Sosyal Medya ve İstihdam

Günümüzde bir çok insan iş dünyasının nasıl değiştiği hakkında konuşuyor... Makineye karşı insana verilen değerin artması, ekonominin hızlı büyümesi, neredeyse her işe, pazara ve kuruma  teknolojinin girişi vs. Daha az bilinen ve kesinlikle sömürülmeyen şey ise bizim yarının işlerini öğrenmek, çalışmak ve bağlanmak için kullandığımız yolun online araçlar tarafından değiştirilme potansiyelinin olmasıdır. İşverenlerin gazete ilanlarına reklam verdiği, işe alım uzmanlarının aday bulmak için iş arkadaşlarını ziyaret ettiği günler geride kaldı. İş arayanlar artık online platformlara dönüyorlar.

LinkedIn, Xing ve Indeed... Bu web sitelerinde iş arayanlar açık olan pozisyonları araştırırken işverenlerin de aynı platformlar aracılığıyla potansiyel adayları daha hızlı ve kolay bir şekilde bulmasına olanak sağlıyor. Part-time çalışmaktan yüksek teknoloji pozisyonlarına kadar bu platformların yükselişi sadece büyük bir geçişin küçük bir parçası. Ama bu platformlar sadece başlangıç. Dijital ekonomi yetişkinleri olarak iş arama, yetenek bulma, eğitme ve iş gücümüzü donatma şeklimiz tamamen yeni teknolojiler ve dijital araçlar tarafından yapılma potansiyeline sahip.

Sosyal Medya Uzmanlık Eğitimi

İşgücü gelişimi ve yetenek toplama bu karmaşanın birer meyvesi ve bizler bu geçiş sürecini ilginç ve yaratıcı yollarla olurken görüyoruz. Tipik bir örnek: sosyal medya. Son olarak Markle Foundation, Civis Analytics'den Twitter üzerinde iş ilanlarını çalışmasını istemiş. Sonuçlar çok şaşırtıcı. 2011 yılında Twitter’da çok az iş ilanı varmış. Şimdi, dört yıl sonra çalışanlar her hafta yeni listelerle dolu binlerce iş yayınlıyorlar. 2011’den 2016’a kadar olan bütün iş kategorilerinde en çok artış gösteren sağlık hizmeti iş tweetleri ve hemşirelik işleri de arasında en trend olanı. Bulguları ABD İşgücü Departmanı verileriyle karşılaştırınca hepsi mantıklı geldi.

Sağlık hizmeti çalışanları, özellikle hemşireler ülkedeki en hızlı büyüyen ve en çok istenen roller. Diğer bir anlamda Twitter bir bütün olarak iş pazarının bir yansıması. Bunu sadece öz çekimlere bakmak veya sevdiğiniz ünlüleri takip etmek için bir araç olarak görmek hem platformun gücünü hem de bunun 21. Yüzyılın ekonomisine doğru olan daha büyük bir değişikliği göz ardı ediyor. Twitter dijital reklamların yeni evlerinden sadece biri. Web siteleri ister sadece iş aramaları için tasarlanmış olsun ya da her gün milyarları birbirine bağlayan sosyal platformlar olsun bir sonraki iş jenerasyonu özellikle teknoloji sayesinde erişilebilir olacak.

İş arama süreci günümüzde nasıl oluyor ?

Sonuç üç bölümden oluşuyor: Eğer iş arıyorsanız, o zaman bu yeni teknolojilerde rahatlık ve akışkanlık geliştirmelisiniz, aksi halde bütün fırsatları masada bırakırsınız. Eğer bir işverenseniz, o zaman en kalifiye ve en yetenekli adayları ararken araştırmanızda altı bakılmamış taş bırakmamak için iş ilanı stratejinizi iki kere düşünmelisiniz. Ve eğer politika üreticisiyseniz o zaman sosyal medyanın iş arama platformu olarak kullanımının daha büyük bir ekonomik dönüşümün kaçınılmaz bir parçası olduğunu anlamalı ve iş arayanlar için nasıl kullanışlı bilgi sağlayabileceğinizi düşünmelisiniz.

21. Yüzyıl işgücü pazarı yaratmak için internetteki her şey hakkında sağlam bilgiye ihtiyacımız var: iyi iş fırsatları için gereken beceriler, o beceriler için nerede eğitimlerin olduğu, fon desteği, ve özellikle orta beceriye sahip kariyerler için kariyer yolları nelerdir? Bunları mutlaka bilmemiz gerekiyor.