Sıfırdan İngilizce Öğrenmek

Günümüzde en az bir dil öğrenmek ihtiyaçtır. Kariyerinizde ilerlemek, yurt dışı bağlantılar kurup işinizi geliştirmek ya da bilimsel araştırmaları takip etmek için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz. İngilizce bilmek etkili bir CV sahibi olmanıza da olanak verir.

Günümüzde en az bir dil öğrenmek ihtiyaçtır. Kariyerinizde ilerlemek, yurt dışı bağlantılar kurup işinizi geliştirmek ya da bilimsel araştırmaları takip etmek için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz. İngilizce bilmek etkili bir CV sahibi olmanıza da olanak verir.

İngilizce Öğrenmedeki Engeller

Dil sınavlarında (TOEFL, YDS, IELTS) geçerli puan alıp başarılı olmak amacınız olabilir. Belki sırt çantanızı alıp dünyayı gezmek gibi bir hayaliniz de vardır. Okul hayatı boyunca İngilizce dersi aldınız. Belki de çeşitli kurslara katıldınız. Buna rağmen İngilizce iletişim kurmakta zorlanıyorsanız önerilerimiz işinize yarayabilir. İşte öğrenme sürecinde karşılaşacağınız engeller.

Korku

Yanlış kelime söyleyince ya gülerlerse” gibi duygular konuşmaya ket vurur. Çocuklara bakın konuşurken korkuyorlar mı? Cesur olun. İngilizce öğrenmek korkulacak bir şey değil.

Düzenli çalışmayı aksatmak

Çalışma planınızı yapabileceğiniz seviyede hazırlayın. Her gün üç saat çalışacağım kararı aldınız fakat uygulayamadınız. O halde yapabileceğiniz bir süre belirleyin. Süreklilik İngilizce öğrenmek için olmazsa olmaz bir kuraldır.

Türkçe dil bilgisi kurallarını bilmemek

İngilizce öğrenmek için Türkçe dilbilgisi kurallarını öğrenmek yabancı dil öğrenirken çok önemlidir. Her dilin kendine has dil bilgisi kuralları vardır. Kelime dağarcığı ve dil bilgisi ne kadar iyi olursa öğrenilen dile hakimiyet o kadar iyi olur.

Kelime ezberlemek zor ve sıkıcı olabilir

Her gün kaç kelime ezberleyebilirsiniz? Hedefinizi belirleyin. Bunu sürekli ve eğlenceli hale getirin. Kelime alıştırması olan mobil uygulamalardan yararlanabileceğiniz gibi klasik bir yöntem olan dil kartlarından da destek alabilirsiniz. Kelime ezberlemede altın kural kelimeyi cümle içinde kullanmaktır.

Hangi Yolu İzleyeceğiz?

Maruz Kalma

Yağmura ne kadar maruz kalırsanız o oranda ıslanırsınız. İngilizce öğrenmek de maruz kaldığınız oranda hızlanır ve kolaylaşır. Peki, bunu nasıl yapacağız? Film izlerken dil seçeneğini İngilizce yapın ve İngilizce alt yazılı izlemeye başlayın. Aynı filmi ikinci sefer dil İngilizce alt yazı Türkçe olarak bir daha izleyin. Bitmedi. Dil seçeneği İngilizce ve alt yazısız, bir kez daha izleyin.

İngilizce müzikler dinlemeye başladığınızı da duyar gibiyim. Kelimeler, cümleler tanıdık gelmeye başladı bile. İngilizce öğrenmek için hazırladığınız kelime kartlarını, gramer kurallarını ve sık kullanılan cümleleri, görebileceğiniz yerlere asın. Kulaklarınız ve gözleriniz İngilizceye ne kadar maruz kalırsa işiniz o kadar kolaylaşır.

Okuma becerisi

Okuma, kelime ve gramer bilgisini yerleştirebilmenin ilk yoludur. Sözlük kullanmayı bilmek, gramere odaklanmadan okumaya devam etmek, okuma becerinizi geliştirir. Kelimelerin hangi bağlamda cümle içinde kullanıldığına dikkat etmek; okuduğunuzu doğru anlamanızı sağlar. Seviyenize göre kitap seçimi yapmak işinizi kolaylaştırır. Reading becerisini geliştirmek için gazete, dergi ve farklı konulardaki makaleler de faydalıdır.

Yazma becerisi: Hata defteri tutarak hangi kelimeyi, neden yanlış yazdığınızı not edin.  Bir de bol bol okuyun!

Dinleme becerisi:Dinlediğiniz bir konuyu yazıya dökmeye çalışın. Eğer bir film izliyorsanız alt yazısız izleyin. Anlamadığınız yerde filmi durdurun ve tekrar dinleyin.

Konuşma: Konuşurken, Türkçeden birebir çeviri yapmayın. IPA’yı ve İngilizce sesleri bilmek, kelimeyi telaffuzu ile öğrenmek, İngilizce öğrenmek için yapılması gereken çalışmalardır.

Shadow Reading Tekniği:Hazırlanmış ses kaydını dinleyerek, o sesin benzerini çıkarmaya çalışın.

Yabancı dil öğrenmek hayata artı değer katar. Eğer (A1-A2), (B1-B2), (C1-C2) seviyelerinden birinden başlamaya karar verdiyseniz İngilizce Eğitimi için iyi bir yol arkadaşına ihtiyacınız var. Hayatınıza artı değer katacak yol arkadaşı; İstanbul İşletme Enstitüsü‘nün online eğitimleri olabilir. Üstelik ücretsiz.

Yazar: Nilay Gökbayrak