Sertifikalar İş Dünyasında Geçerli mi?

İş dünyasında aradığınız pozisyonda olmak için işverenlerin istediği bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Çünkü işverenler şu soruyu sorar: bu çalışan şirketimize değer katabilir mi? Bu soruya cevap vermek sizin göreviniz. Bu tür sorulara cevap vererek işverenin aklındaki soru işaretlerini gidermeniz gerekir.

İş dünyasında öne çıkmak zor bir iş olarak gözükebilir. Ama eğitime önem verdiğinizi ve bazı spesifik eğitimleri aldığınızı gösterirseniz işe alım süreci için büyük bir adım atmış olursunuz. Bunu yapın, çünkü aday olarak hepimizin ortak bir amacı var.

İş dünyasında nasıl öne çıkacağımızı artık biliyoruz.

Özgeçmişime sertifikaları neden eklemeliyim?

İş görüşmesinde elinizi güçlendirir

İşe alım uzmanları şirkete katabileceğiniz değeri ölçebilmek için sorular sorarlar ve sizin bu sorulara etkili cevaplar vermenizi beklerler. Günümüzde tüm işe alım uzmanları neredeyse her özgeçmişte üniversite mezuniyetini görüyor. Günümüzde üniversite mezunu olmayan neredeyse yok. İş görüşmesinde size şu sorular muhtemelen sorulacaktır:

  • Üniversite eğitiminizden sonra neler yaptınız?
  • Hangi eğitimlere katıldınız?
  • Kişisel gelişiminiz için neler yapıyorsunuz?

Eğer özgeçmişinizde sertifikalar mevcutsa bu sorulardan muaf olabileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü sertifika sahibi olmanız ve bunu özgeçmişinize yazmanız yukarıdaki iki maddeyi yerine getirdiğinizi gösteriyor.

iş görüşmesinde sertifika, sertifikalar mülakar

Yeteneklerinizi gösterir

İş görüşmesinde adaylar şirket için neler yapabileceğini gösterebilmek için çaba sarfederler. Sertifika aldığınız eğitim konusunda bilgili olduğunuzu ispatlayın. Kendinizden emin bir şekilde konuşun. Örneğin Dijital Pazarlama eğitimine kayıt oldunuz. Bu eğitimde öğrendiklerinizi iş görüşmesinde sürekli dile getirin. Terimler kullanın ve sertifikanızı dayanak gösterin. Yapabileceklerinizin pratik bir örneğini verin.

Kurum kültürüne uyum

sertifika, iş görüşmesi, sertifikalar, belgeler, geçerli mi?

Her kurumun bir kültürü vardır ve işletmeler işe alınacak personelin bu kültüre uyum sağlayabilecek olmasını ister. Kurum kültürü genellikle ortak değerlerdir ve bazı işletmelerde spesifik özellikler olabilir. Kişisel gelişiminize önem vermeniz ve eğitimlere katılmanız ayrıca iyi bir karaktere sahip olduğunuzu gösterir. Bir online eğitime katılmanız sabırlı, disiplinli ve iş takibi yapabilen bir çalışan olabileceğiniz anlamına gelir. Çünkü uzaktan eğitim almak belirli etkinlikleri zamanında yapmakla eşdeğerdir. İşe alım uzmanı bunları genellikle ölçemez. Ancakonline eğitimaldığınızı ve belgelendirdiğinizi göstermek işe alım uzmanının kafasındaki tüm soru işaretlerini giderecektir.

Disiplin, meraklı ve öğrenmeye açık olmak ve azimli olmak bunlar işverenler için önemlidir.

Sertifikalarımı Başka Nasıl Öne Çıkarabilirim?

Sertifikalarınızı öne çıkarmanın diğer bir yolu ise dijital özgeçmişinize eklemektir. Linkedin profilinize eklediğinizde diğer işverenler aldığınız belgeleri kolay şekilde görebilir. Günümüzde erişilebilir olmak önemlidir ve bu problemi ortadan kaldırır.