmeyi amaçladığım bu günlerde eğitimde aldığım bilgiler birçok eksiğimi görmemi sağladı.

Kısacası sertifika programlarında aldığınız eğitim ne kadar önemliyse sertifika da bir o kadar önemlidir. Bir işi yaparken o işte uzman olduğunuzu ve ne kadar iyi bildiğinizin kanıtı olarak sertifikanızı sunarsınız.

Sertifika Eğitimi Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Sertifika eğitimi almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken ilgi alanlarınıza karar vermek ve bu ilgi alanları çerçevesinde hem kişisel gelişiminize katkı sağlayacak hem de iş hayatında size yeni kapılar açabileceğini düşündüklerinizi seçmek olacaktır. İkinci yapılacak şey ise programı nerden alacağınıza karar vermek. Bunun için özenli bir araştırma şart. Çünkü eğitimi veren kurumun işini ciddiyetle yapıyor olması hem aldığınız eğitim hem de sertifikanızın kabul görmesi açısından büyük öneme sahiptir. Tabi bir de online mı yoksa örgün eğitim mi alacağınıza karar vermek önemli. Eğer zaman açısından sıkıntı yaşamıyorsanız biraz daha uzun süreli ve örgün olarak katılabileceğiniz bir eğitim seçmenizi öneririm. Hem eğitime aktif olarak katılmış olursunuz hem de sizle aynı eğitimi alan kişilerle iletişiminiz daha kolay olur. Eğitimin uzun soluklu olması da kalitesini bir nevi arttırır.

Çünkü bir konuda ne kadar derine inerseniz o kadar uzmanlaşırsınız. Ancak ön bilgi alıp kendinizi geliştirmeye devam edeceğiniz konularda daha kısa süreli veya online eğitimi tercih edebilirsiniz. Tüm bildiklerim ve kendi tecrübelerim çerçevesinde vermeye çalıştığım ‘sertifikanın ne kadar önemli olduğu’ mesajını alanlar hemen ilk adımlarını atsınlar ve en çok ilgi duydukları alanda ilk eğitimlerini almak için başvurularını yapsınlar.

Yazar: Ezgi Deniz Perktaş