Sertifikaların İş Hayatında Önemi

İş hayatında, bir yarış içindeyiz ve kendimizi ispatlamamız gerekiyor. Donanımlı olmamız bizi kariyerimizde gittikçe yükseltir. İşte sertifikalar bu noktada bizim işimize yarıyor. Kariyerimizi geliştirmek için fark yaratmamız gerekiyor. Bunun sonucunda da sertifika eğitimleri her geçen gün artmaktadır.

Sertifika Nedir?

sertifikaların iş hayatında önemi, sertifika, iş hayatı

Sertifika, bir çeşit öğrenim belgesi olarak tanımlanabilir. Daha da anlaşılır hale getirmemiz gerekirse, "Kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda niteliğini gösteren belge" diye tanımlamış, Türk Dil Kurumu. Yani bir konuda sahip olduğunuz bilgiyi belgelemek de diyebiliriz.

Sertifika eğitimlerinin amacı bireylerin, bilgi ve becerilerinin kazandırılması ve geliştirilmesi konusunda bizlere yardımcı olmaktır. Bu kurumlar gerek örgün eğitim gerekse online eğitimler olsun bizlere destek sağlamaktadır. Verdikleri eğitimler ile bizim gelişmemizi amaç edinmişler ve bu eğitimlerin sonunda ise bizlere belge vermektedirler.

Sertifikaların İş Hayatındaki Önemi Nedir?

sertifikaların iş hayatında önemi, sertifika, iş hayatı

Sertifikalı olmak, özgeçmişinizin dikkat çekmesini sağlar. İlgi alanlarınızda bazı yeteneklere sahip olduğunuzun ve öğrenme isteğinizin bir göstergesidir: bunlar ise iş dünyasında önemli unsurlardır. Yani sertifika sahibi iseniz diğer kişilere göre bir, hatta birkaç adım öndesiniz demektir. Bu da size katkı sağlayacaktır. Tabi özgeçmişim dolu görünsün diye sertifika almayı amaç edinmeyin. Size katkı sağlayacak, sizi geliştirecek ve işinize yardımcı olacak eğitimleri almayı hedefleyin. Bu hedefler doğrultusunda ilerlemeniz, kişisel gelişim yolunda size katkı sağlayacaktır. İş verenler özgeçmişinizi incelediğinde, bakacakları ilk kısımda deneyimleriniz ve başarılarınız yer alacaktır. Başarılarınızı ise aldığınız eğitimler ve bu eğitimler sayesinde edindiğiniz sertifikalar ile kanıtlamış olacaksınız. Bu sayede dikkat çekmeyi başarıp sizi daha fazla tanıma isteği içerisinde, inceleme altına almalarını sağlayabilirsiniz. İşte bu yüzden sertifikalar artık günümüzde, özellikle de iş hayatımızda oldukça önemli bir rol oynuyor.

Nereden Sertifika Alabilirim?

Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü hem ücretli hem ücretsiz eğitimler vermektedir. Özellikle ücretsiz sertifika programları sayesinde kendinizi donanımlı hale getirebilir ve bu sayede sertifika sahibi olabilirsiniz.

Teknolojinin geliştiği çağda yaşamaktayız ve her gün gelişen bu dünyada bir yer edinme gayesindeyiz. İstanbul İşletme Enstitüsü, online olarak verdiği eğitimler sayesinde bizlere çok iyi fırsatlar sunmakta. Bize de bu fırsatları değerlendirmek ve bu sayede kendimizi geliştirmek kalıyor. O halde geç kalmış sayılmazsın. Kendini geliştirmeye ne dersin?

Yazar: Muhammet Görpüz