Sertifikaların Kişisel Gelişime Etkisi Nedir?

Her yerde sertifika eğitimleri ve kişisel gelişim hakkında dönen çalışma var. İnsan sormadan edemiyor. Nedir bunların amacı diye? Öncelikle kişisel gelişim noktasında eksiklik hissetmeyen bir insanın bunu anlaması çok zor. Benim için gençliğin daha donanımlı bir hale getirilmesi adına eğitimcilerin bulundukları mevkide hissesine düşeni yapma gayreti.

Biliyorsunuz ki 2023 hedefleri, yeniden büyük bir devlet olarak dünya sahnesine çıkmayı gösteriyor. Ama bunun sağlanabilmesi adına sadece devlet adamlarının değil, eğitimcilerin de taşın altına ellerini koymaları gerekiyor. Bu anlamda gençlerin yeni Türkiye’ye uyum sağlayan bilgili ve donanımlı, üretken bir genç olmalarını sağlamak çok kutsal bir vazife.

Bu anlamda kişisel gelişim ve online eğitimlerden alınan sertifikalar arasındaki bağ çok önemli…

Sertifikaların kişisel gelişimde önemi nedir?

İnsan ne kadar donanımlı olursa, o kadar kendisini özgür hisseder. Konuşmalarından oturuş ve kalkışına kadar her şey, erdem sahibi bir insanın ortaya koyduğu takdir edilecek davranış biçimleri silsilesi olur. İnsanın takdire mazhar olmasını sağlayan bu durum, kişinin kendisine güvenmesine, yani hayatın zorluğunun göğüslenmesi için gerekli olan en büyük silahın, özgüvenin kuvvetlenmesine neden olur. Hayatta yapılamayanların, ertelenenlerin, yetersizliğin en büyük nedeni bilgidir. Bilgi düşünceleri etkiler. Düşünce duyguları harekete geçirir. Harekette, bereket vardır ve insan kendisinde ideallerine ulaşabilecek güçlü hisseder.

Sertifikalar, insanın bilgili olmasını ve kendisine yarayacak bilgilerin verilmiş olduğunun bir nişanesidir. Bugün kendisini yetersiz gören bir millet, üretemeyen ve bilgiye ulaşamayan, kullanamayan millet, dünya sahnesinde piyon olmaya mahkumdur. Bu durumun ortadan kalkmasını sağlanması ancak, neslin eğitilerek, zamanın bilgi donanımına sahip bir şekilde vatanına hizmet edebilecek özgüven sahibi neslin sahneye çıkmasını beklemekle mümkündür. Kişisel özgüveniniz, ailenizin özgüvenine, ailenin özgüveni milletin özgüvenine dönüşür.

Hem bir eğitimci hem de bir bilim insanı gözlüğüyle online eğitimin bende uyandırdığı tarihsel serüveni sizlerle paylaşmak isterim. Online eğitim. Evet! Eğitimin teknolojiyle buluştuğu hepimizin bildiği üzere uzağı yakın eden, bilgiye anında ulaşabileceğimiz bir platform. Deyim yerindeyse çağımızın eğitim devrimi…

Bu serüvenin nereden başladığını merak ettiğinizi duyar gibiyim. Öncelikle teknoloji dediğimiz sürekli gelişen ve kendini yenileyen dinamik bir olgunun içinde bilgisayarlar baş gösterdi. Tabi bilgisayar deyince aklımıza Alan Turing gelmeli. Niye dersiniz? Çünkü o bilgisayarların ve makinelerin düşünüp düşünemeyeceğini merak edip bunun için Turing Testi oluşturdu. Başarıları sonucunda günümüzdeki bilgisayarları bize emanet etti.

Sizce eğitim o zamanlarda nasıl yapılıyordu? Savaşların birçok kayıp verdiği, kıtlıkların, bulaşıcı hastalıkların kol gösterdiği bir ortamda bilgisayar biliminin kurucusu olabilir miydiniz? Tabi ki de hayır!

Her türlü zorluğa rağmen kendini bilime adayan ve intihar mı ettiği yoksa bir suikaste mi kurban gittiği bilinmeyen bir bilim adamından bahsetmemin nedenini söylememe gerek yok. Günümüzde eğitimin geldiği bir nokta varsa ve bu online eğitime kadar vardıysa arka sahnedeki oyuncuları unutmamamız gerekiyor!

Her şey bilimle başlamış gibi görünse de eğitimcilerimizin emeklerini de yadsımamamız lazım. Onların eğitim camiası içerisinde hem bilgi hem yeteneklerini sergilemeleri sonucu bugün herkes eğitime kolayca ve ucuza erişebiliyor. Dünün mucitleri bugün yaşıyor olsalardı kendileriyle gurur duyarlardı.

Eğitimin her an her yerde olması bir serüvenin eseri değildir de nedir? Bu serüvende siz de bulunun ve hayatın getirdiği bütün ışıkları açın. Belki sizi bekleyen bir umut bir hayal gerçek olacaktır.

Unutmayın hayat eğitimle başlar ve eğitim beyninizin gıdasıdır. Hiçbir eğitim uzak değil artık. Kendinizi gerçekleştirmek artık zor değil. Bunun için online eğitimden faydalanabilir ve Alan Turing'e sonsuz teşekkürlerinizi iletebilirsiniz.

Sertifika eğitimlerinin amacı nedir?

Kişisel gelişim noktasında eksiklik hissetmeyen bir insanın bunu anlaması çok zor. Benim için gençliğin daha donanımlı bir hale getirilmesi adına eğitimcilerin bulundukları mevkide hissesine düşeni yapma gayreti.

Sertifikaların kişisel gelişimde önemi nedir?

Bilgi düşünceleri etkiler. Düşünce duyguları harekete geçirir. Harekette, bereket vardır ve insan kendisinde ideallerine ulaşabilecek güçlü hisseder. Sertifikalar, insanın bilgili olmasını ve kendisine yarayacak bilgilerin verilmiş olduğunun bir nişanesidir.

Online eğitimin eğitimdeki yeri nedir?

Unutmayın hayat eğitimle başlar ve eğitim beyninizin gıdasıdır. Hiçbir eğitim uzak değil artık. Kendinizi gerçekleştirmek artık zor değil. Bunun için online eğitimden faydalanabilir.

Yazar: Sevinç ÖZCAN