Sinema İzleyicileri Ne İster?

Sinema izleyicileri televizyon izleyicilerine oranla daha seçicidir. Sinema filmi daha çok ilgi çekici olsun, televizyon izlerken hissettikleri olağanlığı sinemalar için hissetmek istemezler. Filmin konusunun, sinemanın rahatlığı ve çalışanların işine olan saygısı çoğu izleyici önemli etkenlerdir.

Sinema izleyicileri televizyon izleyicilerine oranla daha seçicidir. Sinema filmi daha çok ilgi çekici olsun, televizyon izlerken hissettikleri olağanlığı sinemalar için hissetmek istemezler. Filmin konusunun, sinemanın rahatlığı ve çalışanların işine olan saygısı çoğu izleyici önemli etkenlerdir.

İzleyicilerin Davranışları

İzleyiciler ortam düzenin sinemalar için çok önemli olduğunun farkındadır. Öyle ki bir sinemanın düzeni izleyicilerinin o sinemayı tercih etmeme sebebi olabilir. Ancak sinema filmi izleyiciler her zaman daha önce gelir. Bir sinema filmi ne kadar ilgi çekici, merak uyandırıcı ve farklı olduğunu seyircilere hissettirebilirse o kadar tercih edilmesine neden olur. Bu konu sinema filmi seçiminde o kadar önemlidir ki, izleyicilerin izlemeyi sevmediği tarzdaki filmleri bile izlemelerine neden olur.

Sinemalar bunun farkındadır ve ticari olarak buna göre davranırlar. Büyük sinemalar, sinema filmi seçimini bunlara göre yapar ve isim yapmış yönetmenler, kendini kanıtlamış seri filmler, tanınmış oyuncular olması önemlidir veya sinemalar için görünürde hiçbir artı fikir uyandırmayan fakat izleyicide merak uyandıran, yeni bir yönetmenin ilk çalışmasını ticari açıdan kârlı bir sinema filmi olarak görüp yayınlayabilir. Buradan da anlaşıldığı gibi izleyicilerin aradıkları o kadar önemlidir ki, sinema filmi sinemalar için izleyicilere oranla ikinci planda kalır. Bu da sinemaların yönetim ve işletme tarzlarını izleyicilerin aradıklarına göre planlamasını sağlar. Günümüz de ülkemiz de bulunan bütün büyük sinemalar bu şekilde yapılanmıştır.

İzleyicilerin Film Sonrası Tepkileri

İzleyicilerin sinema filmi sonrası tepkisi yönetmen, oyuncular ve sinema filmi için ne kadar önemliyse sinemalar içinde o kadar önemlidir. Bu yönetmen, oyuncular ve sinema filmi için "bu yönetmenin, oyunlarının diğer filmlerini izlemek istiyorum, bu filmin devamını istiyorum" demek olduğu anlamına gelir. Sinemalar için ise, "filmleri burada görmek istiyorum" anlamına gelir. Ama bu sebepler negatif yönde de olabilir. Bu yönetmeni, oyuncuları tekrar görmek istiyorum. "Bu filmin serisini izlemem" anlamına gelebilir.

Sinema filmi hakkındaki negatif düşünce sinemalar hakkındaki düşünceleri çok fazla etkilemezken sinemalar hakkındaki negatif fikirler, sinema filmi için kesinlikle önemli değildir. Yani, film kendini tek başına kurtarabildiği gibi negatif düşünce de işletmeleri de etkileyeceği için işletmeler için izleyicilerin aradıkları, davranışları, film sonrası tepkileri çok önemlidir. Bu yüzden bu işletmeler izleyici yönetilmektedir.

Sinema sektörünün bu kısmında iş yapmak isteyenlerin özellikle reklam çalışmalarını, salonlarının ve diğer alanların çekiciliğini, film analizlerini, psikolojik, sosyolojik çalışmalarını insan tavırları odaklı yapmaları işletme için son derece faydalı olacaktır. Bu çalışmalar sektörü anlamanın en iyi yoldur. Bu çalışmalar sinema işletmecilerine beklenilenden daha çok fayda sağlayacaktır.

Yazar: Emre Doğan