Sosyal Medya Ve Film Eleştirileri

Sosyal medya ve filmlere yansıması sürecinde zamanla ortaya çıkan bir diğer önemli konu ise sinemasal anlamda yeni bir bilgi verme ve bilgi edinme unsuru olan film eleştirileridir.

Sosyal medya günümüzde hayatımızın her alanına dâhil olan ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran bir mecra haline gelmiştir. Sosyal medya, YouTube, Instagram, Twitter, Facebook gibi kolay erişilebilen sitelerle birlikte başta bilgi vermek üzere eğlendirmek, sosyalleşmek, paylaşımda bulunmak vb. birçok konuda bizlere yardımcı olmaktadır.

Film Eleştirileri

Sosyal medya ve filmlere yansıması sürecinde zamanla ortaya çıkan bir diğer önemli konu ise sinemasal anlamda yeni bir bilgi verme ve bilgi edinme unsuru olan film eleştirileridir. Sosyal medyanın sinema ile birlikte ortaya çıkan filmlerin paylaşılmasıyla daha geniş kitlelere ulaşılması, kolay erişilebilir olması, filmler hakkında yorumların yapılması açısından sinema sektörüne çok büyük katkısı vardır.

Sosyal medyanın yayılmasından ve iç içe olduğumuz bir alan haline gelmesinden önce film eleştirileri genellikle kitaplardan, dergilerden ve gazete gibi yazılı kaynaklardan ulaşılabilen bir araç olmuştur. Dolayısıyla sosyal medya; bu yazılı kaynakların zaman ve para gerektirmesi, kolay ulaşılabilir olma konusunda sınırlı olmasından dolayı bir tık öne geçmiştir.

Sosyal Medya Sinema İlişkisi

Zamanla sosyal medyanın sinema ile olan etkileşimi artmış ve film eleştirileri internet sitelerinden ve bloglardan yapılmaya başlanmıştır. Böylelikle insanlar bir filmi henüz izlemeden hakkında bilgi edinmek ya da izledikten sonra filmin eleştirisini okuyabilmek için eskiden olduğu gibi yazılı kaynaklara ulaşma çabasından kurtulmuştur.

Sosyal medya bu alanda daha da ilerlemiştir. Spsyla emdyada beyazperde, filmelestirisi,  ortakoltuk veya sinemakolektifi gibi internet sitelerinin ve blogların yanı sıra Instagram üzerinden de film eleştirisi yapan/filmler hakkında türlü bilgilere zaman ve çaba harcamadan kolayca ulaşmamızı sağlayan birçok sayfa var. İnterntte halen filmhafızası ve filmloverss gibi hem farklı sosyal medya siteleriyle büyümüş hem de pek çok takipçiye ulaşabilmiş başarılı sinema siteleri de mevcut.

Canlı Yayın Film Eleştirileri

Ayrıca Instagram üzerinden film eleştirisi yapan sayfalar filmlerin ilk gösterimi sonrasında yaptıkları canlı yayınlarla film hakkında kolay ve anında bilgiyle ilk gözlemlerini paylaşarak insanlara film henüz vizyona girmeden bilgi verebilmekte. Sinemasal olarak bu açıdan insanlar tarafından Instagram’ın kullanılması sosyal medya için önemli.

Bütün bunların yanı sıra yazılı değil de görüntülü ve sesli olarak daha da gelişmiş bir içeriğe sahip olan YouTube bu alana hizmet eden önemli sosyal medya araçlarından biri olmuştur. YouTube’da KafeinSiz, Filme Gitmeden Önce, Geekyapar, Dijital Film Atölyesi gibi film eleştirisi yapan kanallar mevcut. Her ne kadar özenle yazılmış ve bilgi içerikli olsa da uzun uzadıya okunması sıkıcı olarak görülen eleştiri yazılarındansa görsel olarak daha dikkat çeken ve eleştiriyi eğlenceli hale getiren bu kanallar insanlar tarafından sıklıkla takip edilmekte. Aynı zamanda YouTube’da Geekyapar gibi kanallar Sinema Günlükleri başlığı adı altında yeni nesillere Kill Bill, Pulp Fiction, Forrest Gump veya V for Vendetta gibi klasikleşmiş ve sinemada önemli bir yere sahip eserler hakkında da bilgi de sağlamaktadır.

Diğer bir yandan sosyal medyayla gelişen ve yayılan, sinemasal olarak önemli bir yere sahip olan film analizi, film eleştirisi ve filmlerin tartışılması için kurulmuş olan topluluk forumları sadece sosyal medya kullanıcılarına yönelik değildir. Sinema alanında eğitim gören öğrencilere ve bu alanda meslek edinmiş kişilere de merak edilen bir filmi inceleme, filmi daha iyi analiz edebilme, daha yaratıcı olma ve başka eleştirilerden yola çıkarak kendi eleştirisini yazabilme imkânı sağlamakta.

Yazar: Dilara Ay